TEST
İLAN

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı
  • Körfez'de 'Şampiyonlar Şampiyonası' heyecanı
  • İzmit'te çöp yakma tesisine tepki
TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Röportaj

‘Aile hekimimiz yok’

KarabaşMahallesi Muhtarı Nebiye Malçok, İzmit’in en merkezi mahallesi olmasına rağmen mahallesinde aile hekimliğinin bulunmadığından yakındı. Muhtar Malçok, “Sadece Rauf Orbay Sokak’ta 11 tane kafe var. Bir iki tanesinin yerine aile hek

25 Ekim 2015 Saat: 14:27
‘Aile hekimimiz yok’
‘Aile hekimimiz yok’

‘Söz Muhtarların’ sayfamızın yirmi birinci bölümünde Karabaş Mahallesi Muhtarı Nebiye Malçok’u ağırladık. Muhtar Malçok, mahallesi için,“Türkiye’nin Başkenti Ankara ise, İzmit’in merkezi de Karabaş Mahallesi’dir” ifadesini kullandı. İnsanlarıyla, konumuyla, merkeziyle örnek bir mahalle olduğunu belirten Muhtar Malçok, en merkezi mahalle olan Karabaş’ın eksik yanlarından da yakındı. Mahallesinde muhtarlık binasını, emekli evini ve aile hekimliğini kapsayacak şekilde bir mahalle konağına ihtiyaç duyduğunu sözlerinde vurguladı.

‘ANKARA’YA KADAR DOSYAYLA İLETTİK’

Özellikle aile hekimliğine çok çok ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Muhtar, en yakın aile hekimliğinin Santral’de bulunduğunu ve kendisinin dahi gitmediğini söyledi. Mahalle sakinlerinin en büyük ihtiyacı olan aile hekimliği için “Belediye’ye, Kaymakamlık’a, Valilik’e, Sağlık Müdürlüğü’ne, Ankara’ya kadar dosyayla ilettik; fakat buna rağmen bir çözüm getirilemedi. Bir Sağlık Müdürlüğü’nden yer sıkıntısı nedeniyle geri dönüş alabildik. Diğerleri hiç ilgilenmedi” dedi.Ayrıca mahallesinin kafalerden geçilmediğini belirten muhtar, “Sadece Rauf Orbay Sokak’ta 11 kafe var. Bunlardan bir iki tanesinin altına emekli evi, aile hekimliği yapılamaz mıydı?” diye isyan etti. İşte röportajımız:

Karabaş Mahallesi’nin Tarihçesi

Karabaş Mahallesi’nin çok eskiye dayanan bir tarihi vardır. Mahalleye ilk gelen kadınların siyah başörtülü olduğu bilinmektedir. Onun için de mahalle ismini karabaşlı kadınlardan almaktadır. Mahalle sınırları içerisinde Akça Camii, Ulugazi İlkokulu, Yeni Cuma’nın bir kısmı, N City AVM, Büyükşehir Belediyesi, İzmit Fuarı, Uğur Mumcu Parkı, Emniyet Asayiş Şube Müdürlüğü, Sabancı Kültür Merkezi gibi önemli yapılar bulunmaktadır. 25 bine yakın nüfusu mevcuttur.

Nebiye Malçok kimdir?

1948 yılında İzmit’te doğdum.Kız Meslek Lisesi’nden mezun oldum. Evliyim ve üç çocuk annesiyim. Eşim serbest meslek yapıyor. Antalya Side’de turizm işletmeciliği yaptım ve oradan emekli oldum. Geziler düzenliyorduk. Bu gezilerden de bugüne kadar birçok öğrencimize burs verdik. Artık bunları çok sık yapamıyorum. Yaptığım sürece de yine devam etmeye çalışıyorum. Ben de üç çocuk okuttum ve bu çocukların nasıl okuduklarını da biliyorum. Onun için de benim için önemli olan akıllı; fakat durumu iyi olmayan öğrencilere destek vermek. Benim bütün amacım bu.Kendim yapamıyorsam da yaptırıyorum. Karabaş Mahallesi Muhtarlığı’nı yapmaktaki amacım bu. Muhtarlıkta da üçüncü dönemime girdim. Aday olarak 4-5 kişi vardı. Ama yine insanların talebi üzerine bu göreve ben seçildim.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?

‘PARK ALANLARINDAN YOKSUNUZ’

Mahallemiz en merkezi mahalle konumunda olduğu için ağaç budama, çöpleri budama gibi sorunların dışında çok fazla sorunu olan bir mahalle değil. Fazla istek ve şikayet gelmiyor. Zamanında büyük sorunları halledilmiş. Bir iki istek dışında pek fazla bir şeye ihtiyaç duyulmuyor. Örneğin, mahalle sakinlerimiz çocuklarının spor faaliyetlerini yapabileceği bir meydanın olmamasından şikayetçiler. Park alanlarından yoksun bir mahalleyiz.Ortaokulun uzakta olmasından şikayetçiler. Çocuklar, Real’in oradaki okula gidiyorlar. Ayrıca İzmit’in en merkezi mahallesinde hizmet veriyorum.Muhtarlık binam yok.Emekli evimiz yok, kadınlar kulübü istiyoruz.Bunlara da çok çok ihtiyaç duyuyoruz. Geldim geleli söylüyorum ama yapan yok.

‘ANKARA’YA KADAR İLETMEMİZE RAĞMEN…’

Bizim en büyük sorunumuz; biz bunu defalarca söylememize rağmen, Ankara’ya kadar iletmemize rağmen böyle gelişmiş bir mahallede aile hekimliğimiz yok. Komşumuz olan Ömerağa Mahallesi’nde de yok. Biz Ömerağa Mahalle Muhtarı ile birlikte,yıkılan eski valiliğin orada bir köşeye ikimizin kullanabileceği biçimde aile hekimliği istiyoruz. Bize en yakın aile hekimliği ta Santral’de bulunuyor. Ben dahi gitmiyorum.Biz bu sorunu Belediye’ye, Kaymakamlık’a, Valilik’e, Sağlık Müdürlüğü’ne, Ankara’ya kadar her yere dosyayla ilettik; fakat buna rağmen bir çözüm getirilemedi. Bir Sağlık Müdürlüğü’nden yer sıkıntısı nedeniyle geri dönüş alabildik. Diğerlerinden hiçbir şey gelmedi. Bu konuyla ilgilenilmedi. Aile hekimliğini, mahalle konağını acilen istiyoruz.

‘SADECE RAUF ORBAY SOKAK’TA 11 KAFE’

Bizim mahallemiz kafelerle dolu. Karabaş Mahallesi’ndeki kafelerin yoğunluğundan insanlar artık isyan etmiş durumda. Sadece Rauf Orbay Sokak’ta 11 tane kafe var. Her binanın altı kafe. Bir iki tanesinin yerine aile hekimliği, emekli evi yapılamaz mıydı? Kafesi olmayan bir sürü mahalle var. Oralara da açsınlar. Bu aile hekimliği ve muhtarlık binasını da içinde barındıran bir mahalle konağımızın olmasını istiyoruz. Her mahalleye yapılır oldu. Artık dağda, bayırda var; ama bizim merkez mahallemizde bu yok.Ömerağa Mahalle Muhtarımız da kendi dairesinde muhtarlık yapmaya çalışıyor.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?

‘YETKİLİ BİRİMLERİ ARAYABİLİYORLAR’

Talep kutumuz yok. Genelde bilinçli insanlar bir sıkıntısı olduğu zaman yetkili birimleri direkt arayabiliyorlar. Biz de ilgili yerlere bunları iletiyoruz. Onun dışında 7-24 telefonumuz açık, muhtarlığımız açık.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Seçimlerinden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi?  Bir gelişme oldu mu?

‘ASANSÖRLÜ OTOPARK YAPILDI’

Şehir içi otopark sorunu için eski basketbol sahamızın yerine İzmit Belediyesi asansörlü otopark yaptı.Mahalle sakinlerimize Belediye’nin belli zamanlarda sağladığı araçlarla geziler düzenleniyor. İstanbul, Bursa gibi şehirlere gezilerimiz oluyor.

İzmit’in bazı liselerinin sosyo-kültürel alanlara dönüştürülmesi projesi içerisinde mahallenizdekiUlugazi İlkokulu da yer alıyor mu?

‘MAHALLE AYAĞA KALKAR’

1932 yılında kurulan Ulugazi İlkokulu’muz eğitim öğretimine devam ediyor. Bu ilkokulun buradan kalkması mümkün değil. Mahalle ayağa kalkar.İyi eğitim veren bir okulumuzdur. Bazı sanatçıların burada okuduğu bilinir. Herkes de çocuğunu oraya vermek için yarışır.

Eskiden basketbol sahasının olduğu yerde şimdi İzmit’in ilk asansörlü otoparkı yer alıyor.Bu otoparkın mahallenize bir faydası dokunuyor mu? Bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

‘ARABALARI TOPLAYABİLİRSE…’

Oranın açılması daha çok yeni oldu. Arabaları toplamayı başarabilirse belki trafikte bir rahatlama olur. Bakalım zaman gösterecek. Ama bizim çocuklarımız, gençlerimiz için kayıp oldu.Biz orayı gençlerimize basketbol sahası olarak açmıştık. Mahallede bu çok büyük ihtiyaçtı. Şimdi basketbol sahamız kaldırıldı, iki gün sonra da 38 araçlık asansörlü otopark olarak kiraya verildi. Yani şimdi bizim gençlerimizin mahallede spor faaliyetlerini gerçekleştirebileceği bir park alanımız yok. Az önce de dediğim gibi kesinlikle parktan yoksun bir mahalleyiz.

Valilik binasının yıkılmasıyla beraber açılan alanın şu an için otopark olarak kullanılması mahallenizin trafik sorununa bir çare olabildi mi?

‘KAPIMIZ, BACAMIZ ARABA İŞGALİ’

Eskiden valilik binası bizim mahallemiz sınırları içerisindeydi. Şu an otopark olarak kullanılıyor. Her mahallede meydana gelebilen trafik sorunu bizim mahallemizde de başlı başına bir sorun. Herkesin kapısı, bacası, her yeri araba işgaliyle dolu. Şimdi oranın yıkıldıktan sonra kent meydanı olacağı ve altının da otopark olarak kullanılacağı söyleniyor. Bunu da gelişen zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.Trafik sorununa bir nebze de olsa çare olacağını düşünüyorum. Hem orada bina görmektense güzel bir yeşil alan görmeyi tercih ederiz tabi.

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?

‘HER BİNANIN ALTINA BİR OTOPARK’

Mahallemizde kentsel dönüşüm çalışmasına başlanmadı. Ancak bir müteahhit bir binayı satın alıp işhanı yaptıracak diye duymuştuk. Başladı mı bilmiyorum. Ayrıca kentsel dönüşüm yapılmasa da herhangi bir müteahhit tarafından yaptırılan her bir apartmanın alt katına bir otopark yaptırsa trafik sorunu da çözülmüş olur. Aslında böyle bir şeyin daha önceden düşülmesi gerekiyordu.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?

‘SEDAŞ’TAN MEMNUN DEĞİLİZ’

Hangi kurumla ilgili şikayet varsa o kuruma gidiyoruz. Sağ olsunlar yardımcı oluyorlar. İzmit Belediyesi sorunlarımızın çözümünde yardımcı oluyor. SEDAŞ’tan herkes şikayet eder oldu. Çalışmalarından memnun değiliz.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

‘CHP’Lİ MAHALLE OLDUĞUMUZ İÇİN…’

Mahallenin yetkilisi hep muhtardır derler. Benim mahallemde kim zengin, kim fakir onu ben bilirim. O imkan önceden bizdeydi. Liste alınıyordu, getiriliyordu. Çıkıp birlikte dağıttığımız da oluyordu. Şu an bizim mahallemizde aşırı ihtiyaç sahibi kimseler çok fazla yok ama yine de hiç yok diyemeyiz. Şimdi Belediye kendi istediklerine veriyor. Belediye’ninbizimle herhangi bir ilgisi, bir bağlantısı kesinlikle yok. Biz kendi imkanlarımızla bir şeyler yapabiliyorsak yapıyoruz. Bayram gibi belli dönemlerde ihtiyaç sahibi olanlara yardım yapmaya çalışıyoruz. Mahallemiz zaten CHP’li bir mahalle. Belediye bize ne kadar hizmet verir, onu bilemem artık. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Darıca’da AK Parti ve MHP buluşması

Darıca’da AK Parti ve MHP buluşması

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız