TEST
İLAN

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • Işık çocuklara seslendi
  • TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı
  • Körfez'de 'Şampiyonlar Şampiyonası' heyecanı
Işık çocuklara seslendi

Işık çocuklara seslendi

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Güncel

Canlar Mevlana ve Hacı Bektaş-ı ziyaret ediyor

Kocaeli’de bulunan cem evlerini 13 yıldır Hacı Bektaş-a götürerek burada ağırlayan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl canları Mevlana’ya da götürdü

19 Haziran 2017 Saat: 14:43
Canlar Mevlana ve Hacı Bektaş-ı ziyaret ediyor
Canlar Mevlana ve Hacı Bektaş-ı ziyaret ediyor

Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli’dekiCemevlerinin 2005 yılından bu yana her yıl ortaklaşa düzenlediği, Hacı Bektaş Veli’yi anma ziyaretleri bu yıl da gerçekleştiriliyor. 1 Haziran tarihinde başlayan anma ziyaretlerine her yıl olduğu gibi bu yıl da katılım yüksek düzeyde.18 Ağustos tarihine kadar devam edecek ziyaretlerde Alevi canlar, Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesinde yer alan Hacı Bektaş Veli Türbesi’ni ziyaret ederek kurbanlarını kesiyor. Bu yıl canlar Hacı Bektaş ziyareti öncesi Konya’daki Mevlana ve Şems-i Tebrizi de ziyaret ederek, dualar etti.
BU YIL 2500 KİŞİ ZİYARET EDECEK
Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliğine, bu yıl 55 otobüsle katılımın 2 bin 500 kişi düzeyinde olması bekleniyor. Ağustos ayına kadar sürecek etkinlikler kapsamında Alevi vatandaşlar, türbe ziyaretlerini gerçekleştirecek. Körfez Hacı Bektaş-ı Veli Derneği’nden beş otobüsle Nevşehir'in Hacı Bektaş İlçesi'nde giden canlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı tesislerde iki gece konakladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemevleri Koordinatörü Mutlu Beyazgül’ün koordinesinde gerçekleşen anma etkinliğinde canlar kurbanlar keserek, dualar etti.
CANLAR DUALAR ETTİ
Körfez Hacı Bektaş-ı Veli kafilesi ilk olarak Konya’da bulunan Mevlana Celalettin Rumi’nin huzurda dualar etti. Yine aynı bölgede bulunan dönemin ünlü alimlerinden hak aşığı Şems-i Tebriz’i ziyaret etti. Canlar daha sonra Hacı Bektaş ilçesinde Hacı Bektaş-ı Veli Türbesine geçti. Türbede yer alan müzeyi ziyaret eden canlar, Balım Sultan Türbesi ve çevresinde bulunan yatırlardaki Horasan erenlerine de dualar etti. Aynı bölgede bulunan Çilehaneyi de ziyaret eden canlar burada çeşitli söylentilerle dilden dile gelen delikli taştan geçmeye çalıştı. Aşık Mahsuni Şerifi’n de kabrini ziyaret eden canlar daha sonra Hacı Bektaş’ın kerametleri arasında yer aldığı söylenen beş taşlarına geçti.
BAŞKAN’A TEŞEKKÜR
Alevi vatandaşlar ziyaretlerin ardından dualar eşliğinde kurbanlar kesti. Kurban kesiminin ardından akşam saatlerinde okunan dualarla lokmaları yiyerek cem evinde cem gerçekleştirdi. Hacı Bektaş'tan ayrılmadan önce Körfez Hacı Bektaş-ı Veli dedesi Erkan Karsak, vatandaşların kurbanlarının kabul olması ve katkılarından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibi için dua etti. Körfez Hacı Bektaş-ı Veli Cemevi Başkanı Durmuş Yıldırım da hizmetlerinden dolayı Başkan Karaosmanoğlu’na teşekkür ederken, ziyaretlerin sorunsuz geçmesinden dolayı emeği olan Mutlu Beyazgül’e teşekkür etti. Canlar daha sonra dönüş yolunda Kırıkkale’de bulunan Hasan Dede’nin türbesini ziyaret ederek dualar etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Amilaz değeri yüksekliği nedir?

Amilaz değeri yüksekliği nedir?

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız