TEST
SEMT KOCAELİ

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • Yoğun bakımda göbek atıp, oynadılar
  • 'Modern yönetim anlayışında ceza kesmek en son'
  • Ev sahibi uyurken evi soyan hırsız yakalandı
Yoğun bakımda göbek atıp, oynadılar

Yoğun bakımda göbek atıp, oynadılar

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
İhbar hattı
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Ekonomi

‘Düşüşte süreklilik olmalı’

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Zeytinoğlu, ‘Düşüşte süreklilik olmalı’

3 Ocak 2018 Saat: 14:10
‘Düşüşte süreklilik olmalı’
‘Düşüşte süreklilik olmalı’

TUİK tarafından açıklanan aralık ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, gerek üretici gerek tüketici fiyatları enflasyonunda aralık ayında yıllık bazda düşüş gözlendiğine dikkat çekerek “Ocak ayı hem ÜFE hem TÜFE'de, 2017 ocak ayında fiyatlar yüksek çıktığı için, tekrar bir düşüş bekliyoruz. Alınacak önlemlerle enflasyondaki düşüşün süreklilik taşımasını sağlamalıyız.” değerlendirmesini yaptı
Enflasyonla mücadelede 2017’yi değerlendiren ve 2018 yılındaki olası risklere de dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu ara mallarındaki fiyat artışlarının genel fiyat artışlarının üzerinde olduğunu, bunun da fiyatlara yansıyarak maliyet enflasyonunu uyardığını ifade etti. Tüketici enflasyonu ile üretici enflasyonu arasında 3.5 puanlık bir fark olduğunu, üretici fiyatlarındaki fazlalıkların piyasalar izin verdikçe tüketici fiyatlarına yansıyacağına işaret eden Ayhan Zeytinoğlu, bu farkın 2018’de fiyatların düşeceğine ilişkin beklentileri olumsuz etkileyecek bir diğer unsur olduğunu vurguladı.
2017’de döviz kurlarındaki hareketliliğin fiyatların yükselişindeki ana etken olduğunu vurgulayan, 2018’de kurlardaki istikrarla enflasyonla mücadelenin daha da kolaylaşabileceğini ifade eden Zeytinoğlu; döviz kurlarındaki artış nedeniyle üretici fiyatlarının rekor seviyede arttığını, bunun da yıl içinde canlı iç talep nedeniyle tüketici fiyatlarına yansıdığını söyledi.
‘OVP HEDEFİ GERÇEKLEŞMEDİ’
Yılın son ayında 11,92 olarak gerçekleşen enflasyon oranının baz etkisi ile gerilediğini ifade eden Zeytinoğlu: “Enflasyonda görülen zirve sonrası aralık ayında hız keserek yönünü aşağı çevirdi ve baz etkisiyle TÜFE yıllık yüzde 11.92 olarak gerçekleşti. Beklediğimiz gibi 2017 için OVP’de öngörülen hedef gerçekleşmedi. 2018 yılından itibaren baz etkisinin olumlu devam edeceğini bekliyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki dönem çok olağandışı gelişmeler yaşanmadığı takdirde enflasyondaki gerilemenin 2018’in ilk aylarında da devam edeceğini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
‘ÜFE, TÜFE’Yİ YÜKSELTİYOR’
2017 yılında talebin canlı olması nedeniyle kur geçişkenliğinin üreticiler tarafından nihai ürüne yansıtıldığını belirten Zeytinoğlu “Enflasyondaki artışın döviz kurundan kaynaklandığını görüyoruz. Dolayısıyla üretici fiyatları 2017 yılında rekor seviyelerde arttı. Yıl boyunca ÜFE’nin TÜFE’yi yükselttiğini gördük. Bu yıl baz etkisi ile enflasyonda gerileme bekliyoruz. 2018’in sonuna geldiğimizde yılı tek haneli enflasyon oranı ile kapatabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.
‘ARA MALLARI ENFLASYONUNA DİKKAT’
Yıllık bazda yüzde 15.47 olarak gerçekleşen yurt içi üretici fiyat endeksine ilişkin değerlendirmede bulunan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “ÜFE’de aylık en fazla artış yüzde 15.32 ile ham petrol ve doğalgazda oldu. Enerji maliyetlerindeki bu artış dikkat çekici. Ana sanayi gruplarında ise aylık en fazla artış enerjide, yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti. Ara malları enflasyonu üretici fiyatlarındaki genel enflasyonun çok daha üzerinde. Bu kalemdeki fiyat artışı geçen aya göre yüzde 1.79 geçen yılın aralık ayına göre ise yüzde 20.75. Buradaki artışlar üretime yansıyarak genel üretici fiyatları enflasyonunu etkiliyor. Bunun da maliyet enflasyonu olarak biraz gecikmeli de olsa TÜFE’ye yansıması oluyor.” dedi.
PETROL FİYATLARI
2017 yılında en yüksek fiyat artışının yüzde 18.24 ile ulaştırma ve yüzde 13.79 ile gıda grubunda yaşandığını belirten Zeytinoğlu, “Bu kapsamda yakıt ve otomobiller birleşerek, ulaştırma grubun fiyat gelişimini sürüklemiş görünüyor. Burada son dönemde petrol fiyatlarındaki yükseliş ve kurdaki gelişmelerle birlikte yaptığı etki karşımıza çıkıyor.” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Ünlü’ye sürpriz doğum günü

Ünlü’ye sürpriz doğum günü

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız