TEST
İLAN

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı
  • Körfez'de 'Şampiyonlar Şampiyonası' heyecanı
  • İzmit'te çöp yakma tesisine tepki
TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Röportaj

‘Estetik olmak isteyenlerin gerçekçi beklentileri olmalı’

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor İlgi Güler, ”Estetik olmak isteyenlerin gerçekçi beklentileri olmalı” dedi

25 Ağustos 2015 Saat: 15:16
‘Estetik olmak isteyenlerin gerçekçi beklentileri olmalı’
‘Estetik olmak isteyenlerin gerçekçi beklentileri olmalı’

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor İlgi Güler, estetik müdahale talep edenlerin ‘şu ünlünün burnu, bu ünlünün dudağı’ gibi düşünceler geliştirmemeleri gerektiğini belirterek, ”Estetik olmak isteyenlerin gerçekçi beklentileri olmalı” dedi

ÖZGEÇMİŞ
1983 yılında İzmir’de doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım. 2007 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 2015 yılına kadar da Erzincan’da görev yaptım. 2015’in Mart ayından itibaren de Kocaeli’nde bir özel hastanede görev yapıyorum.

Estetik cerrahi en çok yeniliğin yaşandığı dallardan biri ve giderek yaygınlaşıyor. Eskiden son derece sancılı operasyonlar ve tedavi süreçlerinin yaşandığı ameliyatlar şimdilerde çok daha kolay ve konforlu hale geldi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
‘AĞRI, ŞİŞLİK, MORLUK MİNİMUMA İNDİ’
En önemli değişiklikler başta burun ameliyatlarında yaşanıyor. Burun ameliyatı aslında uzun süren bir ameliyattır. Plastik cerrahi olarak sürekli bir gelişim içerisindeyiz. Sürekli yeni teknikler uygulanıyor. Bu yeni teknikler sayesinde ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı, şişlik, morluk ve ödem minimuma indiriliyor. Kişiler çok daha hızlı bir şekilde günlük hayatlarına dönebiliyorlar.

Ortalama bir hasta ne kadar sürede iyileşiyor?
‘7 İLA 10 GÜN SONRA İŞİNE DÖNEBİLİR’
Estetik ameliyatlardan sonra hastalarımızı 1 gün hastanede takip ediyoruz. Sonra evlerine gönderiyoruz. Bütün estetik operasyonlar için aynı süreyi vermemiz doğru olmaz ama genellikle hastalarımızı hastanede takip süremiz 1 günü geçmiyor. Daha sonra hastalarımız geçirdikleri ameliyatlara göre belirli aralıklar ile kontrollere geliyorlar. Hastamız 7 ila 10 gün arasında da iş hayatına dönebiliyor.

Cerrahi müdahalelerin yanı sıra dolgu ve lazer gibi tekniklerle de hastalara müdahalelerde bulunabiliyorsunuz. Biraz da ameliyatsız tekniklerden bahsedebilir misiniz?
‘15 DAKİKADA ETKİN SONUÇLAR’
Plastik cerrahide ameliyatsız kullandığımız işlemler botoks, dolgu, ameliyatsız utrasonik yüz germe şeklinde sıralanabilir. Oldukça da başarılı işlemler. Özellikle son zamanlarda aşırı rağbet görmeye başladı. Çünkü muayenende, ofis şartlarında yaklaşık 15 dakikalık bir işlemle uygulanıp, sonuçları da oldukça etkin olan işlemler…

‘AMELİYATLARA TALEP AZALIYOR’
Küçük dokunuşlarla büyük etkiler gördüğümüz yöntemler… Artık kırışıklık tedavisinde botoksu kullandığımızdan yahut dolgu ile yüzün kontürlerini belirginleştirdiğimizden beri ameliyatlar kadar etkili olan yöntemlere talep arttı. Çünkü zaten bu tedavi yöntemleri uygun hastalarda çok başarılı sonuçlar veriyor.

Dolgu ve botoks yöntemleri kalıcı mıdır? Örneğin en kalıcı dolgu süresi ne kadardır?
‘DOLGULAR 1 İLA 2 YIL ÖMÜRLÜDÜR’
Ömür boyu kalan dolgular da var. Ama genelde kullandığımız dolgular 1 ila 2 yıllık dolgular… Botoksun etki süresi ise 6 aydır. Dolgular bu sürenin ardından tekrarlanabilir. Yaptırıp etkisi geçtiğinde de kötü bir kalıntı bırakmaz. Dolgu yaptırmadan önceki haline döner, o kadar…

Lazer tekniği hangi tip işlemlerde uygulanıyor?
‘LAZERİ LİPOSUCTİON’DA KULLANIYORUZ’

Lazeri yaygın Liposuction’da kullanıyoruz. Yağları daha çabuk parçalıyor. Ayırca ameliyat süresini kısalıp, morluğu azaltıyor, sarkmaları da önlüyor. Bunun dışında lazer uygun ellerde farklı tekniklerle uygulanabilir ve başarılı sonuçlar alınabilir.

Dış görünüşün her geçen gün biraz daha önemsendiği toplumumuzda özellikle 16-25 yaş arası genç kızlarımızın, keza erkeklerimizin de para biriktirip estetik ameliyat olmak istedikleri yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. Kocaeli’nde de bu tip bir durumdan bahsedebilir miyiz?
‘İNSANLAR GÖRÜNÜŞLERİNE GÖRE KATEGORİZE EDİLİYORLAR’
Evet, kesinlikle… Görselliğin gittikçe önem kazandığı, sosyal hayatta insanların dış görünüşüne göre kategorize edildiği bir dönemdeyiz. O yüzden herkes daha iyi görünmek istiyor. Eskiden estetiği sadece popüler ve ekonomik seviyesi yüksek insanlar talep ederlerdi. Ama artık estetik cerrahi herkesin kolayca ulaşabileceği bir hale geldi. Giderek de estetik müdahalelere talep artıyor, kız erkek fark etmeksizin… Ama tabi genç yaştakilerde değişim talebinin daha ısrarlı ve cesurca ortaya koyulduğunu söyleyebiliriz.

18 yaşında altında estetik müdahale talebinde bulunanlar için nasıl bir prosedür işleniyor. Ailelerinden onay alıyor musunuz?
‘BİRİNCİ DERECEDEN YAKINI ONAY VERMELİ’
18 yaşın altındaki hastalarımız için ailelerinden onay almaları olmazsa olmaz… Birinci dereceden yakınlarının onayları gerekir. Zaten bu hastalarımız aileleriyle birlikte gelirler. Çünkü yapılacak müdahale her ne olursa olsun önemlidir. Biz de aile ile birlikte karar alıp öyle hareket ederiz.

Ailesinden gizli bir şekilde gelip, estetik müdahale talebinde bulunan bir hasta ile karşılaştınız mı?
‘HASTALARIMIZ ÖZEL KALMASINI İSTEYEBİLİYORLAR’

Bazı girişimlerle karşılaştım. Yaptığımız iş çok kapsamlı bir iş. Genital estetikten tutun da, kepçe kulak estetiğine kadar… Bazı hastalarımız girişimlerinin özel kalmasını isteyebiliyorlar. Bizim de hekim olarak aile içerisindeki durumlara müdahale etmemiz hoş değildir. Erişkin bir birey için hasta mahremiyeti önemlidir. Ama 18 yaşın altında ise ne olursa olsun, bunu aile ile paylaşıyoruz.

18 yaşın altında yapılabilen estetik müdahaleler ve 18 yaşın üstüne yapılması zorunlu estetik müdahaleleri kümelemek gerekirse neler söylersiniz?
‘17 YAŞINDAN İTİBAREN BURUN ESTETİĞİ YAPILABİLİR’
18 yaşın altında genellikle girişimde bulunduğumuz şeyler kepçe kulak ameliyatı ve tıbbı gerekliliği olan ameliyatlardır. Kepçe kulak ameliyatı için en uygun yaş 6-7 yaşlarıdır. 17 yaşından itibarense meme ve burun estetiği yapılabilir. Bu yaştan sonrası içinse her müdahaleyi yapabiliriz.

Teknolojinin ilerlemesiyle insanlar yaptıracakları estetik ameliyat sonrasında neye benzeyeceğini 3d yazıcılar sayesinde net bir şekilde görebiliyorlar. Bu anlamda hastayla bu verileri de daha doğru şekilde paylaşabiliyorsunuz değil mi?
‘HASTA İLE BİRLİKTE KARAR VERİYORUZ’
Ben hastalarımla estetik sonrasında neye benzeyeceğini paylaşmaktan yanayım. Ama bunu paylaşmayan hekimler de var. Photoshop programımdan estetik yapılacak bölgedeki değişimi hastaya gösteriyorum. Onunla da konuşup fikrini alıyorum.

‘GERÇEKÇİ BEKLENTİLER İÇERİSİNDE OLMASI GEREKİR’
Elbette gösterdiğim görüntüyle bire bir sonuç almak mümkün olamayabilir. Bize gelen her hastanın gerçekçi beklentiler içerisinde olması, birinci koşuldur. O yüzden hasta hekim ilişkisi çok önemlidir. Hastalarımızla aramızdaki paylaşım çok önemli.

Özellikle ünlülerin burun, dudak gibi organlarının tıpa tıp aynısını isteyen hastalarla karşılaştığınızda ne yapıyorsunuz? Diyelim ki hastanın istediği şey yüzüne uygun değil ve siz de kendisini ikna edemediniz, yine de o müdahaleyi kötü olacağını bile bile yapar mısınız?
‘İNANMADIĞIM  MÜDAHALEYİ YAPMAM’
Yani bunları hastamızla ayrıntılı konuşmamız çok önemli… Ben şu resimdeki burundan istiyorum gibi bir yaklaşımla gelmeleri gerçekçi olmaz. Herkesin kendi vücut yapısına uygun bir şekil vardır. O şeklin dışına çıkmamız mümkün değil. Ben istemeye istemeye bir operasyon yapmam. Eğer güzel olacağına inanmadıysam ve hastamı da bundan vazgeçiremediysem, ben hastamdan vazgeçerim.  n Uygur METE

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Darıca’da AK Parti ve MHP buluşması

Darıca’da AK Parti ve MHP buluşması

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız