TEST
İLAN

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • Işık çocuklara seslendi
  • TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı
  • Körfez'de 'Şampiyonlar Şampiyonası' heyecanı
Işık çocuklara seslendi

Işık çocuklara seslendi

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Röportaj

İzmit’in en zengin mahallesine konteynırda hizmet veriyor

Kentimizin en zengin mahallelerinden biri olan Yahya Kaptan Mahallesi’nin Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, konteynırda hizmet veriyor

2 Eylül 2015 Saat: 14:07
İzmit’in en zengin mahallesine konteynırda hizmet veriyor
İzmit’in en zengin mahallesine konteynırda hizmet veriyor

Kentimizin en zengin mahallelerinden biri olan Yahya Kaptan Mahallesi’nin Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, belediyenin kendisine herhangi bir yer göstermemesinden ötürü vatandaşlara derme çatma bir konteynırda hizmet vermek durumunda kalmış. Filmlere konu olacak şekilde trajikomik bu durum karşısında Muhtar Mirzaoğlu da manidar bir cevapla, “Demek ki belediyenin imkanı yok, bize yer gösteremedi” diyor.

‘Söz Muhtarların’ sayfamızın onuncu bölümünde Yahya Kaptan Mahallesi Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu’nu ağırladık.Ahmet Mirzaoğlu, mahallelerinin betonlaşmasını istemediklerini söylerken Büyükşehir Belediyesi’nden de istekte bulunarak “Yeşil alanlarımızı korumada bizim kadar duyarlı olsunlar” ifadesini kullandı. Yahya Kaptan Mahallesi’ni Yahya Kaptan gibi Kuva-yiMilliyeci, ilerici, devrimci, halkçı, kültür düzeyi oldukça yüksek, elit bir mahalle olarak niteleyen Muhtar Mirzaoğlu; böyle bir mahallede yaşadığı için ve burada hizmet verdiği için kendisini çok şanslı hissettiğini ve bunu övünerek söylediğini dile getirdi.

BALKONLARDAN DESTEK İSTEMİYOR

Mahalleli ile toplu hareket edebildiklerini belirten Mirzaoğlu, Cumhuriyet’e sahip çıkmanın her vatandaşın görevi olduğunu vurgulayarak “Hangi siyasi parti olursa olsun, o partide hizmet edebiliyorsa bu Cumhuriyet sayesindedir, Atatürk’ün yapmış olduğu devrimler sayesindedir” ifadelerini kullandı. Muhtar Mirzaoğlu milli bayramlarda yürüyüş gerçekleştirdiklerinde mahalle sakinlerine, “Yürüyüş esnasında balkonlardan alkış tutarak destek çıkmayın, gelin aramıza katılın, bizimle omuz omuza tek vücut olduğunuzu gösterin. Siz gelirseniz biz ‘bir’ fazla oluruz” şeklinde çağrıda bulundu.

Ahmet Mirzaoğlu kimdir?

1954 Tokat doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. İki tane de torunum var. Aynı zamanda Çerkez’im. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü mezunuyum. 1975-1976 döneminden beri Beden Eğitimi Öğretmeniyim. Öğretmenlikte ilk görev yerim Trabzon Lisesi’dir. Trabzon Endüstri Meslek, Anadolu Teknik ve Teknik Lise’de hem öğretmenlik hem de idarecilik yaptım. 1980’de Karamürsel Eğitim Merkez Komutanlığı’nda Yedek Subaylık yaptım. Ardından 1996’da İzmit’e geldim ve burada da Alikahya’da Sabancı Anadolu Teknik Lisesi’nde öğretmenlik yaptım. 2014 yılında kendi isteğimle emekli oldum.

‘2 BİN 85 OY ALDIM’

2014 Mart ayında Yerel Seçimlerde de Yahya Kaptan Mahallesi Muhtarlığına aday oldum. 11 aday arasından da 2 bin 85 oy alarak Muhtarlığa seçildim. Bunda tabi öğretmen olmamın çok büyük etkisi var. Diğer arkadaşlarım mesleklerini ön plana pek çıkarmadılar. Ben öğretmenliğimi büyük bir övünçle söyledim. Yahya Kaptan Mahallesi de bizi tercih etti. Şu an da çalışıyoruz.

Yahya Kaptan Mahallesi’nin tarihçesi

Yahya Kaptan Mahallesi, 1990 yılında başlamış bir Emlak Bankası’nın bir projesidir. Daha sonra bu proje TOKİ’ye geçmiştir. 1993 yılından beri sirkülasyonu devam edenve en bol olan bir mahalledir. Geçen dönem mahalleye 700 kişi gelmiştir. Ağustos 2015’te de 600-700 kişi kayıt yaptırmaya gelmiştir.Yaklaşık 29 bin nüfusu vardır. 14 bin 784 seçmeni bulunmaktadır. Mahallede bulunan okullar; 23 Nisan İlkokulu, 24 Kasım Anadolu Lisesi, Bilgi Küpü Anaokulu, Elma Şekeri Anaokulu, Kocaeli Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Kocaeli Üniversitesi Yahya Kaptan MYO, Özel Seymen Koleji, Seymen Koleji Y. Kaptan Atılım Lisesi, Yahya Kaptan İlkokulu, Yahya Kaptan Lisesi ve Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi’dir. Bu yıl hizmete girecek olan İşitme Engelliler Okulu’nun yapımı da bitmek üzeredir. Mahallede kültüre ve sanata hizmet eden, Şehir Tiyatroları’nın da sahne aldığı Süleyman Demirel Kültür Merkezi yer almaktadır. Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, Arasta Park AVM,Ramada Plaza İzmit Otel,Yahya Kaptan Amfi Tiyatrosu, KYK Zekiye Gündoğdu Öğrenci Yurdu ve Şehirler Arası Otobüs Terminali mahalle sınırları içerisindedir.

‘KUVA-Yİ MİLLİYECİ YAHYA KAPTAN’

Yahya Kaptan, Kuva-yi Milliye kahramanıdır. Atatürk’ün Nutuk’unda 15-20 sayfayla anlattığı bir kahramandır. Yahya Kaptan İttihatçılar tarafından ele geçirilmiş ve ensesinden yediği kurşunla 8 Ocak 1920’de infaz edilmiştir. Sonra bu durum çarpıtılmıştır, Yahya Kaptan’ı karalamak için çok uğraşmışlardır. Yahya Kaptan kaçarken kahramanca onu kovaladıkları ve bu sırada çıkan çatışmada öldüğü yalanı öne sürülmüştür. Atatürk, bu durum üzerine çok öfkelenerek bu olayın derhal araştırılmasını istemiştir ve ileride de failleri bulunmuştur. Şu anda adının verildiği mahalle; onun gibi Kuva-yiMilliyeci, ilerici, devrimci, halkçı, kültür düzeyi oldukça yüksek, elit bir mahalledir.

‘ATATÜRK HALKA SİTEM ETMİŞ’

O dönemde halkın Atatürk’e olan sevgisini temsil eden heykelleri yaptırılıyordu.  Yahya Kaptan’ın katledildiği bölgenin Belediye Başkanı Atatürk’e kendisinin bir heykelinin yaptırılacağını duyurdu. Bunun üzerine Atatürk, yapmış olduğu açıklamada bölgenin insanlarına sitem ederek “Siz daha Yahya Kaptan’a sahip çıkamadınız. Şimdi kalkmış benim heykelimi yapmaktan söz ediyorsunuz; siz öncelikle Yahya Kaptan’ın heykelini yaptırın” diyor.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?

‘BEYAZ MASA’YI ARIYORUM’

Mahalle sakinlerimiz, kaldırımların kötü durumundan şikayetçi, park alanlarımız işgal halinde, olur olmaz yerlere araçlar park ediyor. Engelli vatandaşlarımızın geçeceği yerlere park ediliyor. Daha çok başıboş köpeklerden şikayetler geliyor. Tabi biz bunları yetkili makamlara bildiriyoruz. İzmit Belediyesi’nin yeteri kadar hizmet vermediği konusunda şikayetler de var. Bazen yeri geliyor Beyaz Masa’yı arıyorum, mail atıyorum. Orada işlerimiz daha çabuk halloluyor. Altyapı sorunlarımız çok yoğun yağış olduğu zaman maalesef bazen tıkanmalar meydana geliyor. Ama İSU zamanında gelip görevini de yapıyor. Bunun dışında altyapı sorunumuz çok da fazla yok. Daha öncesinde dereler ıslah edildi, motopomplar kuruldu. Eskiden burada sel meydana geliyordu.

‘ASAYİŞ PROBLEMİ ORTAYA ÇIKIYOR’

Arasta Park AVM’ye ek binalar yapılmaya başlandı. Bu da bizim mahallemizde betonlaşmaya sebep oluyor. Gece nüfusunu arttırıyor, İzmit merkezden gelenler oluyor. Tabi gece daha kalabalık olunca asayiş problemi ortaya çıkıyor. Örneğin geçen sene birkaç kapkaç olayıyla karşılaştık. O konuda da İlçe Emniyet Müdürlüğü ile sürekli iletişim halindeyiz. Buraya dışarıdan çok fazla öğrenci geliyor. Okullarımızın ve öğretmenlerimizin kalitesinin iyi olmasından dolayı çakma adres kayıtları yaptırıp çeşitli mahallelerden, çeşitli kültür yapılarından öğrenciler geliyor. Okulların dağıldığı vakitte burayı bir görün, 15-20 tane servis vardır. Ek okullar yapılmak zorunda kalındı. Böyle bir betonlaşma da bizim Yahya Kaptan’ın coğrafyasını bozdu. Buna yetkililerin bir çözüm bulması gerekiyor. Biz artık çakma kayıt istemiyoruz. Buradan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sesleniyorum. Neden Bekirpaşa’daki bir ortaokul, Yenişehir’deki bir lise değil de Yahya Kaptan okulları tercih ediliyor? Oralardaki eğitim kalitesini yükseltmek için biraz gayret göstersinler. Milli Eğitim bu konuda sınıfta kaldı.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?

‘GECE 4’TE ARAYABİLİYORLAR’

Hayır, talep kutumuz yok. Benim telefonum 24 saat açıktır. Zaten seçime girerken de cep telefonumu herkese verdim. Herhangi bir sorunu olduğunda beni istediği saatte arayabileceğini herkese söyledim. Gece saat 3’te 4’te aranabiliyorum, onun için de ayrıca mutluyum. Hastası olabiliyor, yolda kalmış olabiliyor ve arıyorlar. Biz de gidiyoruz, çare olmaya çalışıyoruz. Facebook’ta Yahya Kaptan Muhtarlığı sayfamız var, onu kullanıyoruz. Muhtar Ahmet Mirzaoğlu diye ikinci bir sayfam var. Orada da hem mahallemizde yaptıklarımızı paylaşıyoruz. Hem isteklerini bana özelden yazabiliyorlar.

Mahallenizde çok fazla başıboş köpek var. Bu durumdan mahallenizin çocukları ve yürüyüş yapan insanları rahatsız oluyor mu?

‘KAMYONETLE KÖPEK GETİRİYORLAR’

Tabi ki rahatsız oluyorlar. Bununla ilgili bir çözüm yok. 5199 sayılı Hayvanları Yaşatma ve Koruma Kanunu var. Bu kanuna göre zaten Belediyelerin de elleri kolları bağlı. O kanun: “O şikayet edilen hayvanı al tedavisini, bakımını ve aşısını yap, kısırlaştır, aldığın yere geri bırak” diyor. Buna ne ben çare bulabiliyorum ne de Belediye. Ayrıca mahallemizde hayvansever dostlarımız, hayvan besleyen mahalle sakinlerimiz de bulunuyor. Bunu bilenler de maalesef köpeklerini buraya getirip bırakıyorlar. Hatta ilçelerden kamyonetlerle köpekler geliyor. Yoksa bizim birçok köpeğimizin kulağında küpe var. Onlar bizim mahallemizin köpekleridir. Ama şöyle bir dolaşalım, küpesiz bir sürü köpek görürsünüz. Bir ay önce mutlaka birisi buraya kamyonetle bırakmıştır. Böyle bir sorunumuz var.

‘BEN DE ISIRILDIM’

Okullar açıldığında çocuklar mecburen köpeklerin arasından geçecekler. Korktukları zaman da köpekler daha çok hareketleniyor. Yaralanmalar oldu; kol kırıldı, ayağı kırıldı. Isırılan çocuklar oldu. Geçtiğimiz mart ayında ben de beslediğim köpek tarafından ısırıldım ve beş tane kuduz aşısı yaptırdım. Köpek severken oldu. Sanırım biraz aşırı sevgi gösterdim ve elimi kaptı. Ondan sonra da aynı köpeği beslemeye devam ettim. Yapabileceğimiz şey şu: Daha tedbirli davranmak ve daha dikkatli olmak.

Lastik fabrikalarından gelen yoğun kokular konusunda herhangi bir çalışma yapıldı mı?

‘KADINLAR FABRİKALARDAN ÇOK ŞİKAYETÇİ’

Brisa Lastik Fabrikası’nda üretim artışı yapılması için mahallemizde ÇED Toplantısı yapılacaktı. Bu toplantıyı biz Çevre İl Müdürlüğü’ne mahalle olarak yaptırmadık. Gözaltılar oldu, arkadaşlarımızı karakoldan aldık. Ancak bu toplantı bir şekilde yapılmış sayıldı. Ondan sonra bunun neticesinin muhtarlığa resmen bildirilmesi lazımdı. Şimdiye kadar bildirilmedi. Ben onlara yazdım. Bana gelen cevapta ‘Biz size cevap veremiyoruz, Ankara’ya yazın’ dediler. Bunun adı ipe un sermektir. Brisa amacına ulaştı. Şu anda üretim artışına girdiler. Brisa ve Lassa tarafına yakın olan apartmanlara simsiyah bir kurum yağıyor.  Pirelli Fabrikası da var. Bu fabrikalardan evlerin balkonlarına ve mutfak camlarına kurumlar geliyor. Bu konuda kadınlar çok şikayet ediyor. Pakmaya’dan da kötü bir koku geliyor. Halbuki hepsinin filtreli olması lazım.

‘MAHALLEMİZİN BETONLAŞMASINI İSTEMİYORUZ’

Onca insanın mücadelesi hiçe sayıldı, vermiş olduğumuz mücadeleyi çöpe attılar.Mahallemizden herkes elini ayağını çeksin. Mahallemizin betonlaşmasını, yağmalanmasını istemiyoruz. Biz yeşili korumaya çalışıyoruz yeşili çoğaltmaya çalışıyoruz. Tek amacımız da budur. Böylesine geniş ve düzenli kurulmuş bir mahalle de Türkiye’nin hiçbir yerinde yoktur. Büyükşehir Belediyesi’nden tek isteğimiz de budur: Yeşil alanlarımızı korumada bizim kadar duyarlı olsunlar.

Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu kurulurken yoğun trafiğe neden olmuştu. Bu sorun hala devam ediyor mu?

‘GÖRÜNTÜSÜ ÇOK ÇİRKİN’

Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu’nun görüntüsü çok çirkin. Ben bir sporcu olarak hayatının 40 yılı spor salonlarında geçiren biri olarak söylüyorum. Bu kadar çirkin bir spor salonuyla karşılaşmadım. Yapısı çok kötü. Basketbol Dünya Kupası maçları için yapılmıştı, o olmadı ama geçen yıl 19 Dünya Kupası maçı oynandı. Maç günlerinde veya parti toplantılarında tabi ki trafiği etkiledi ama onun dışında trafiği etkileyen bir pozisyonu yok.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Seçimlerinden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi?  Bir gelişme oldu mu?

İŞİTME ENGELLİLER OKULUMUZ TAMAMLANIYOR’

İzmit Belediyesi burada tam randımanlı çalışmıyor. Bizim isteklerimizi de pek yapmıyor. Hatta burada ‘Yahya Kaptan cezalandırılıyor mu?’ deniliyor. Belki yetemiyorlar, yetişemiyorlar ama en azından bir çaba göstermeleri gerekiyor. Yani biz burada Belediye araçlarını, ekipmanlarını görmeliyiz. Sadece park ve bahçelerin otunu kesmek hizmet değildir. Biz burada en azından muhtarlığa bir kimlik kazandırdık. Spor salonunun yan tarafında yapımı tamamlanmak üzere olan İşitme Engelliler Okulumuz bulunuyor. Arasta Park, AFAD projelerine bakıldığında Yahya Kaptanlıların toplanma alanıydı. Nasıl olduysa orası birilerine satıldı. Birileri oraları alarak AVM yaptı.Tamam o da güzel oldu ama bu betonlaşma hala devam ediyor. Nereye kadar devam edecek?

‘SPOR SALONUNUN TÜMÜ KULLANILSIN’

Arada spor salonu koklamaya giderim, çünkü orada büyüdüm ben. Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’na da bazen gidip bakıyorum. Alt tarafında küçücük bir salonda 50-60 tane minik karate yapmaya çalışıyor. Bunun planlanması lazım. O kadar çocuğu oraya soktuğunuz zaman hele ki kış döneminde bir çocuk hastaysa hepsi hasta olur. Bunun planını, programını hazırlamaları gerekiyor. Spor salonunun tümü kullanılsın. Çünkü daha geniş bir alan. Onlar o küçücük salonda çalışırken basketbol sahası bomboş duruyor. Orası temiz kalmayacak. Sürekli kullanılıp kirlenecek, sonra temizlenecek.  Ben her şeye karşıymışım gibi bir izlenim verebilirim; ama sadece yanlış olan durumlara karşıyım. Ben Yahya Kaptan’ın sesiyim.

‘KENDİ ELLERİMİZLE BOYADIK’

Mahalle sınırlarımız içerisinde Amfi Tiyatromuz var. Oranın merdivenlerini mahallenin gençleriyle ekip kurarak kendi ellerimizle boyadık. İzmit Belediyesi mahalle gezilerinde iki üç defa geldi. Bir ricada bulunduk. ‘Büyükşehir Belediyesi’ne ait ama şuraya bir düzenleme getirin, elden geçirin’ dedik. Tamam deyip not aldılar. Hiçbir şey de yapmadılar. Bahçeşehir Koleji, Amfi Tiyatrosu’nun arka tarafını sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde boyayacaklarını söylediler. Belli kısımlarını da Nazım Hikmet, Gezi Direnişi ve Atatürk ile ilgili figürler ve şiirlerle süslemeyi düşünüyoruz. Bütün basamaklarına tahta oturaklar konulmasını planlıyoruz.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?

‘HİZMETTE AYRIM YAPILMAMALI’

Hiçbir kurum yardımcı olmuyor. Sanki bu mahalleye karşı bir tavır var. İzmit Belediyesi’ne bağlıyız. Bize hizmet etmek zorundalar. Hizmette ayrım yapılmaması gerekiyor.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

‘YARDIMLARIMIZI GİZLİ TUTARIZ’

Bizim mahallemizde böyle bir sorunumuz yok. Mahallemizde yardım yapılan aile varsa bunlar da çok gizlidir. Bunları biz kendi aramızda çözüyoruz. Benim muhatabım Kaymakamlık’tır. Ersin Emiroğlu, çok değerli bir insandır. Çok çalışkandır. Her şeye geniş açıdan bakıyor. Onu da bu konuda çok rahatsız etmek istemiyoruz, kendi içimizde hallediyoruz. Varlıklı ailelerimiz de buraya gelip yardım bırakıyor. Biz de onları dağıtıyoruz.

Diğer muhtarların bazıları lüks binalarda hizmet verirken siz neden konteynerde hizmet veriyorsunuz? Bu sizin tercihiniz mi?

Hayır, bu bizim tercihimiz değil. Yazın çok sıcak, kışın da çok soğuk oluyor.Belediyeler Kanun gereği olanakları doğrultusunda muhtarlara yer gösterirler. Ama zannediyorum ki böyle bir olanakları olmadığından bize yer gösteremediler.n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Amilaz değeri yüksekliği nedir?

Amilaz değeri yüksekliği nedir?

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız