TEST
İLAN
SEMT KOCAELİ

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • Türkiye bisiklette profesyonel takım kuruyor
  • Fetö operasyonunda, 24 şüpheli adliyede
  • Çakır yeniden yürümeye başladı
Türkiye bisiklette profesyonel takım kuruyor

Türkiye bisiklette profesyonel takım kuruyor

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
İhbar hattı
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Ekonomi

KOBİ’lere ‘Nefes kredisi’ müjdesi

TOBB’un başlattığı ‘Nefes Kredisi’ projesi kapsamında Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası üyesi KOBİ’lere 70 milyon TL kredi kullandıracak.

13 Aralık 2016 Saat: 17:26
KOBİ’lere ‘Nefes kredisi’ müjdesi
KOBİ’lere ‘Nefes kredisi’ müjdesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan KOBİ’lerin içinde bulunduğu finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere ‘Nefes Kredisi’ projesi başlattı. Yıllık %9,90 faiz oranıyla verilecek olan kredinin limiti işletme başına KOTO üyeleri için 50 bin TL, KSO üyeleri 150 bin TL olacak.  Birlik bünyesinde faaliyet gösteren oda ve borsaların imkanları ölçüsünde dahil olacağı proje için Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası’ndan bankaların da katkılarıyla toplam 70 milyon TL kaynak oluşturuldu.  Ortak basın açıklamasına KOTO Başkanı Semih Barış, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı katılım gösterdi.Toplamda 1500 dolayında esnafın nefes kredisinden faydalanması bekleniyor.

250 TL DOSYA MASRAFI

1 yıl vadeli ve yıllık % 9,90 faiz oranıyla kullandırılacak olan Nefes Kredisi’ne Kocaeli Ticaret Odası’ndan ve Kocaeli Sanayi Odası’ndan faaliyet belgesi alan KOBİ’ler başvurabilecek.KOTO üyeleri için 50 bin, KSO üyeleri için 150 bin TL limitli krediye başvurular 12 Aralık 2016 Pazartesi günü mesai saati itibariyle başladı. Başvurular, bankaların kredi değerlendirme kriterleri esas alınarak değerlendirilecek. Krediye başvuranlardan 250 TL’lik dosya masrafı talep edilecek.

ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKALIM

Ortak Basın açıklamasında konuşan KOTO Başkanı Semih Barış Nefes Kredisi ile ilgili yaptığı açıklamada,” 42 yıl önce bu cennet vatanın başına sarılan PKK terör örgütüne, yıllardır binlerce vatan evladımızı kurban verdik. Biz bu eli kanlı örgütün uluslararası bir piyon olduğunu biliyorduk ama bu yıl özellikle açık açık terörü ve teröristi destekleyen, hatta göstere göstere bağrına basan ülkeler gördük.15 Temmuz’da FETÖ/PDY’nin başarılı olamayan, ekonomimize darbe vurmaya kalkışan ve halkımızın feraseti ile savuşturulan bu uluslararası teröristler birçok cephede ülkemize saldırmaktan geri durmadılar ve durmuyorlar. Bu kahpece saldırıları püskürtmek için Milletçe birlik ve bütünlüğümüzü korumak, görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakarak ülkemize sahip çıkmak zorundayız” dedi.

‘ÖNEMLİ KAYNAK OLUŞTURACAK’

Ülkemizdeki ekonomik durgunluğun aşılması bağlamında faiz indirimine gidilip yatırımcının önünün açılması gerekmektedir diyen Barış,“Çatı kuruluşumuz olan TOBB önderliğinde Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF ortaklığında hayata geçirilen ve ilk 3 aylık dilimde 80 bin KOBİ’ye ulaşılmasını hedeflediğimiz Nefes Kredisi zor günler geçiren ekonomimize önemli bir kaynak oluşturulacaktır. Mevcut durumda yıllık %15-18 bandında faiz oranıyla kredi kullanan KOBİ’ler için proje kapsamında aylık %0,83, yıllık %9,90 oranında faizle  5 milyar TL kredi sağlanacak” dedi.

DOLAR BOZDUR TL’Yİ DESTEKLE 

Dolar bozdurma kampanyasını desteklediklerini belirten KOTO Başkanı Semih Barış, “ Bugün de yine zorlu bir mücadelenin içerisindeyiz. Milletimizin refahı ve ülkemizin geleceği adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın; güçlü ekonomi, istikrarlı kur politikasını KOTO (Kocaeli Odaları) olarak bizler de destekliyoruz. Millet olarak atacağımız kararlı adımlarla bu süreçten de güçlenerek çıkacağımıza inanıyoruz. İş dünyası temsilcileri olarak Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz önderliğinde, ülkemizi ulusal kalkınma hedeflerine el birliğiyle ulaştıracağımıza inanıyoruz” dedi.

‘İŞLEMLERİ TL İLE YAPIYORUZ’

Cumhurbaşkanımızın dile getirdiği ve Merkez Bankası’nın da destek verdiği ‘Dolar Bozdur Türk Lirası’nı Destekle’ kampanyasına bizlerde şahsen ve Odalarımız olarak destek veriyoruz diyen Semih Barış sözlerini,” Özellikle TL’nin ihracattaki payının artması gerekliliğine inanıyoruz. Baktığımızda TL’nin ihracattaki payı son 10 yılda yüzde 1,5’ten yüzde 6 seviyesine kadar yükseldi. Tabi bunun en önemli nedeni 27 çeyrekten bu yana kesintisiz büyüyen Türkiye ekonomisinin büyümesidir. Yerel para birimi üzerinden başta Rusya, İran, Çin ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere yapacağımız ticaret, dış ticaret açığının finansmanında ülkemize ciddi avantajlar sağlayacaktır. Bunun yanında Merkez Bankası’nın da stratejik ülkelerin merkez bankalarıyla anlaşma yoluna giderek, bu konuda üzerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğine inanıyoruz. Kocaeli’ndeki iş ve ekonomi çevrelerini, ticari işlemlerini TL ile yapmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

YATIRILAN KAYNAĞIN 10 KATI KREDİ

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu basın açıklamasında,“Hepinizi de bildiği gibi, KOBİ’lerimizin en büyük sorunu finansmana erişim. TOBB, KOBİ'lerin içinde bulunduğu finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere bu projeyi geliştirdi. Projeye göre; odalar imkanları ölçüsünde yıllık yüzde 7,50 faiz oranından 1 yıl vadeli mevduat hesabı açacaklar. Yatırılan kaynağın 10 katı kadar kredi, KOBİ’lere anlaşmalı banka tarafından, yıllık yüzde 9,90 faiz oranında, 1 yıl vadeli olarak eşit taksitle kullandırılacak. KOBİ tanımını hatırlarsak; 40 milyon ciro ve 250’den az çalışanı bulunan işletmeler Kocaeli Sanayi Odası olarak 5 milyon TL nefes kredisi mevduat hesabımızı eşit tutarda olmak kaydıyla Denizbank ve Ziraat Bankasında açtırdık. Yatırılan bu kaynak kapsamında, üyelerimize toplam 50 milyon TL’lik finansman sağlanmasını amaçlıyoruz. Bu kampanya kapsamında Odamız üyelerine; Firma başına (grup şirketleri dahil) projenin de en üst limiti olan azami 150 bin TL olmak 1 yıl vadeli, aylık eşit taksit ödemeli, kredi kullandırılacak” dedi.

‘HAYIRLI OLSUN’

Kredi başvurusu esnasında; 250 TL KGF için başvuru ücreti tahsil edilecek diyen Zeytinoğlu,” Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda, banka tarafından 250 TL komisyon ve KGF adına kefalet tutarı üzerinden binde 5 kefalet komisyonu tahsil edilecek. KGF tarafından kredinin yüzde 85'lik kısmına kefalet verilecek. Kalan yüzde 15’lik kısım firma tarafından banka ile yapılacak görüşmeler doğrultusunda teminatlandırılacaktır. Kredi başvurusu için bankaca talep edilecek standart belgelerin yanı sıra işletmenin bağlı bulunduğu odadan nefes kredisi içindir yazılı faaliyet belgesi alınması gerekmektedir. Ayrıca, başvuru yapan işletmelerden vergi, SGK borcu olmadığı veya varsa borçlarının yapılandırıldığı ve yapılandırmanın bozulmadığına ilişkin belgelere ihtiyaç bulunmaktadır. Kredinin firmalarımıza can suyu ve nefes olmasını umuyoruz. Bölgemiz sanayisi ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" İfadelerini kullandı.

Diren ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Uçakla tatile giderken omurganızı korumayın

Uçakla tatile giderken omurganızı korumayın

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız