TEST
İLAN

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

 • TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı
 • Körfez'de 'Şampiyonlar Şampiyonası' heyecanı
 • İzmit'te çöp yakma tesisine tepki
TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

 • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
 • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
 • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

 • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

 • Haber Videoları
 • Magazin
 • Sağlık
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Röportaj

‘Kocaeli’nden 100 bin oy alacağız’

HDP Kocaeli milletvekili Ali Haydar Konca, Kocaeli’nde 100 bin oy, Türkiye Geneli’nde 100 milletvekili hedefleri hatırlatarak, “15 gündür sahadayım bu hedeflere ulaşabileceğimize inancım arttı” dedi

29 Ekim 2015 Saat: 16:18
‘Kocaeli’nden 100 bin oy alacağız’
‘Kocaeli’nden 100 bin oy alacağız’

HDP Kocaeli milletvekili, AB eski Bakanı ve HDP’nin birinci sıra adayı Ali Haydar Konca dün gazetemize bir ziyaret düzenledi. Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin, Köşe Yazarımız Nurettin Kolaylı’nın da bulunduğu sohbette önemli açıklamalarda bulunan Konca, 15 gündür yaptığı saha çalışmalarında insanların HDP’ye yoğun bir alaka gösterdiklerini ve Kocaeli’nde koydukları 100 bin oy hedefine ulaşmak adına bu çalışmalar sonrasında inancının daha da arttığını söyledi. Yurtdışından gelen oyları ikiye katlayacakları iddiasının arkasında duran Konca, seçimlere yüksek bir katılım beklediğini de sözlerine ekledi. İşte röportajımız…

Avrupa’ya bir ziyarette bulunarak oradaki seçmen ile bir araya geldiniz. Bu ziyaret sonrasında da yurtdışı oylarını ikiye katlayacağıızı söylediniz. Biraz bu ziyaretinizden bahseder misiniz?

‘BU KEZ DAHA ORGANİZEYİZ’

Avrupa’ya hem bir teşekkür için hem de partimin görevlendirmesi nedeniyle bir ziyaret gerçekleştirdim. İlk olarak Almanya’nın Köln kentine gittik. Toplamda 5 kent gezdik. Büyük bir ilgi vardı. Bazı insanlar da merak etmişler, kim olduğumu…  Tanışma fırsatı buldular. Güzel bir diyalog oldu. Çok memnun oldular gidişimize… Ve de çalışmanın çok daha teknik ve örgütsel olduğunu gözlemledim. Geçen seçimlerde yine çalışma yapılmış ama sandıklar konsolosluklara kurulduğundan insanları buraya taşımada bazı sıkıntılar yaşanmış. Bu yüzden de bize gelen oylarda bir miktar eksiklik yaşandı. Ama bu kez iyi organize edildi.

‘BAKAN OLARAK GİTSEYDİM…’

Aslında bakan iken Brüksel gezisi planlanmıştı ama Cizre süreci ile birlikte istifa ettiğim için bu program iptal edildi. Bakan olarak planladığımız gezide ben en üst düzey Genişlemeden Sorumlu Avrupa Birliği Sekreteri ile görüşecektim. Bu görüşmede de Türkiye’nin AB müzakerelerinde açılmayan 23 ve 24 No’lu başlıklar açma noktasında bir irade ortaya koyacaktım. Seçim sonrası bunların açılması noktasında tahaüütte bulunacaklarına dair duyumlarımız da vardı. Bunların bir tanesi temel haklar, diğeri yargı reformuydu. Ama Bakan olarak gidemediğim için bunlar yapılamadı.

‘YURTDIŞINDAKİ SEÇMEN OYUNUN DEĞERİNİ ANLADI’

Yurt dışındaki seçmen benim milletvekilliğim ile oylarının değerini bir kez daha anladılar. Hatta partimiz de bunun propagadasını yapıyor. Yurtdışından gelen oylar Erzurum’da da bir milletvekili çıkarabilir şeklinde… Kocaeli bu anlamda somut bir örnek oldu. Nitekim yurtdışında oy kullanan sayısında da 12 puanlık bir artış oldu. Yüzde 33’ten, yüzde 45’e yükselmiş. Bu artışın içerisinde büyük oranda bizim oylarımız olduğunu düşünüyorum. 7 Haziran seçimlerinde yurtdışı oyumuz 4 bin 800 idi. Bu seçimde ise 6 bin 500 civarında olacağını tahmin ediyorum.

Üst üste gelen seçimlerin seçmende bir bıkkınlık yarattığı ve Cumhuriyet Bayramı tatilinin de 4 güne uzatılması seçimlere katılımı etkiler mi? Nasıl bir katılım oranı bekliyorsunuz?

‘4 GÜNLÜK TATİL AKP ORGANİZASYONU’

Cumhuriyet Bayramı tatillerinin bu kadar uzatıldığı bir dönem daha önce olmadı. Ben açıkça bunun AKP’nin siyasi organizasyonu olduğunu düşünüyorum. Biz geçen seçimlerden de biliyoruz, Türkiye’de sağ siyasi organizasyonlar, özellikle de AKP organizasyonu seçmenini sandığa götürmede bir hayli başarılı… Ama maalesef sol seçmende böyle bir durum yok. Sorumluluk duygusu gelişmemiş. Daha  önceki seçimlerde de tatilller uzatıldığında oy kullanmak yerine tatile gitmeyi seçen hatrı sayılır bir sol seçmene rastlamıştık. O yüzden bu 4 günlük tatilin hesaplanarak ilan edildiği açıktır.

Katılımın düşük olduğu düşünülürse bu durum HDP’ye mi, AK Parti’ye mi yarar?

‘AKP’YE YARAR AMA KATILIM YÜKSEK OLACAK’

Katılımın düşük olması HDP’ye asla yaramaz. Tam tersine AKP’nin işine yarar. Bir kere katılmayacak seçmen bizden olacak… Ayrıca katılımın düşük olması en çok oy alan partiye yarayacak. Bu nedenle biz katılımın en yüksek noktada olmasını arzu ediyoruz. Seçmenlerimizi de uyarıyoruz. Milletimizin bir bıkkınlık hali var. Seçim yorgunluğu var. Ama inanınız bu gidişattan kurtulabilmek adına vatandaşlarımızın büyük bir sorumluluk duygusu ile hareket edeceklerini ve gelecekleri adına sandığa gideceklerini düşünüyorum. Katılımın yüksek olacağını tahmin ediyorum.

7 Haziran seçimleri sonrası Suruç ile başlayıp, Ankara’daki patlama ile tavan yapan terör eylemleri, halkın güvenlik kaygısı duymasına neden oldu. Bu durum özellikle batı illerinde HDP’yi nasıl etkiledi?

‘HDP ŞİDDETİN İÇİNDEDİR ALGISI TUTMADI’

Seçim kararının alınmasıyla birlikte Suruç ile başlayıp Ankara’daki patlama ile son bulan, Cizre’de sokağa çıkma yasağı, Varto’da bir kadın gerillanın çıplak bedeninin sergilenmesi, 400’e yakın yerimizin harap edilmesi ile somutlaşan şiddet sarmalı…Bunu planlayan akıl da iki algı yaratmaya çalışıyor. Birincisi, HDP bu şiddet sarmalının içerisindedir. Bu algıyı yaratamadı. Bu algı tutmadı.

‘SADE VATANDAŞ KORKUYOR’

İkincisi HDP’nin dayandığı toplumsal dinamiklere yönelik korkular yaratmak… Suruç ve Ankara bu anlamda bir mesajdı. Bunun etkisi oldu mu? Hayır… Çünkü bu şiddet sarmalı HDP’ye gönül verenlerin saflarını sıklaştırmasına neden olmuştur. Tabanımızın daha da netleşen bir irade ortaya koyduğu söyleyebilirim. Sol ve sosyalist kesimlerin de iradesi net… Ama sade vatandaşlar korkuyor.

‘AKP SOPA-HAVUÇ YÖNTEMİ SERGİLİYOR’

Açıktan size destek vermeyeyim gibi çekinceleri mevcut. AKP sopa ve havuç yöntemi sergiliyor. Gerektiğinde iş vermiyor, yahut hizmet götürmeyerek cezalandırabiliyor.  Bu Türk demokrasisi açısından skandaldır. Hele hele kamu hizmetinin oy ve seçime endekslenmesi demokrasi standardının ne kadar düşük olduğunun ispatıdır.

‘YUKARI HEREKE’YE DOĞALGAZ ÇEKİYORLAR’

Örneğin Yukarı Hereke’de evlerin bir çoğu ruhsatsız. Bu durum yıllardır da biliniyor. Burayı yıkmamış da ama elektrik su saati de vermemiş. Doğalgaz hattı da çekmemiş. Yukarı Hereke onların oy deposuydu. Ama son seçimde bize oy verdiler. Seçim sonrasında oradan bütün iş makinelerini çekmişlerdi. Şimdi doğalgaz hattı çekiyorlar. Yani böylesi bir anlayış. Kamu hizmetinin oya endekslenmesi anlayışı anayasal bir suçtur da… Ama yapıyorlar.

‘İNSANLAR KARARLI ŞEKİLDE ARKAMIZDALAR’

Yaklaşık 15 gündür sahadayım. İnanın insanların bizden yana bu kadar net bir tavır alacaklarını tahmin etmiyordum. Çok daha düşük profilli bir ilgi ile karşılaşabileceğimizi düşünüyordum ama öyle olmadı. İnsanlar son derece inançlı ve kararlı bir şekilde arkamızda duruyorlar.

Bu seçimde hatrısayılır bir yeni seçmen de oy kullanacak. HDP bu anlamda gençlerden çok oy alan bir parti. Bu konudaki düşünceleriniz neler?

‘SEÇMEN GENÇLEŞSE, İŞİMİZ KOLAYLAŞIR’

Keşke seçmen sürekli gençleşse, bizim işimiz daha da kolaylaşır. Bizim hesaplarımıza göre bu seçimde ilk kez oy kullanacak seçmen 8 bin civarında… Bu seçmenlerin büyük çoğunluğunun bize oy vereceğini düşünüyoruz. O nedenle gençlere yönelik heyecan ve umudumuz var. Bu 18 bin yeni seçmen hikayesinin de büyük bir kısmı doğrudur. Sakarya’dan ve çeşitli illerden ilimize aktarmaların yapıldığını düşünüyoruz.

‘GİDİN AKP’DEN VEKİL ALIN’

Kocaeli’nde 100 bin oy, Türkiye genelinde de 100 milletvekili gibi bir öngörü ve hedefimiz vardı. Bu hedefin de gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Şu anda Kocaeli’ndeki bütün partileri AK Parti, MHP, SP,DSP  HDP’nin 1 milletvekiline göz dikmiş durumdalar.  Bu nefret ve kin halini bazen anlayamıyorum. Avrupa’daki PKK oyları geldi falan diyorlar. SP diğer partilerden farklı olarak biz HDP’den daha yüksek oy alıp, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaparak Konca’nın elindeki vekilliği alacağız diyor. Neden bizden alıyorsunuz? AKP’nin 6 milletvekili var gidin ondan alın…(Gülümseyerek)  n Uygur METE

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Darıca’da AK Parti ve MHP buluşması

Darıca’da AK Parti ve MHP buluşması

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız