TEST
İLAN

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı
  • Körfez'de 'Şampiyonlar Şampiyonası' heyecanı
  • İzmit'te çöp yakma tesisine tepki
TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Röportaj

Koyun: Yol ve ulaşım sorunumuz var

Alikahya Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sevgi Koyun, ara sokakların 2000 yılından beri asfaltlanmadığını söyleyerek, “Ulaşım konusunda sıkıntı çekiyoruz

9 Eylül 2015 Saat: 11:44
Koyun: Yol ve ulaşım sorunumuz var
Koyun: Yol ve ulaşım sorunumuz var

Belediye otobüsleri de saatte bir geliyor. Hastaneye, okula gidecek vatandaşlarımız yolculuk sorunu yaşıyor. Bu yüzden öğrenciler de buradan ev tutmuyor” dedi.

 ‘Söz Muhtarların’ sayfamızın on ikinci bölümünde Alikahya Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sevgi Koyun’u ağırladık. Güler yüzü ve samimi tavırlarıyla bizi kabul eden Koyun, mahallesinden söz ederken eğitim seviyesinin yüksek ve çok kaliteli olduğunu dile getirerek, “Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı olmaktan gurur duyuyorum ve kendimi çok şanslı hissediyorum” ifadesini kullandı. Büyükşehir Belediyesi’nin asfaltlama çalışması yaptığını söyleyen Muhtar Koyun, ara sokakların 2000 yılından beri asfaltlanmadığını da dile getirdi. Bu çalışmanın yapılması gerektiğini de Belediye’den talep ettiklerini belirten Koyun, taleplerine cevap alamadıklarını ve hala beklediklerini de sözlerine ekledi. Koyun, ayrıca bir okul veya kafe, çay bahçesi türü mekanlarının yapılmasını talep ettiklerinde yer gösteremediklerini de vurguladı.

Sevgi Koyun kimdir?

1970 İzmit doğumluyum. Evli ve üç çocuk annesiyim. İki oğlum bir kızım var. Ev hanımıyım. 2007 yılına kadar burada tek muhtarlık vardı. 2007’de üçe bölündü. Bana da muhtarlık teklifi geldi. ‘Aday olur musun diye sormadılar, aday olacaksın’ dediler. Ben de kabul ettim. 2007’de ara seçimde iki tane rakibimle seçimlere girdik ve beni muhtarlığa seçtiler.2009 seçimlerinde de rakibim olmadan tekrar aday oldum ve yine ben muhtarlık görevini üstlendim. 2014’te de yine rakibim yoktu ve ben muhtarlığa seçildim. Görevimizi de bu şekilde yürütmeye devam ediyoruz. Artık bundan sonrası 2019’a bakıyor.

Cumhuriyet Mahallesi’nin Tarihçesi

VALİ YARDIMCILARI DA CUMHURİYET’TE

İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen döneminde Yuvam İzmit tarafından yaptırılan Cumhuriyet Mahallesi 2000 yılında teslim alındı. Depremden dolayı mahalle sakinlerine evleri kısa sürede teslim edildi. Cumhuriyet Mahallesi’ne bağlı iki okul bulunmaktadır. Emek Dayanışması İlköğretim Okulu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İlköğretim Okulu yer alıyor. Jandarma Komutanlığı, Sağlık Ocağı gibi yapıları içerisinde barındırmaktadır. Mahallenin nüfusu yaklaşık 7 bin, oy kullanan seçmen sayısı 4 bin 500 kişidir. Yüksek katlı binalarda çok fazla komşuluk ilişkisi yoktur. Mahallede daha çok çalışan kesim ikamet etmektedir. Öğretmen, polis, subay, memur vb. olduğu için mahallede fazla vakit geçiren insanlar pek fazla bulunmamaktadır. Yeni yapılan Yıldız Konutları’nda Vali yardımcıları, emniyet müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürü ikamet ediyor.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?

‘ULAŞIMDAN DOLAYI EV TUTMUYORLAR’

Mahalle sakinlerimizden daha çok köpekler konusunda şikayet alıyoruz. Mahallede bulunan köpeklerden değil, başka bölgelerden getirilip mahallemize bırakılan köpeklerden şikayetler oluyor. Bize gelen şikâyetleri ilgili birimlere iletiyoruz. İzmit Belediyesi’ni arıyoruz, onlarda köpeklerin küpeli ise bir şey yapamayacaklarını,  küpeli değil ise müdahale edeceklerini söylüyorlar. Ulaşım konusunda da sıkıntılar çekiyoruz. Bekirdere’ye, Üçyol’a gidecek vatandaşlarımız iki vasıta değiştirmek zorunda kalıyor. Belediye otobüsleri saatte bir geliyor. Hastaneye, okula gidecek vatandaşlarımız 1 saat yol çekiyor. Öğrenciler de ulaşımdan dolayı buradan ev tutmuyorlar.

‘YER GÖSTEREMİYORUZ’

Ayrıca caddelerimiz Büyükşehir Belediyesi tarafından asfaltlandı. Ara sokaklarımızın da asfaltlanması gerekiyor. Ara sokaklarımıza 2000 yılından beri asfaltlama çalışması yapılmadı. Çocuk parkımız var, oturabileceğimiz çay bahçemiz yok. Daha çok gençlerimizin kullanabileceği alanlar yok. Mahallemizde de bu konuda daha çok konut yapıldığından dolayı, yer gösterebilme gibi bir imkanımız da yok. Her yer apartmanlarla dolu.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?

‘BEN YOKKEN AZAM MUHTARDIR’

Bir istek veya talep oluşursa muhtarlığa geliyorlar. Telefonum 24 saat, gece gündüz açıktır. Telefonla da ulaşabiliyorlar. Muhtarlık sabah açık, benim olmadığım zamanlarda azam ilgileniyor. Ben yokken ‘muhtar’ odur. Burası bir konut bölgesi olduğu için şikayet fazla olmuyor. Adalardan oluşuyor, her blokta da bir yönetici oluyor. Yöneticiler de şikayetleri bizlere iletiyorlar. O konuda herhangi bir sıkıntımız olmuyor.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Yerel Seçimleri’nden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi? Bir gelişme oldu mu?

‘YER SIKINTISI ÇEKİYORUZ’

Tabii ki. Emek Dayanışması İlköğretim Okulu’muz yetersiz kalıyor, öğrencilerimiz sığmıyor. Yakın bir zamanda yeni bir okul yapılacak. Muhtar olmadan önce bu okulumuzda Okul Aile Birliği Başkanıydım. Spor salonu yaptık, birçok faaliyet yaptık. 2009’da Yıldız Konutları yapıldı. Sağlık Ocağı ve Jandarmamız var. TBMM İlköğretim Okulu’na ek bina yapıldı.  Mahallemizde alan dar olduğu için yeni bir şey talep edemiyoruz. Yer sıkıntısı çekiyoruz. Yapılmıyor diye de kimseyi suçlamak doğru olmaz.

‘BABALAR GÜNÜ’NDE BABALARA ÇORAP…’

2007’e de seçildikten sonra her yıl Anneler Günü yaptık. ‘Yılın Annesi’ni seçtik, bir çeyrek altın takdim ettik. Babalar Günü’nde de babalara çorap aldık, paketledik onları takdim ettik. Belediyelerden tesis ettiğimiz araçlarla Çanakkale, İstanbul, Ankara’ya geziler düzenledik. Güzel hizmetler yaptığımızı düşünüyorum.

‘EVDE DURAMIYORDUK’

Ayrıca geçen senelerde İZAYDAŞ Fabrikası’ndan gelen kokulardan şikayeti olmuştuk. Evlerimizde duramıyorduk artık. Defalarca aramıştık, sonra gelip ilgilendiler. Bu sene o kokuyu aşırı sıcaklar olmasına rağmen hiç duymadık. 

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?

‘İSU VE SEDAŞ’TAN MEMNUNUM’

Mahallemiz yeni yapılardan oluştuğu için kentsel dönüşüm çalışması yoktur. Buna bağlı olarak herhangi bir tepki söz konusu değil. Altyapı sorunumuz da yok. İSU ve SEDAŞ’tan gayet memnunum. Herhangi bir sorunumuz yok. Herhangi bir sorun olduğunda dilekçe yazıyorum, gelip ilgilenip takip ediyorlar. Gün içerisinde nadiren kısa süreli kesilmeler oluyor. Duraklar ile ilgili hiçbir sorunumuz yoktur. Durak, tabela vb. konularla ile ilgili talepleri UKOME’ye iletiyorum, ertesi gün getirip yerine koyuyorlar. Çöp konteynırlarımız plastik olduğu için güneşten dolayı çatlamalar oluyor tabi, fakat hijyen konusunda daha kullanışlı.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?

‘VATANDAŞIMIZA BİLGİ VEREBİLİYORUZ’

Daha çok İSU, SEDAŞ ve belediyelerle işlerimizi yürütüyoruz. İzmit Belediyesi’nden de memnunum fakat ara sokaklarımızın asfaltlanması gerekiyor. Yama yama bir yere kadar. Her yıl talep etmemize rağmen cevap alamıyoruz. STK’larla çok fazla ilgimiz yok, fakat Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakam, Okul Müdürleri ile okullarla ilgili görüşmeler oldu. Valimiz, “Okullara yapılacaklarla ilgili önceden muhtarlara da bilgi verilecek” dedi. Bu durumda bizi memnun etti. Valilik, Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü de bilgi veriyor artık. Vatandaşlarımız sorduğunda biz de bilgi verebiliyoruz. Önceden soruyorlardı ‘Bilmiyoruz ki’ diyorduk. Artık böyle bir sorunumuz kalmadı.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

‘HAK EDEN ALSIN’

Yardım derneklerinden çok mahalle temsilcileri bu konulara el attı. Yardımları mahalle temsilcileri yapıyor. Ben hak edenlere gittiğini düşünmüyorum. Mahalle temsilcilerinin kendi yakınlarını seçtiğini düşünüyorum. Bu yardımların mahalle muhtarları tarafından verilmesi gerekiyor. Bu yardımları gerçekten hak eden alsın. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İzmit Belediyesi işçisine seyyanen 13,7 kuruş zam

İzmit Belediyesi işçisine seyyanen 13,7 kuruş zam

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız