TEST
SEMT KOCAELİ

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • Gözaltına alınan 7 kişi adliyede
  • Kocaeli Özel Harekatçılar Afrin'e Dualarla Uğurlandı
  • Hdp'li yöneticiler adliyeye sevk edildi
Gözaltına alınan 7 kişi adliyede

Gözaltına alınan 7 kişi adliyede

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
İhbar hattı
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Güncel

'Önce tapularımızı istiyoruz'

CHP Meclis Üyeleri, Gebze İlçe eski Başkanı ve Gebze Mahalle Temsilcileri il binasında bir araya gelerek MİA Projesi ve Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi’ndeki imar planları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

13 Şubat 2018 Saat: 16:21
'Önce tapularımızı istiyoruz'
'Önce tapularımızı istiyoruz'

Kerim ÇELİK - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Meclis Üyesi İlker Ulusoy, İmar Komisyon Üyesi Orhan Tanış ve Gebze İlçe eski Başkanı Recep Dursun, Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu Başkanı Sebahattin Günel, Hürriyet Mahallesi Dayanışma ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Adnan Civil ve mahalleliler MİA Projesi ve Gebze Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi’ndeki imar projeleri ile ilgili konuştu. İlk olarak konuşan Meclis Üyesi Engin Taşdemir, “Büyükşehir Meclisinde Perşembe günü önemli iki gündem var. Bir tanesi MİA ile ilgili gündem maddesi. Tüm kentte oluşan kamuoyu baskısına rağmen bu plan değişikliğinin geçirilmesi planlanıyor. Şunu belirtmek isterim ki bu kente yapılabilecek en büyük ihanettir. Kişiye özel yapılan bu imar rantına tüm meclis üyelerini karşı durmaya davet ediyoruz. İkinci gündem ise Gebze’de yaşanan tapu mağduriyetidir. Tüm ısrarlarımıza rağmen buna devam ettiler. Orayı rezerv alan ilan edecekler. Tüm vatandaşlarımızı orada müteahhitlerle karşı karşıya getirerek zor durumda bırakıyorlar” ifadelerini kullandı.
‘MİA’YA EVET OYLAMASI YAPMAYACAĞIZ’
Taşdemir’in ardından söz alan İmar Komisyon Üyesi Orhan Tanış, “Sayın Nevzat Doğan dışında herkes MİA ile ilgili konuştu. Tartışmalar yanlış yöne çekilerek MİA’ya evet ya da hayır söylemine dönüştü. Biz Perşembe günü MİA’ya evet ya da hayır oylaması yapmayacağız. Özellikle Büyükşehir yetkilileri kamuoyunu yanlış yönlendirdiler. CHP, MİA’ya karşı gibi söylemler içindeler. MİA kentin gelişimine katkı sağlayacaksa niye karşı olalım? Biz gördüğümüz hataları ve eksiklikleri söylüyoruz” şeklinde konuştu.
‘BİR KUSUR VARSA PLANLARINA BAKSINLAR’
Tarihi kent merkezindeki esnaf kepenk kapatmak zorunda kalacak diyen Tanış, “Kent trafiği tıkanacaksa odalar susarsa CHP, konuşacaktır. Bu plan değişikliği haksız rant yaratıyorsa kimse konuşmazsa da 1 milyon 800 Kocaelili adına yine CHP konuşacaktır. Mecliste AKP’lilerin sayısal çoğunluğu var. CHP, MİA’yı engelliyor söylemi kesinlikle yalandır. Büyükşehir MİA ile ilgili yaptığı hataları CHP’nin sırtına yükleyemez. Bir kusur varsa dönüp kendi planlarına bakacaklar” diye konuştu.
‘HALA TAPULARINI ALAMADILAR’
Gebze’de kentsel dönüşüm ile ilgili konuşan CHP Gebze İlçe eski Başkanı Recep Dursun, “Ranta dönük davranışlar oradaki insanları artık çileden çıkardı. Vatandaşlar kendi imkanları ile barınma imkanlarını sağladı. Vatandaşlar, 86-87 yılından bu zamana kadar tapularını almayı bekliyorlar. Üzerinden 30 yıl geçti hala tapularını alamadılar. Zamanında tapular hazır, çekmecede diyerek vatandaşın oylarını aldılar. Vatandaşların hiçbiri rantçı ya da işgalci değildir. Hepsi orada hak sahibidir. Rezerve alanı ilan etmek o bölgeyi bölmek demektir. O bölgede yaşayanlar bunu kabul etmiyor. Ya ranttan yana ya da haktan yana tercihinizi kullanırsınız. Herkesin beklediği hak sahibi olduğu tapularıdır” sözlerini kullandı.
‘ÖNCE TAPULARIMIZI İSTİYORUZ’
Ardından konuşan Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu Başkanı Sebahattin Günel, “Biz 2013 yıllarından itibaren mahallelerimizde mücadele veriyoruz. Belediye ve yetkililerle defalarca bir araya gelmemize rağmen somut bir sonuç elde edemedik. Her seferinde bize tapular çekmecede söylemini ilettiler. Biz burada öncelikle tapularımızı istiyoruz ve sonrasında yapılaşma konuşmak istiyoruz. Bunu her toplantıda her yerde söyledik ve yine söylemeye devam edeceğiz. Biz hakkımızı alana kadar her platformda her toplantıda bunu söylemeye devam edeceğiz” dedi.
‘2012 YILINDAN BERİ MÜCADELE EDİYORUZ’
Son olarak konuşan Hürriyet Mahallesi Dayanışma ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Adnan Civil, “Bizim 2012 ve 2013 yılından itibaren mahallelerde mücadelemiz devam ettiriyoruz. Belediye ve yetkililerle bir araya gelmemize rağmen sorunu çözemedik. Tapuları vereceğiz demelerine rağmen hala vermediler. Tapuları verin ve imar konularını daha sonra halledin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Lastik İş'te anlaşma sağlandı!

Lastik İş'te anlaşma sağlandı!

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız