TEST
İLAN

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı
  • Körfez'de 'Şampiyonlar Şampiyonası' heyecanı
  • İzmit'te çöp yakma tesisine tepki
TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Röportaj

Şanbay: Mahallemize önyargı ile bakmayın Biz farklı kültürden insanlarımızla birlikte yaşıyoruz

Serdar Mahallesi Muhtarı Sedat Şanbay, “Mahallemizde bulunan farklı kültürdeki insanlardan dolayı kamuoyunda ortaya çıkan algıdan dolayı rahatsızız ve şikayetçiyiz. Biz onlarla yaşamaya alıştık” şeklinde konuştu

6 Eylül 2015 Saat: 17:37
Şanbay: Mahallemize önyargı ile bakmayın Biz farklı kültürden insanlarımızla birlikte yaşıyoruz
Şanbay: Mahallemize önyargı ile bakmayın Biz farklı kültürden insanlarımızla birlikte yaşıyoruz

‘Söz Muhtarların’ sayfamızın on birinci bölümünde Serdar Mahallesi Muhtarı Sedat Şanbay’ı ağırladık.Şanbay, “Mahallemizde yaşayan farklı kültürde insanlardan dolayı kamuoyunda ortaya çıkan algıdan dolayı rahatsızız ve şikayetçiyiz” şeklinde konuşarak sorunlarını dile getirdi.Ayrıca mahallesinde bulunan çocukların okul saatine mahallede dolaştıklarını, devamsızlıklarının fazla olduğunu dile getirdi. Serdar Mahallesi Muhtarı Sedat Şanbay, ekonomik düzeyi belli olan mahallelerde her şeyden en önemlisinin eğitim olduğunu düşündüğünü söyleyerek “Eğitimde kazanılan bir insanın 10 suçlu insanın oluşmasını engelleyecektir” dedi.

‘YETERLİ DEĞİL’

Eğitim konusunda da İzmit Belediyesi’nden, Büyükşehir Belediyesi’nden ve eğitim kurumlarından gördükleri desteklerin, projelerin yeterli olmadığının altını çizdi. Bu konuda ailelerin de okuma yazma öğrenerek bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayarak yetkili birimlerden destek beklediğini dile getirdi. Ayrıca ‘radar’ dedikleri bölgeye yapılan apartmanlardan dolayı artan nüfustan kaynaklanarak bölgeye okul yaptırmak istediklerini de belirtti. İşte röportajımız:

Sedat Şanbay kimdir?

‘BABA MESLEĞİNİ SEÇTİM’

1958 İzmit’in Serdar Mahallesi’nde doğdum. Bu yaşıma kadar da doğduğum mahallede yaşıyorum. Biri üniversitede biri lisede olmak üzere iki kız çocuğum var. Kendimize ait mülk olan ve kurumsal bir kimlik kazanmış ticarethanede çalışıyorum. Babadan kalma olduğu için meslek olarak onu seçtim. Muhtarlığımla birlikte onu da devam ettiriyorum. Mahalleme karşı hissettiğim sorunlar, insanlarımıza olan sevgimize ve dostlarımıza, komşuluk ilişkilerine olan bağımlılığımızdan dolayı Muhtarlığı da görev olaraküstlendim.7-8 aday içinden seçilmiş bulunmaktayım.

Serdar Mahallesi’nin Tarihçesi

FARKLI KÜLTÜRLER GELDİ

Sanayi kenti olan Kocaeli; sanayi yatırımlarıyla beraber 1940-1945’li yıllardan sonra sanayi tesislerinin, fabrikaların açılmasıyla bölge illerden ve ülke genelinden yoğun göç alan bir il olarak tarihe geçmiştir. Sanayileşme ile beraber faklı kültürlerin bir araya gelmesiyle İzmit’te mahalleler oluşmaya başladı. İzmit’te mahalleler Batı’ya doğru büyüdükçe bölünmeler de meydana gelmiştir. Serdar Mahallesi de farklı kültürlerin bir arada dostça, kardeşçe yaşadığı bir mahalle adını almıştır.

GECEKONDULARLA MAHALLE OLUŞTU

Mahallede ilk muhtarlık da yaklaşık 60 yıl öncesine tekabül ediyor. Sanayileşmeyle birlikte yoğun göç alan mahallede insanların barınma ihtiyacı arttı.  Yaklaşık 60 yıl önce o dönemin şartlarına göre bir kamyon tahta, bir kamyon kiremitle kendilerine yaptıkları gecekondu tarzı evlerde barınarak, fabrikalarda çalışarak ve zamanla ekonomilerini düzelterek, emekli olarak yaptıkları gecekonduların yerine kagir binalar yaptırarak bu tür mahalleler oluştu. Üzerinde 40-50 yıllık evleri bulunan sokaklar yer alıyor. Ardından Torba Yasa ile çıkan kanunda vatandaşların tapularını alması ile beraber modern anlamda bir kentleşme meydana gelmesi bekleniyor. SEKA Fabrikası’nın kapanmasıyla beraber SEKA’ya bağlı olarak üretim yapan Klor Alkali Fabrikası’nın da kapanmasının ardından alan, Milli Eğitim’e devredildi. Mahalle bünyesinde Türkan Dereli İlköğretim Okulu, Muammer-Türkan Dereli Öğretmen Lisesi, Cahit Elginkan Lisesi, Meslek Edindirme Lisesi, Ziya Gökalp İlköğretim ve Ford İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Cezaevinin kalkmasıyla beraber boş alana da Eğitim Kampüsü yapılacak. Mahallede 7 bin 400 seçmen, yaklaşık 25 bin nüfus mevcuttur.

Mahalle sakinleri size genellikle ne gibi taleplerde bulunuyorlar?

‘KAHVE KÜLTÜRÜ BİTMEK ÜZERE’

Mahalle sakinlerimizin talepleri genellikle mahallemizle ilgili problemlerdir. Bu konuda gayet duyarlıdırlar. Ayrıca ben 30 – 35 yıldır esnaflık yapıyorum. Kıraathane işletiyorum. Bizim bu kıraathanemiz kurumsal kimlik kazanmış bir yer. Toplumumuzda kahve kültürü bitmek üzere. Eskiden insanların sosyal alanları sınırlıydı, sosyal anlamda kendilerini oyalayacak yerler yoktu. Şimdi insanların beklentileri internet, spor yapabilecekleri alanlar, kafe türü mekanlar olmaya başladı. Maalesef bizim mahallemizde bu tür bir yapı şu an yok. Tabi ki bu konuda istekler geliyor. Bizim burada o cesareti yapacak yatırımcı yok. Onlar da bizim mahallemizde bunu risk olarak görüyorlar. Bizim de canımız sıkıldığında, hava almak istediğimizde gidebildiğimiz tek yer SEKA PARK oluyor. İçerisinde bulunduğunuz atmosfer çok önemli. Bir burada oturmak var, bir de orada.

‘FOSSEPTİK ÇUKURU OLAN EVLER’

Dönem dönem altyapı sorunlarımız da oluyor. Mahallemizde bir-iki sokakta altyapı sorunumuz var. Eski kanalizasyon şebekesi olan yerler var. Bu sorunları dönem dönem İSU’ya kurumsal çerçevede iletiyoruz. Ayrıca önce evler yapılıp ardından altyapı sorunu ortaya çıktığı zaman iş daha da zorlaşıyor. Önce altyapı sorunu var mı diye bakılmıyor. Mahallemizde hala, affedersiniz fosseptik çukuru olan evler bulunuyor.

Mahalle sakinlerinin istek ve görüşlerini size ulaştırabileceği mecralar hangileridir? Örneğin bir talep kutunuz var mı?

‘MAHALLELİMİZ BİZİM FAHRİ MUHTARIMIZDIR’

Coğrafi olarak büyük bir mahalleyiz, her an her yeri gözlemleyemiyoruz. Bizim göremediğimiz sorunları, sıkıntıları mahalle sakinlerimiz bize iletiyorlar. Mahallemizde herhangi bir talep kutumuz yok. Mahalle sakinlerimiz bize her zaman isteklerini aracı olmadan iletebiliyorlar. Mahalle insanlarımızla ilişkilerimiz o yüzden çok iyi. Mahalle sakinlerimiz için fahri muhtar diyebiliriz. Muhtarlığımızı hafta içi 07.30 – 18.00, hafta sonu yarım gün olarak hizmet veriyoruz. Aza heyetimiz mahallemizin farklı bölgelerinden seçilmiştir. Onlarda bizler gibi görevlerini yerine getiriyorlar. Sosyal paylaşım sitesinde mahallemiz için açtığımız hesapla da mahalledeki önemli bir gün, cenaze, düğün vs. bu tarz durumları da mahalle insanımıza duyuruyoruz. Bunların dışında benim telefonum da 7-24 açıktır. Ben her dakika ulaşabiliyorlar.

Göreve geldiğiniz 30 Mart Yerel Seçimleri’nden bu yana mahallenizde herhangi bir ilerleme kat ettiniz mi? Bir gelişme oldu mu?

‘GEÇMİŞİ TAMİR ETMEKLE GEÇİYOR’

Mahallemize gelen hizmetler var, fakat görünen yapı çok da değişmedi. Yapılan hizmetler de bu yapı içinde kaybolup gidiyor. Bizim burada genel bir değişikliğe ihtiyaç var. Mahallenin kuruluş tarihinin eski olmasından dolayı burada yapılan hizmetler geçmişi tamir etmekle geçiyor. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan taleplerimizi dinliyor. Birkaç yere parklarımızı yaptırdık; fakat mahallemizde belediyenin sosyal anlamda kullanabileceği düz bir alanımız yok, arazi yapımız bozuk. İki-üç tepeden oluşan arazi yapısına sahibiz, böyle bir dezavantajımız var. Bunun haricinde yapılan spor tesisleri, KOMEK kursları vb. hizmetlerimiz devam ediyor. Belediyelerimize de farklı taleplerimiz oluyor. Yapılabilecek işleri söylüyoruz.

‘ORANIN ATMOSFERİ ÇOK FARKLI’

Mahallemizin ‘radar’ dediğimiz yeni gelişen bir bölgesi var. Yıkılan cezaevinin üst tarafında bulunuyor. Orada yeni ve modern binalar yapılıyor. Oranın atmosferi çok farklı. Şu an orada İzmit’in en popüler insanları oturuyor. Her gün yeni yeni insanlar taşınıyor. Bu binalarla birlikte mahallemizde nüfus yoğunluğunun artmasıyla beraber eğitim konusunda ihtiyaç doğmaya da başladı.Çocuklarımız özellikle kışın bizim mahallemizden Yeni Mahalle’deki okula giderken resmen eziyet çekiyorlar. O kar kış kıyamette parmak kadar çocukların okullarına gidip gelmeleri çok meşakkatli oluyor.

‘BASKI DA YAPILDI’

Mahallelimiz tarafından okul yaptırma konusunda baskı da yapılıyordu. Eski Valimiz Ercan Topaca’ya biz bunu ilettik. O bölgede de 8 dönümlük Milli Eğitim’e ayrılmış bir arazi bulunuyor. Sağ olsunlar ‘Biz bunu bir inceleyelim’ dediler. Müfettişleri gönderdi, birlikte baktık, gayet mantıklı buldular. Biz size daha sonra döneceğiz dediler. Ondan sonra da bir cevap çıkmadı. Yeni Valimiz’e de bu konuda herhangi bir bilgi verildi mi bilmiyorum. Geçen yatırımlar konusunda bir toplantı yaptık. Orada bu okul projesiyle ilgili bilgi çıkmadı. Yeni Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ile de görüşme imkanımız olursa bu talebimizi kendilerine ileteceğiz, çünkü bu bugün orada bir ihtiyaç. Bu sene olmazsa seneye mutlaka bu ihtiyaç ortaya çıkacak.

‘BANKAMATİĞİMİZ YOK’

Mahallemizde postane şubemiz var, fakat bankamatik yok. Bu durumda mahalle sakinlerimiz için problem oluşturuyor. Bu bölgede karakol ihtiyacı ortaya çıkmıştı. Biz 7-8 mahalle bir araya gelerek karakol yaptırdık. Bankamatik konusunda da yetkili birimlere birçok kez başvurmamıza rağmen bu soruna bir çözüm bulabilmiş değiliz. Emeklimiz, memurumuz, işçimiz maaş alabilmek için ya SEKA Devlet Hastanesi’ndeki bankamatiklere gidiyor ya Halkevi’ne kadar gitmek zorunda kalıyor ya da Kuruçeşme’de bulunan ATM’lere gitmek zorunda kalıyor. Örneğin, Kuruçeşme’de 8-10 tane bankamatik yan yana duruyor.Ama maalesef şuraya bir tane bankamatik koyduramadık. Postane şubemiz maaş günlerinde ana baba günü oluyor. Artık karakolumuz da var, güvenlik problemimiz kalmadı.

‘BU DURUMDAN MUSTARİBİZ’

Ancak mahallemiz hakkında Kocaeli kamuoyunda güvensiz mahalle imajı yaratılmış, bundan mustaribiz ve şikayetçiyiz. İnsanlarımızın böyle düşünmesi bizleri üzüyor ve çok rahatsız ediyor. Burası, her türlü insanın bulunduğu bir mahalledir.Farklı kültürleri de içinde barındırıyor, farklı statüde insanlar da yaşıyor. Mahallemizde milletvekili, emniyet müdürü, öğrenci, başarılı sporcularımız ikamet ediyor. Biz burada onlarla birlikte yaşamaya alıştık, onlara da hizmet ediyoruz.

Mahallenizde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı mı? Mahallelinin çalışmalara tepkisi ne yönde?

‘İŞLETEMEYİZ DİYE MEKAN AÇAMIYORLAR’

Yasal olarak baktığımız zaman kentsel dönüşüm çalışması yok. Mahallemizin belli bir bölgesi 2B arazisi olarak geçiyor. Üzerinde 40-50 yıllık evler bulunuyor. Önümüzdeki süreçte insanlarımız tapularını alacaklar, imar çalışmaları yapılacak. Kentsel dönüşüm derken,özellikle Batı bölgesinde şahıslar ve müteahhitlerin kendi aralarında yaptıkları anlaşmalarla dönüşen yapılarımız bulunuyor. Biz aynı şekilde bu tarafta da istiyoruz, ama burada olmamasının belli nedenleri var. Ticari düşünen müteahhitler kar oranlarını düşürmemek için bu bölgeye girmek istemiyorlar. Burada satamayız, işletemeyiz diye mekan açamıyorlar.

Mahallenizin çocuklarının okullardaki devamsızlığı problemine herhangi bir çözüm getirildi mi?

‘ANNE-BABALAR DA EĞİTİMSİZ’

Mahallemizin bir bölgesinde eğitim, geçmişten günümüze devamsızlık problemimiz var.Tabi bunda ailelerin etkisi de büyüktür. Baktığımız zaman anne-babalar da eğitimsiz. Mahalle muhtarı olarak benim de belli sorumluluklarım var, ancak bunu tek başıma aşmam mümkün değil. STK’lar, dernekler, Milli Eğitim Müdürlüğü’müz, Valiliğimiz tarafından eğitim konusunda yapılan çalışmalar var. Ancak yetmiyor. Örneğin, Ziya Gökalp İlkokulu’nda her dönem yaklaşık 30-40 çocuğumuzun devamsızlık sorunu var. Bununla ilgili yasada cezai yaptırımlar da yer alıyor. Bu konuda anne-babaya da verilen cezalar bulunuyor, ancak bu insanlar zaten yoksul. Bunları ne ile cezalandırabilirsiniz ki? Bu durumda en mantıklı, en akılcı olan onları da okumaya teşvik edici çalışmaların yapılması gerekiyor. Belediyelerimiz tarafından açılan teşvik edici KOMEK, Bilgievi, Kütüphane gibiyerler bulunuyor. Çocukları gezilere götürüyorlar. Hediyeler veriyorlar vb. fakat yeterli olmuyor. Çocukları okula adapte etmekte zorlanıyoruz.

‘40 ANNEMİZE EĞİTİM VERDİK’

Tabi ki çok fazla ilgilenen ailelerimiz de söz konusu. Sabahtan akşama kadar okulun kapısında bekleyenleri de görebilirsiniz. ‘Ben okumadım, çocuğum okusun, okuldan kaçmasın’ diye düşünen annelerimiz de var. Okul saatinde çocukları mahallede gördüğüm zaman bazen kızıyorum. Kuruculuğunu bizim yaptığımız Yenidoğan – Serdar Mahalleleri Güzelleştirme Derneği’miz var. İki mahallenin sorunlarını ortaya çıkardığımız derneğimizin başında bulunan aynı zamanda 1. Azam Ümit Yılmaz bu konularda çok duyarlı ve donanımlıdır. Okuma bilmeyen annelere yönelik okuma yazma kursları açtık. Yaklaşık 40 annemize eğitim verdik. Sivil toplum örgütlerimize de bu konularda destek verilmesi gerekiyor. Çocuklarımıza yönelik kurslar açtık. Bu şekilde kendi çabalarımızla yaptığımız çalışmalar oluyor. Ancak çocuk nüfusu çok fazla olduğu için bu tür projelerin daha kapsamlı olması gerekiyor. Ayrıca şunu da belirtmek isterim bazı fırsatçı insanlardan da çocuklarımızı korumamız gerekiyor.

Gençlerin kötü alışkanlıklara yönelme riskini taşıdığı bir mahallede muhtarlık yapıyorsunuz. Bu riski azaltmak için mahallenizde kültürel ve sosyal faaliyet alanları yaratılmaya gidildi mi?

‘SPOR TESİSİ YAPTIRDIK’

Son dönemde sportif faaliyetlerde sağ olsunlar İzmit Belediyemizden büyük destek görüyoruz. Özellikle farklı kültürleri içinde barındıran bölgemizde güzel bir tesis yapıldı. Yer problemimiz olduğu için çok kapsamlı olamadı tabi, ama yer olsa çok daha güzel, sosyal tesisi içinde barındıran bir spor tesisi yapacaklardı. Ancak mevcut alana uygun bir tesis oldu. Onun dışında yine soyunma odası, duşu olan bir halı sahamız yapıldı. O konularda sağ olsunlar Belediyemiz bizim koyduğumuz taleplerimize imkanlar dahilinde cevap verebiliyorlar.

‘10 SORUNDAN 7’SİNİ ÇÖZMÜŞTÜR’

Mahallemizde iki yıl peş peşe olumsuz olaylar yaşanmıştı. Çok büyük kavgalar çıktı, yaralananlar oldu. O zaman da yine muhtardım ve Vali Ercan Topaca idi. Ben 50-55 yaşımdayım. O zamana kadar doğru düzgün vali görmemiştim, fakat Ercan Topaca yarım saat sonrasında olay yerine gelmişti. O gün benden rapor istedi. ‘Mahallenle ilgili problemlerini rapor olarak yazacaksın’ dedi. Tamam dedim, yazdım. 10 tane sorunum varsa o gitmeden önce 7’sini yerine getirdi. Benim burada en fazla üzerinde durduğum asayiş ve güvenlik konusuydu. Buraya bir karakol yaptırmayı talep ettik. Sayın Valimiz de sağ olsun bunu uyguladı.

‘150-200 KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ’

O dönemden beri bu tür olayları azaltmak için işsizlik sorununu çözülmesini de istedik. 150-200 kişi Belediyelerin belli birimlerinde istihdam edildi, mahallemiz için çok da faydalı oldu. O dönemde Sayın Valimiz tarafından uygulanan Kocaeli Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu KOGET Projesi adında bir proje meydana geldi. Bizim taleplerimiz doğrultusunda olduğunu düşünüyorum. Pilot mahalleler olarak İzmit’te Serdar ve Yenidoğan Mahallesi,  Kocaeli genelinde de Dilovası’ndaki bazı mahalleler ele alındı. Yetkili kişilerle bu proje dahilinde 1,5-2 saat sorunları konuştuk. Çok farklı kültürlerin bir arada yaşadığı mahallemiz de Toplumsal Entegrasyon olarak ele alındı. Ama önemli olan tespit etmek değil, çözümdür. Çözüm için ne yapılıyor şu an biz bilemiyoruz. Eski Valimiz bu konularda çok duyarlıydı. Tabi yeni Valimiz de duyarlıdır diye düşünüyorum. Mahallemizle ilgili sorunlardan mutlaka haberdar olmuştur.

Hangi kurumlar mahallenizin sorunlarının çözümü konusunda size yardımcı oluyor?

‘KARAKOL YAPTIRDIK’

İzmit Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi,STK’lar vb. mahallemize destek oluyorlar. Özellikle eğitim konusunda yaptıkları çalışmaları takdir ediyoruz; ancak çalışmaların ihtiyaca cevap noktasında çok da yeterli olmadığını düşünüyoruz.Ayrıca karakol istemiştik onu da yaptılar. Mahallemizin güvenliği açısından çok iyi oldu.

Daha önce muhtarlar mahallelerdeki yoksullara Valiliğin ve Belediyelerin yardım yapması noktasında daha aktiflerdi. Ancak son dönemde bu işleri daha ziyade yardım derneklerinin yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

‘VAN’DAN GELENLERE YARDIM…’

Van Depremi’nden sonra gelip bizim mahallemize yerleşe insanlarımıza yardım yaptık. Muhtarlık Çözüm Masası da bu konuda bize yardımcı oluyor. Az önce de dediğim gibi Belediyeler ekonomik durumu kötü olan 150-200 kişiyi istihdam etti. Biz tabi ihtiyaç sahibi mahalle sakinlerimizi o konuda yönlendiriyoruz. n Pınar GÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Darıca’da AK Parti ve MHP buluşması

Darıca’da AK Parti ve MHP buluşması

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız