TEST
İLAN
SEMT KOCAELİ

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

 • Türkiye bisiklette profesyonel takım kuruyor
 • Fetö operasyonunda, 24 şüpheli adliyede
 • Çakır yeniden yürümeye başladı
Türkiye bisiklette profesyonel takım kuruyor

Türkiye bisiklette profesyonel takım kuruyor

 • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
 • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
 • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

 • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

 • Haber Videoları
 • Magazin
 • Sağlık
İhbar hattı
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Ekonomi

‘Yetkisi olmayan iş yeri açamayacak’

2. el araç satışı yapanlara yeni bir düzenleme geliyor. Bu işi yapmak isteyenlere artık yetki belgesi alma zorunluluğu getirilirken satıcı alıcıya ya kilometre ya da garanti şartıyla aracı satabilecek

13 Mart 2018 Saat: 14:21
‘Yetkisi olmayan iş yeri açamayacak’
‘Yetkisi olmayan iş yeri açamayacak’

KOTO Beytül Kebap Salonu’nda düzenlenen kahvaltılı basın açıklamasına, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Kocaeli Galericiler Site Başkanı Emin Birlik, Ticaret İl Müdürlüğü’nden Uzman Sultan Kurbanoğlu ve 2. El motorlu araç satıcıları katıldı.
‘YENİ BİR DÖNEM’
Kahvaltı sonrası 2. El motorlu taşıt satıcılarına düzenleme ile ilgili açıklama yapan Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, “Hem tacirden hem esnaftan sorumlu olarak 2. el ticarete yeni bir döneme geçiyoruz. Bu uygulama, birçok alanda olduğu gibi bu işi yapan arkadaşların hem kurumsal hem de diğer alanlarda gelişmelerine katkı sağlayacak. Canı sıkılan, emekli olan istediği gibi 2. el araç satamayacak. Böylece haksız rekabete ve piyasanın bozulmasına neden olacak uygulamaların önüne geçilecek. Mevcut yasa, yürürlüğe girdi. Ancak bazı hususların tamamlanabilmesi için yönetmeliğimiz yayın tarihinden itibaren bazıları 1-2 ya da 3 yıl içinde uygulanabilecek.
5 YILLIK YETKİ BELGESİ ŞARTI
2. el araç satışlarında birçok problemle karşılaştıklarını ifade eden Uzunkaya, “Burada kurumsallaşmaya gittiğimiz sürece hem karlılığımız hem de ticaretimiz doğru noktalara taşınmasında ciddi mesafeler kat edeceğiz. Biz sadece yanınızda değil ayrıca emrinizdeyiz. Bundan sonra yetki belgesi almayan hiçbir kurum bu işi yapmayacak. Ticaret il müdürlüğümüzden yetki alması gerekecek. 5 yıl süreyle de bu belge yenilecek. Satılan aracın 8 yaşından küçük olanlar garanti vermek koşuluyla satılacak. Ya da belli bir kaliteye kadar garanti verilecek” diyerek satıcıların tereddüt ettikleri her konuda il müdürlüğüne gelerek bilgi alabileceğini belirtti.
‘BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULACAK’
Artık yetki belgesi olmadan iş yeri açılmayacağını da ifade eden Uzunkaya, “Yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve yönetmelik kapsamında verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin bakanlıkça gerekli görülen bilgilerin takip ve kontrolü amacıyla 2. El motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi oluşturulacak. Bu düzenleme tamamen kafanızda oluşacak sorunlara çözüm olacak. Ticarette gördüğünüz her türlü eksiği hiç zaman kaybetmeden bizimle görüşün” diye konuştu.
‘KİLOMETRE VE YAŞ GARANTİSİ’
Düzenlemenin ayrıntılarından da bahseden Uzunkaya, “Yetki belgesine sahip işletme tarafından 2. el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınacak. 8 yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için bu rapor gerekmeyecek. İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, torkkonvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 Bin kilometre, 2. El motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak. İşletme garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek” dedi.
‘YETKİ BELEDİYELERDE’
Araç satış yerlerinin belirlenmesi ve işletilmesinde artık yetkinin belediyelerde olduğunu da dikkat çeken Uzunkaya, “Taşıt pazarları belediyeler tarafından kurulup işletilecek. Belediyeler bu yerlerin kurulması ve işletilmesi yetkisini kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına veya özel hukuk tüzel kişilerine devredebilecek” dedi. Uzunkaya son olarak “Afrin’de şehit olan bütün Mehmetçikleri ve bu memleketin kuruluşunda şehit olanları saygıyla anıyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Onlar orda savaşırken biz de ekonomide ve ticarette savaşmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.  Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
3. şerit için çalışma başladı

3. şerit için çalışma başladı

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız