TEST
İLAN

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • Işık çocuklara seslendi
  • TEM’de yolcu otobüsü TIR'a çarptı: 2 yaralı
  • Körfez'de 'Şampiyonlar Şampiyonası' heyecanı
Işık çocuklara seslendi

Işık çocuklara seslendi

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa

Ekonomi

Zammın ayak sesleri

Dolarda ki yükseliş ile birlikte petrolün tavan yapmasıyla ulaşım ve ekmeğe zam kapıya dayandı

9 Ocak 2017 Saat: 14:22
Zammın ayak sesleri
Zammın ayak sesleri

Dolara yapılan müdahale ile durdurulamaz yükselişi ülke ekonomisi etkilemeye devam ediyor. Doların tarihi rekorlar kırdığı bu günlerde iğneden ipliğe zamlar kapıya dayandı. Birçok kalemde zamlar geliyor. Bu yönde çalışmalar başlatıldı. En dikkat çeken durum ise ekmek ve ulaşım zamları olarak görülüyor. Kocaeli Fırıncılar Odası daha önce zam kararı aldıkları ekmek fiyatını yeniden 1.25 krş çıkartmaya hazırlanırken, Kocaeli Otobüs ve Minibüs Esnaf Odası 5 ay önce zam alırken, yeniden zam almak için hazırlık içerisine girdi. İSU tarafından otomatiğe bağlanan zam ile vatandaşa acı reçete çıkıyor.   

11 AY SÜRDÜ

Kocaeli Fırıncılar Odası 15 Ekim 2015 tarihinde aldığı, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin 6 Aralık 2015 tarihinde onayladığı 250 gram ekmeğin 1.25 TL’ye satılması kararına Valilik’in mahkeme nezdinde yaptığı itiraz ile 11 ay sonrasında karara bağlanmıştı. Mahkeme, 250 gram ekmeğin 1 TL’den satılmasına karar verilmişti.

VALİ İLE GÖRÜŞÜLECEK

Bu zammın geri alınması sonrasında Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından yapılan açıklama da doların yükselmesiyle birlikte un fiyatlarının tavan yaptığı belirtilerek zammın kaçınılmaz olduğu belirtildi. Bu açıklama sonrasında Kocaeli Fırıncılar Odası’na gözler çevrildi. Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı “Daha önce ekmeğe zam kararı almıştık. Ancak vali beyin itirazı sonrasında ekmek 1 TL’den satılmaya devam edildi. Daha önceden ortalama 70 TL’den aldığımız un fiyatı bugünlerde 80-82 TL’ye kadar çıktı. Bu durum bizleri zora soktu. Bu hafta içerisinde Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile yapacağımız görüşme sonrasında ekmeğe zam konusunda adımlar atılacaktır. Vali bey ile görüşmemiz sonrasında karar verilecektir” dedi. 

ULAŞIMA ZAM YAPILMIŞTI

Kocaeli Otobüs ve Minibüs Esnaf Odası ilimizdeki toplu taşıma ücretlerine yüzde 10­15 oranında zam talep etmişti. Üniversitenin yüzde 9­14 arasındaki öngörüsünün de değerlendirildiği toplantıda İzmit’te şehirci minibüslerine Üniversite tarafından hazırlanan rapor dikkate alınarak zam yapıldı. 24 aydır zam

yapılmayan İzmit şehir içinde yüzde 9 civarında artış yapıldı. 2.10 TL olan tam bilet ücreti 2.30 TL olurken, 1.35 TL olan öğrenci bileti 1.5 TL’ye, indirimli biletlerde 1.65 TL’den 1.80 TL’ye çıkarıldı. Gebze’de de şehiriçi toplu taşıma ücretlerine aynı oranda zam yapıldı. İlçelerde de ulaşıma yüzde 9­12 oranında zam kararı çıktı. Deniz Ulaşımda bütün hatlarda tek tarife de 2.5 TL’den 2.75 TL’ye çıkarılmıştı.

KENDİ ARAMIZDA GÖRÜŞECEĞİZ

Bu zamların üzerinden 5 ay geçmesine karşın doların yükselişiyle birlikte ulaşıma zam yeniden gündeme geldi. Konu hakkında Kocaeli Otobüs ve Minibüs Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kurt “Doların yükselişi bizleri zor durumda bıraktı. 5 ay önce zam aldık. Ancak doların yükselmesiyle benzinin de artması ulaşım sektörünü etkiledi. Zam konusunda kendi aramızda görüşme yapacağız sonrasında gereken adımlar atılacaktır. Esnaf zor durumda kalmıştır” dedi.  

ZAM ORANI, YÜZDE 8

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olan İSU, son genel genel kurulda alınan karar doğrultusunda yıllık TÜFE artış oranı kadar zam yaptı. İSU’da yapılan zam oranının yüzde 8 civarında, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren suyun birim fiyatının meskenlerde 10 tona kadar 24 kuruş artışla 3.08’den 3.32’ye, 10 tondan fazlasında 44 kuruş artış artışla 5.61’den 6.05’e yükseldi.

OTOMATİĞE BAĞLANDI

İSU’nun 2013 yılında alınan karar doğrultusunda su zammını otomatiğe bağlandı. İSU yetkililerinden edinilen bilgiye göre 2017 yılında su birim fiyatının meskenlerde 10 tona kadar 3.32, 10 tondan fazla kullananlarda 6.05, iş yerlerinde 9.41, sanayide 11.30 olacağı tahmin ediliyor. Suya 2013’te yüzde 6.16, 2014’te yüzde 7.40, 2015’te yüzde 8.17, 2016’da yüzde 8.81 zam yapılmıştı. n Bilal ÇIĞRIM

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Amilaz değeri yüksekliği nedir?

Amilaz değeri yüksekliği nedir?

 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız