TEST
SEMT KOCAELİ

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • Gözaltına alınan 7 kişi adliyede
  • Kocaeli Özel Harekatçılar Afrin'e Dualarla Uğurlandı
  • Hdp'li yöneticiler adliyeye sevk edildi
Gözaltına alınan 7 kişi adliyede

Gözaltına alınan 7 kişi adliyede

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
İhbar hattı
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa
KEMAL KEŞMER
KEMAL KEŞMER

Coco animasyon filmi: Meksika sosu, aile, müzik, ölüler diyarı….

8 Şubat 2018 Saat: 15:25

Bu hafta animasyon filmlerinin yapımcısı Pixar stüdyolarının son animasyon filmi “COCO” dan bahsetmek istiyorum. 10 yaşındaki kızım Zeynep ile tüm animasyon filmlerine beraber gidiyoruz. Bu filme de Zeynep gitmek istedi. Ben de çocuk filmi olarak düşündüğüm bu filmde, ona eşlik ettim ama hemen söyleyeyim bu film sadece çocuklara yönelik değil, erişkinlere de hitap eden fantastik bir animasyon filmi. Yönetmenliğini Lee Unkrich yapmış.

Filmin öyküsü şöyle; Meksika’da yaşayan 12 yaşındaki Miguel'in ailesi yıllardır ayakkabıcılık yapmaktadır.Anneannesi Coco, çok yaşlıdır ve sürekli kıpırdamadan oturmaktadır. Miguel müziğe çok düşkündür. Ancak anneanne Coco’nun babası müzik yüzünden evden ayrılmış bir daha geri dönmemiştir. Evdeki eski Coco çocukken çekilmiş olan aile fotoğrafında bile, Coco’nun babasının başı kesilmiştir. Üstelik bu yüzden evde müzik yasaklanmıştır. Ancak Miguel müzik tutkusundan vazgeçememektedir ve en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz'dur. Ancak Cruz öleli yıllar olmuştur ve Miguel'in onunla tanışma imkanı yoktur. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel, günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı'na götürüverir. Çıkış yolunu arayan Miguel, düzenbaz Hector'la karşılaşır ve birlikte Miguel'in aile tarihinin ardındaki gerçekleri keşfetmek için öbür dünyada olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar. Ailesi ve müzik yüzünden evden ayrılan dedesi hakkındaki gerçekleri öğrenen Miguel, artık değişmiş ve kendini bulmuş olarak geri döner. Onu arayan ailesi ile tekrar karşılaşır ve artık gerçeğin verdiği güçle ve müziğiyle Coco’yu bile canlandırır.

Her şeyden önce Coco bize sıcak, samimi Meksika kültürünü getiriyor. Ailebüyüklerine saygı, tüm ailenin birlikte üretmesi, kuşakların bir arada yaşaması, aynı mesleği sürdürmek gibi kültürümüzle benzer ögeler içeren ve tabii ki müzik ve tutku gibi farklı zenginlikler içeren bir kültür bu. Bu renkli dünyanın ötesinde film alışılmışın çok dışında bir “ölüler diyarı” resmediyor. Renkli, cıvıl cıvıl üç boyutlu yaşayan bir dünya orası. İskeletor şeklinde canlandırılan ölüleri; ilginç ulaşım araçları, uçan kanatlıları, dar sokakları, sarayları, stadyumları ile bu fantastik diyar, insanın içinde eğlenebileceği çok renkli bir atmosfer. Miguel bu diyarda gerçekleri arıyor. Maceralar yaşıyor. Hem karakterlerin animasyonu hemde atmosferin animasyonu çok çok başarılı. Seslendirme ve müzikler harika ve çok etkileyici. Film hiç sıkılmadan, tempo hiç düşmeden izleniyor.

Film çocuklara sadece tutkularının peşinden gitmeyi değil, aile bağlarının önemini asla unutmamalarını da öneriyor. Kaybettiğimiz yakınlarımızın, onları hatırladığımız sürece aramızdan ayrılmayacaklarının altını çizen film, şöhretin asla aile sevgisinin yerini tutmayacağı mesajını da veriyor. Haksız elde edilen şöhretin, ne kadar büyük olursa olsun kalıcı olmayacağını vurguluyor. Şöhret için her şeyi göze alarak ahlaksızlık yapmanın doğru olmadığını anlatıyor. Aile baskısının, tabuların altında yatan gerçekleri araştırmamızın, doğru yolu bulmamızda ve kendi yolumuzu çizmemizde önemli olduğunu vurguluyor.

Film her ne kadar animasyon filmi olsa da düşünsel mesajların yanında duygusal derinliği olan ve bunu izleyiciye geçiren bir film. Filmi izlerken ölmüş yakınlarımı ve onları ne kadar andığımı düşündüm ve hüzünlendim. Çünkü insan unutulunca ölürmüş. Filmin sonu da çok duygusal ve etkileyici idi. Animasyon dalında Oscar’a aday olan film bence ödülü hak ediyor.

Tüm bu mesajlar sadece çocuklara değil erişkinlere de yönelik planlanmış. Dolayısı ile çocuklarla ailecek gidilebilecek bir film. Kaçırmayınız derim.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

‘Hadi be oğlum’ 22 Şubat 2018 Saat: 16:05

EVLİLİĞİN GRİ TONU 16 Şubat 2018 Saat: 16:16

Ölümlü Dünya 1 Şubat 2018 Saat: 15:48

Enes Batur malesef gerçek 25 Ocak 2018 Saat: 16:18

Tüm Yazıları