KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ
Temizlik

VİDEO GALERİ Tüm Galeriler

  • Çeşme'de denizde 2 ceset bulundu
  • Sokak ortasında silahlar konuştu: 1 ölü, 1 yaralı
  • Aldatırken yakalandığı karısını 10 gün sonra öldürdü
Çeşme'de denizde 2 ceset bulundu

Çeşme'de denizde 2 ceset bulundu

  • "RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"
  • ASLANLA AYNININ MÜTHİŞ KAVGASI
  • MAYMUN İLE DOVUZ AVLAYAN YERLİ KABİLE
"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

"RTÜK'ÜN BİR AN ÖNCE BU DİZİYİ KALDIRARAK BU TARTIŞMANIN UZAMAMASINI DİLİYORUM"

  • Çok sağlıklı ve çok pahalı
Çok sağlıklı ve çok pahalı

Çok sağlıklı ve çok pahalı

  • Haber Videoları
  • Magazin
  • Sağlık
Dükkan ilanı Taşdemir İnşaat
İhbar hattı
Radyo Çağdaş
1 Sayfa
12 Sayfa
Mehmet SÖNMEZOĞLU
Mehmet SÖNMEZOĞLU

TERÖR İNSANLIK SUÇUDUR

15 Aralık 2016 Saat: 17:30

İnsanların dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamayı hedefleyen yüce dinimiz İslam, kamu düzeninin, emniyet ve asayişinin sağlanmasına, kişilerin can, mal, ırz ve namuslarının korunmasına,insanların barış ve huzur içerisinde bir arada yaşamalarına büyük önem vermiştir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de, “Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam’a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır”(Bakara, 2/208)buyrulmaksuretiyle mü’minlere,İslam’ın en temel hedeflerinden birisi olan barışın gerçekleştirilmesi için çağrıda bulunulmaktadır.

 

Toplumun barış ve huzur ortamını ihlâl eden şiddet, kargaşa, silahlı saldırı, cana kıyma, eşkıyalık, yol kesme gibi olaylar dinimizde büyük suç sayılmış ve bu tür suçları işleyenlerin en ağır şekilde cezalandırılması emredilmiştir. Kur’an’da, bu tür suçların faillerinin ahirette de şiddetli bir azaba uğrayacakları haber verilmiştir. (Mâide, 5/33)İslam, bu cezalandırma uygulaması ile bu tür suçların önlenmesini, suç işleme potansiyeli olan kötü niyetli kişilerin caydırılmasını, toplumsal düzeni ihlal eden anarşi ve terör olayların azaltılmasını böylece toplumda huzur ve güven ortamı oluşturmayı amaçlamaktadır.

 

Bir rivayete göre Hz. Peygamber (s.a.s.)’e, “Hangi insan daha değerlidir?” diye sorulmuş, Efendimiz (s.a.s.) de cevaben; “Allah’a karşı gelmekten sakınan ve kimseye zararı dokunmayan adam” buyurmuştur. (Buharî, Cihad, 2; Müslim, İmâre, 122, 123)Hz. Peygamber (s.a.s.), bu ifadesiyle her yönüyle zararsız olan kimselerin Allah katında üstün bir değere sahip olduklarını bildirmiştir. Kamil bir mü’min, yufka yürekli insandır, onun kalbi Allah’ın yarattıklarına karşı şefkat ve merhamet hisleriyle dopdoludur. Bu bakımdan Müslüman, değil bir insanın canına kıymak, bir karıncayı bile incitemez.

 

Kur’an’da Müslümanlara kendileriyle savaşanlarla Allah yolunda savaşmalarına müsaade edilmiş, ancak düşmanlıkta aşırıya kaçmamalarına ve kendilerine karşı savaşmayan kimselere veya savaşamayacak durumda olanlara zarar verilmesine izin verilmemiştir. (Bakara, 2/190) Şimdi şöyle bir düşünelim. Savaş halindeyken bile Müslümanlar için tehdit oluşturmayan masum insanların değil öldürülmelerine, herhangi bir şekilde zarar görmelerine dahi müsaade etmeyen İslam dini, savaş hali dışındaki durumlarda masum insanların öldürülmesine, yaralanmasına, şiddete maruz kalmalarına müsaade eder mi? Elbette ki etmez.Müşrikler tarafından pusuya düşürülüp esir alınan, daha sonra şehid edilen Hubeyb isimli sahabenin şehid olmadan önce sarfettiği, “Haksız yere cana kıymak bizim hâl ve şanımızdan değildir” (Buharî, Meğâzî, 28) sözü Müslümanların terör ve şiddete bakışını çok net bir şekilde ifade etmektedir.

 

Hiç kimse hak aramak yahut kendince bir takım bahanelerle, çocuk, kadın, yaşlıdemeden masum insanları ölüm kusan silahlarla, bombalarla topluca katletme hakkına sahip değildir. Hiçbir hukuk, hiçbir adalet sistemi, hiçbir vicdan bunu haklı sayamaz. Hiçbir din, hiçbir inanç böyle bir vahşeti meşru kabul etmez. Hele hele ismi bile barış, esenlik ve emniyet anlamına gelen, insanın yaşama hakkını kutsal sayanİslam, kimden ve nereden gelirse gelsin terörün hiçbir çeşidine asla müsaade etmez.

 

Terörden medet umanlar, terörle, şiddetle, toplu katliamlarla amaçlarına ulaşacaklarını sananlar, daha başka hesapları ve hedefleri olan büyük şer odaklarınca kullanıldıklarının ve aldatıldıklarının bir an önce farkına varmalıdırlar. Terörle bir yere varılamayacağını akıl sahibi her insan pekâlâ bilebilir. Azıcık bir vicdanı olan bir insan, hunharca saldırılarla, katliamlarla insanların hayatına kastedemez. Terör ve şiddet ancak insanlıktan nasip alamayan cani ruhlu kimselerin başvurduğu bir yöntemdir.

 

Terör bir insanlık suçudur. Zira terör insanlık için tam bir felakettir.Atılan her bomba, sıkılan her kurşun nice masum insanın canına kastetmekte, nice masum yavruları annesinden babasından ayırarak yetim bırakmakta, nice ocakları söndürmekte, nice anne babanın yüreğine ateş düşürmektedir. İnsanların en temel haklarından olan yaşama haklarını ellerinden alan, toplumların huzurunu, birlik ve beraberliğini, ilerleyip yükselmesini sabote etmeye yönelik terör saldırıları insanlıkla asla bağdaşmayan menfur eylemlerdir.Kur’an, masum bir kişinin öldürülmesini bütün insanlığın öldürülmesi kadar büyük bir cinayet olarak kabul etmektedir.(Mâide, 5/32)İnsanları topluca katletmenin vebali ise elbette pek daha ağırdır.

 

Bilindiği gibi İslam coğrafyası özellikle de ülkemiz uzun bir süredir terör tehdidi altındadır.Terör örgütlerince düzenlenen terör eylemlerinde çok sayıda masum vatandaşımızı kaybettik. Bunların çoğunluğunu da ülkemizin güvenliğiiçin fedakârca görev yapan asker ve polisimiz oluşturmaktadır. Daha bir hafta önce İstanbul’da gerçekleştirilen hain terör saldırısında 44 şehit verdik, pek çok da yaralımız var. Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu tür terör eylemlerinin son bulması, vatanımızın bağımsızlığına, milletimizin birlik ve beraberliğine kasteden şer odaklarının oyuncağı haline gelen terör örgütlerinin köklerinin kazınması en büyük temennimizdir. İnanıyoruz ki; hiçbir terör eylemi başarıya ulaşamayacak, bu güzel vatanımızda kardeşçe bir arada yaşamamıza engel olamayacaktır.

 

Not: Ankara İl Müftüsü olarak atanmam dolayısıyla yazılarıma ara veriyorum. Gazetelerinde ve web sitelerinde makalelerimize yer vererek muhterem halkımızla buluşmamıza imkan sağlayan basın kuruluşlarına,ayrıca yazılarımın basına ulaştırılmasında emeği bulunan Kadir Karaçoban’a teşekkür ediyor, tüm Kocaelili kardeşlerime arz-ı veda ediyorum.Selam ve dualarımla…

Mehmet Sönmezoğlu

Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

TEFEKKÜR (2) 22.02.2017 - 12:39:55

TEFEKKÜR (1) 22.02.2017 - 12:39:55

TEVÂZU İNSANI YÜCELTİR (2) 22.02.2017 - 12:39:55

TEVÂZUİNSANI YÜCELTİR (1) 22.02.2017 - 12:39:55

Tüm Yazıları