Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

114 bin seçmenimiz karşısında utanıyorum

Genç yaşlarda siyasete atılan MHP İzmit ilçe ve il kademelerinde çeşitli görevlerde bulunan son olarak 5 yıl sürdürdüğü il başkanlığı görevinden milletvekili adayı olmak için ayrılan ancak 2. sırad

21 Aralık 2011 Saat: 12:06

Genç yaşlarda siyasete atılan MHP İzmit ilçe ve il kademelerinde çeşitli görevlerde bulunan son olarak 5 yıl sürdürdüğü il başkanlığı görevinden milletvekili adayı olmak için ayrılan ancak 2. sırada olmasına rağmen meclise gidemeyen Ruhi Çavdar ile röportaj yaptık. İl Başkanı Celalettin Yaylak'ın genel merkeze gönderdiği raporun basına sızdırılması nedeniyle, "114 bin seçmenimiz karşısında utanıyorum" diyen Çavdar, Celalettin Yaylak, Cumali Durmuş, Aydın Ünlü ve Gökmen Türengül ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu

n Gamze ULUDAŞ

Ruhi Çavdar Kimdir?

15 Mayıs 1964 İzmit doğumlu olan Ruhi Çavdar Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunu 1993 Milliyetçi Hareket Partisi'nde görev almaya başlayan Çavdar, 2000 yılına kadar ilçe yöneticiliği yaptı. 2000 yılında ilçe başkan adayı olan Çavdar, 2000 yılından sonra da il yöneticiliği ve il sekreteri olarak görev aldı. 2006 yılı Ağustos ayına kadar il yöneticiliğine devam eden Çavdar, 2006 yılı Ağustos ayından sonra 5 yıl il başkanlığı yaptı. 12 Haziran Genel Seçimlerinde MHP Kocaeli Milletvekili adayı olmak için il başkanlığı görevinden istifa eden Çavdar, listesinin ikinci sırasında yer almasına rağmen meclise giremedi.

Siyasete ne zaman başladınız? Kaç yıldır siyasetin içindesiniz?

1993 yılında İzmit ilçe kongresiyle aktif siyasete başladım. Başladığım günden beri aralıksız her kademede görev yaptım.5 yıl il başkanlığı yaptıktan sonra, 2010 yılı 31 Aralık tarihine kadar da çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bugün ise sadece partinin bir üyesiyiz.

Önümüzdeki süreçte siyasi hedefiniz nedir?

MHP'nin siyasi düşüncesiyle ilk tanıştığımda, katkı koyabileceğim herhangi bir sorumluluk benim için yeterliydi. Hedefim sadece Türk milleti adınaydı. Ve bu bağlamda yönetici oldum. İlk yönetici olduğumda Kocaeli'nde MHP'nin oy oranı sadece yüzde 2 buçuktu. Hedefe ulaşabilmek adına MHP iktidarının gerekliliği düşüncesiyle de 18 yıl aralıksız yöneticilik kimliğiyle gayret sarfettik.Ve nitekim milletimizin yüzde 18'lere varan teveccühünü yönetici kimliğiyle gördük. Bugün yaşadığımız sıkıntılara rağmen Türk milletinin tek kurtuluş kapısı olarak MHP olduğuna inanıyorum. MHP'nin halen milletin beklentilerine cevap veren tek siyasi parti olduğuna inanıyorum. Bu noktada üye kimliğiyle bile olsa hizmet etmeye gayret sarfedeceğim.

İl başkanlığını görevini sürdüren Celalettin Yaylak hakkında ne düşünüyorsunuz?

'YAYLAK'A REFERANS OLMUŞTUM...'

31 Aralık 2010'da il başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte devam edecek sürecin kendi içimizden çıkardığımız bir arkadaşımızın başkanlığında geçmesi konusunda bir fikir birliği oluştu. Bu karar doğrultuda Celalettin Yaylak kardeşimizin il başkanlığı konusunda biz de arkasında durduk. Zannediyorum Ocak ayının 20'si civarında da il başkanlığına atanması konusunda da genel merkeze referans olduk.Yönetici kimliğinde çok fazla tecrübesi olmadığını da biliyorduk. Partimizle ilgili geçmişten gelen çok sıkı ilişkisinin olmadığını da biliyorduk. Sadece Celalettin Bey'den toplumun önünde partimizi temsil noktasında iyi bir yüz olmasını istedik. Temsil noktasında güleryüzlü ve özel yaşamındaki kalitesini ortaya koyarak partimizi temsil etmesini istedik.

'YAYLAK TECRÜBESİZLİĞİNİN

FATURASINI ÖDÜYOR'

İkili ilişkilere girmesinin, yeni dostlar edinmesinin yanlış olacağını da kendisine ifade etmiştim. 12 Haziran tarihine kadar da şahsi fikrime göre başarılı bir il başkanı olmuştur ve beklentilere cevap vermiştir. Ne olduysa 12 Haziran tarihinden sonra bireysel manada kendi kanaatiyle hareket etmek istedi. Bu doğal da karşılanabilir. Fazla istişare zemini yaratmadan, partinin büyükleri ve emek verenlerle istişare etmeden tahmin ediyorum kendine yeni arkadaşlıklar edindi. Yeni yönetimiyle ilgili de bu arkadaşlıklar çarçevesinde oluşturduğu heyetle yönetim kurulunu belirledi. Basında yer aldığı kadarıyla yeni atamalardan tahmin ediyorum ki kendisi de memnun değildir. Kendisinin memnun olmayacağı bir süreç yaşanıyor. Mutlaka ders almıştır. Tecrübesizliğinin faturasını kendisi ödüyor. Teşkilatlarda ciddi sorunlara sebep olabillecek gelişmelerin yaşanmasına sebep oldu. kendiside bu süreçten memnun değildir diye düşünüyorum.

İl yönetiminde istifalar başladı bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yönetim kurulları karar alınırken istişarelerin yapıldığı heyetlerdir. İl başkanının alınan kararları kimlerle istişare ettiğini, hangi kriterlerle listeyi hazırladığını ben bilmiyorum. Demek ki arkadaşlarımız belirlenirken bu istişarelerde noksanlık oluşmuş ya da uygun bir çalışma ortamı bulunamamaktan dolayı bu olaylar meydana gelmiştir. İstifalar mekanizması demokratik bi yoldur, kullanılabilir. Arkadaşlarımız da böyle bir yol kullanmışlar saygı dumak gerekir. Demekki frekanslar tutmamış.

Kongre sürcinden beklentiniz nedir?

Üzerinde durulması gereken; MHP mensupları Türkiye'de yaşanan gelişmeleri hassasiyetle takip etmeli, yorumlamalı. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli' yi ve genel merkez yönetimiyle ilgili kanaatleri takip etmeli, anlamaya çalışmalı ve anladıklarını da millete anlatabilmek adına bir organizasyon hazırlamalı. Bir iletişim metodu kurma gayreti içerisinde olmalı. Maalesef Kocaeli'nde kişilerin bireysel siyasi geleceklerini organize edebilmek adına bir çatışma kültürünü ifşa ettiler. Zaman geldi, Türk kültüründe olmayan mahremini dahi kamuoyuyla paylaşmaktan kaçınmadılar. Yanlış olan buydu.

'KİŞİSEL İKBAL ADINA...'

MHP'de, iktidar partisindeki uzlaşı kültürü gibi antidemokratik yollar hiçbir zaman denenmez, denenmemiştir. Rekabet şartları her zaman açıktır. Rekabetten de siyasi partilerin istifade edeceği kanaatindeyim. Rekabet eden grupların önce genel merkezini, genel başkanını ve kendi dünya görüşünü iyi idrak edebilmeli. Topluma düşüncelerimizi anlatma şartlarını oluşturmak gerekirken tamamen bundan uzaklaşıldı. Kocaeli'nde siyasi otorite gibi ifade edilen bazı isimler siyasi geleceklerini hazırlamak adına teşkilat yapılanması gayreti içine girdi. Bu da MHP'de ciddi sorunlara neden oldu. Bu rekabette kim taraf olmak isterse istesin birinci sorumluluk genel başkanımızın 1992 yılından bu yana izah ettiği şekliyle misyonu anlamaya, ona layık olmaya çalışmak. Bu böyle olması gerekirken kişisel ikbal adına gayret sarfetmeyi öncelik kabul ettiler. Doğru bir süreç değil. Ama umarım önümüzdeki süreçte gerçekleşen gelişmeler teşkilatımızın doğruyu bulmasına sebep olacaktır.

İl Başkanı Celalettin Yaylak'ın yazıp genel merkeze gönderdiği iddia edilen raporda, sizinle ilgili kaleme alınan söylemlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

'İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ

DURUMDAN UTANIYORUM'

Bu haber yayınlandıktan sonra herkes şahsım ve parti büyüklerimizle ilgili sorular sordular. Bence üzerinde durulması gereken 6 ay il başkanlığı, 2 yıl parti yöneticiliğiyle il başkanımızın genel başkanımıza vermiş olduğu raporda yer alan kelimeler değil, MHP'nin 42 yıllık kültrüne uygun olmayan, genel başkanımız ile il başkanımızın mahremi olan bu özelin komuoyuna nasıl aktarıldığıdır? Bu özelin hangi cesaretle ve kimler tarafından ne amaçla kamuoyuna sızdırıldığıdır. Biz de bunu hassasiyetle takip ediyoruz. İçinde bulunduğumuz durumdan 114 bin 300 seçmenimiz karşısında MHP mensubu olarak utanıyorum. İl başkanımızın genel başkanımızla temasa geçerek bu kişi ya da kişilerin ne amaçla bu raporu servis yaptığını günyüzüne çıkarmasını umuyorum.

Sizden ve Cumali Durmuş'tan şüphelenen kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

'YAYLAK YANINDAKİLERİ

GÖZDEN GEÇİRMELİ'

Bu tip söylentilerin hükmü olduğunu düşünmüyorum. İsimler üzerinden konuşmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Raporu yazan il başkanının hiç kimseyle istişare etmediği ve kimseyle paylaşmadığını bildiğim bir rapor. Sadece genel başkana verilmiştir. Bu raporları bizler aracılığyla kamuoyuna aktarıldığını düşünmesi çok abesle iştigaldir. 'Bu kişiler kim' diye sorgulama ihtiyacı hissedenlere söylüyorum. İl başkanımızın yanında bulunan kişiler olabileceğini düşünüyorum. Bu soruya cevap verecek kişi il başkanımızdır. İl başkanımız yanında kim varsa onları gözden geçirmeli.

İlçe başkanları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kongreler dönemine giriyoruz. MHP kendi içinde kendi yetisiyle ilgili mutlaka her dönem değerlendirmeler yapmıştır. Ama hiç bir dönemde il başkanı var olan ilçe başkanlarını görevden alayım yerine kendini kongreye götürecek ilçe teşkilatı yapılanması içinde olmamıştır. Zaten problem olan konu da budur. MHP il bazında tek yetkili ağız il başkanıdır. Bir teşkilatta eğer alınma ihtiyacı hissediyor ise il teşkilatı bu konuda bir irade kullanma arzusu içerisinde ise sokakta konuşmaz, genel merkeze anlatır, ikna eder ve hayata geçirir. Dedikodusunu yapmaz, sokakta tartışmaz ve tartışılmasına izin vermez. Geldiğimiz bu nokta itibariyle eksiklikleriyle 12 ilçe teşkilatımızla kongrelere gideceğiz. Bu teşkilatlar bir referandum ve bir genel secim geçirmiş teşkilatlardır. İçinde bulundukları durumu da doğal karşılamak gerekir. Bu heyetlerin kongreye gitmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. İzmit İlçe tekilatı da buna dahildir.

Aydın Ünlü'nün görevden alınacağı iddialarına ne diyorsunuz?

Aydın Ünlü'nün görevden alınacağı iddiası sadece bir yerel gazeteden kamuoyuna aktarıldı. İl başkanımızın ağzından İzmit İlçe teşkilatının görevden alınması ile ilgili tek kelime duymadım. Dolayısıyla benim itibar edeceğim kelime il başkanının ağzından çıkan kelimelerdir. İl başkanının ağzından böyle bir kelime çıkmadığı için il yönetiminin böyle bir karar almadığı kanaatindeyim.

Bunun bir söylenti olduğunu vurguluyorsunuz ama Aydın Ünlü'nün konu ile ilgili genel merkeze gittiği konuşuluyor...

Herkes bireysel gelecekleri adına hareket etmekte özgürdür. İlçe teşkilatı da bu şekilde davranmış ve bu yönde hareket etmiştir. İlçe teşkilatı hem il başkanı hem de genel merkezle diyalog kurdu. 12 ilçe ile kongrelere gideceği teşkilat makamı tarafından yani il başkanından açıklandı.

Kongre döneminde gruplaşmalardan bahsediliyor. Bu konu da ne düşünüyorsunuz?

'DURMUŞ VE TÜRKKAN'IN

ADI KULLANILIYOR'

Kendi adıma ve arkadaşlarım adına şunu söyleyebilirim ki bir kişinin siyasi geleceği için çalışmadık. Bir kişiye gelecek misyonunu yüklemedik. Kendi siyasi gelecekleri uğruna çalışan kimsenin olduğunu da düşünmüyorum. MHP'li görünümünde 'kraldan çok kralcı' kişilerin olduğu gerçek. Hem Cumali Durmuş hem de Lütfü Türkkan'ın adını kullananrak kendine zemin hazırlamak isteyen arkadaşlarımız da yok değil. Kişisel çıkarlarımız için taraf olmak gibi bir lüksümüz yok. Vazgeçilmeyecek ve reddedilmeyecek güçler var bu süreçte organizasyon yaparak ekip olarak hareket edilmeli. Genel başkanımızın düşünceleri doğrultusunda hareket edilmeli.

Eski milletvekili Cumali Durmuş ile aranızın bozuk olduğu konuşuluyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

'DURMUŞ ÖMRÜMÜN SONUNA

KADAR ABİM KALACAK'

10 yıldır birlikte siyaset yatığım abimdir. Kendisine şimdiye kadar vekilim yada farklı bir şekilde seslenmişliğim bile yok. Anlayış açısından çeliştiğimiz yerler olabilir ama benim açımdan herhangi bir kırgınlık yok. Aramızda benim bile reddedemeyeceğim bir abi kardeş bağı var ve bu ömrümün sonuna kadar böyle devam edecek.

Adınız il başkanlığı ve MYK için sıksık geçiyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Talep hakkı benim elimde olan birşey değil. Teşkilatların ihtiyaçları doğrultusunda hareket ediliyor. Ve bu doğrultuda 5 yıl il başkanlığı yaptım. Benim böyle bir talebim yok. Uzlaşma noktasında alınan karara uyacak ve hareket edeceğiz. Çatışmalardan uzak teşkilatlarımızın aldığı kararlar doğrultusunda hareket ediyoruz. Ama bu görev bize verilirse yük ve sorumluluktan da kaçacak değiliz. MYK üyeliğine gelirsek bu tamammen genel başkanımızın insiyatifindedir. Kendisiyle aynı ortamda bulunmak ve çalışmak bizim için gurur verici. Evet hayalimiz var ama bu görevi istemek gibi bir hakkımız yok.

Hep MHP'nin sizin için anlamını soruyoruz. Peki Ruhi Çavdar MHP için ne ifade ediyor?

Bunu MHP'lilere sormalısınız. Ama benim dünya görüşüm ve Türk milletinin tek kurtuluşu olarak gördüğüm düşünce benim için vazgeçilmez.

AK Parti kongreleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce tek aday dayatması doğru mu?

MHP tarihinde hiçbir zaman iktidar partisinde olduğu gibi anlamsız ve gülünç bir dayatma siyaseti uygulanmamıştır. Bu dayatmanın doğru olmadığını ve demokrasinin önüne bir set çekildiğini düşünüyorum. Rekabet siyasetin bir parçasıdır.

Sizin başkanlık yaptığınız dönemde il başkan yardımcılığı yapmış olan Gökmen Türengül Körfez ilçe başkanlığı için adaylığını koydu bu konuda ne düşünüyorsunuz?

TÜRENGÜL SAMİMİ BİR ARKADAŞIMIZ

Samimi bir arkadaşımız. Gayet başarılı olacağını düşünüyorum. Talip olduğu ilçe başkanlığı sürecinde partimiz için önemli başarılar elde edeceğini, ahlaki yapısı ve güleryüzlülüğüyle kanaat önderleri ve emeği geçen eski ilçe başkanlarını birleştireceğini düşünüyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑