Gazeteci Tanyel Keser vefat etti
Erzurumlular pikniğe davet etti
Aygün, ‘En büyük gücümüz gençlerimiz’
Kayalıklardan denize atlayan genç boğularak can verdi

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

12. Ulusal Turna Balığı şenlikleri sona erdi

12'incisi düzenlenen 'Ulusal Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği Tutma Şenliği' kapsamında balık tutma yarışması ve şenlikleri sona erdi

7 Mayıs 2019 Saat: 11:51
12. Ulusal Turna Balığı şenlikleri sona erdi
12. Ulusal Turna Balığı şenlikleri sona erdi

Kocaeli Kandıra Kaymaz Göleti'nde bu yıl 12'incisi düzenlenen 'Ulusal Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği Tutma Şenliği' kapsamında balık tutma yarışması ve şenlikler yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izni, Kültür Turizm Bakanlığının destekleri ile Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanlığı, Kocaeli Su Ürünleri Kooperatifler Birliği, Lider Gençlik İzci Kulübü, Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) ve Kandıra Belediyesi işbirliği ile, Kandıra Kaymaz Göleti'nde gerçekleştirilen şenliğe Türkiye'nin çeşitli illerinden çok sayıda amatör olta balıkçısı aileleri ile birlikte katıldı. Cumartesi akşam çeşitli eğlenceler ile devam eden şenlikte çocuklara yönelik yöresel oyunlar, şiir ve fotoğraf yarışmaları büyük ilgi gördü. Lider Gençlik İzci Kulübünün gösterileri ile Kamp ateşi yakıldı. Hem çocukların hemde yetişkinlerin doyasıya eğlendiği gecede Kartepe Çocuk Mehteran Takımının sunumu ilgi ile izlendi.
477 OLTA BİR ANDA SUYLA BULUŞTU
Pazar sabah 05:30'da yapılan kahvaltının ardından 06:00'da başlayan Turna Balığı ve Tatlısu levreği tutma yarışması için 290 yetişkin ve 187 çocuk yarışmacıdan oluşan toplam 477 amatör balıkçıların kıyasıya mücadelesi sonucunda, geçmiş yıllara göre verimli geçen yarışmada uluslararası kurallara uygun ve hakemler gözetiminde limitler dahilinde 76 adet tatlısu levreği, 26 adet de turna balığı yakalanırken tutulan tüm balıklar mecburi olmadığı halde ölçümleme yapıldıktan sonra suya iade edildi.
EN BÜYÜK LEVREK 38 SANTİMETRE
"En büyük levrek balığı tutma" kategorisinde Dursun Semih Şerit , 38 santimetre boyundaki balıkla birinciliği elde etti. "En çok levrek tutma" kategorisinde ise Akın Güçlü, 9 adet balıkla birinciliği, Erdal Filiz 6 balıkla İkinciliği ve Galip Çatal ise 6 adet balıkla üçüncülüğü elde ettiler.
TURNALAR TUTULDU
"En büyük turna balığı tutma" kategorisinde Emirhan Özhan 57 santimetre balıkla derece alırken "En çok turna balığı tutma"kategorisinde ise yine Emirhan Özhan diğer yakaladığı 3 balıkla birinciliği, Ertan Kocatürk 3 balıkla ikinciliği ve Seyfettin Saatçi'de 2 balıkla üçüncülüğü elde ettiler.
FOTOĞRAFLAR ÇEKİLDİ ŞİİRLER YAZILDI
Fotoğraf yarışmasını Tolga Kayhan kazanarak altın ödülünü aldı. Bu sene ilk defa yapılan 7-15 yaş arası şiir yarışmasına 31 şiir yazıldı. Hepsi birbirinden güzel şiirleri seçmede zorlanan jüri üyeleri değerlendirme sonrası Çağlar Su Uçar’ın Kamader adlı şiiri birinci ilan edilerek altın almaya hak kazandı. Akşam 200 çocuğun yarıştığı kültürel çocuk oyunlarında ise finalde yapılan yoğurt yeme yarışmasında Ömer Faruk Keleş ve Ömer Salih Genç yoğurt içindeki altınları bularak almaya hak kazandılar.
ÇOCUKLAR ÇUVALDA, YUMURTALAR KAŞIKTA
Havanın da iyi olması dolayısıyla katılımın çok yüksek olduğu şenlikte çocuklara yönelik, çuvalla yürüme, yumurta taşıma, halat çekme, elma ve yoğurt yeme, çöp toplama ve balık tutma yarışmalarına katılan tüm çocuklara KAMADER tarafından olta takımı hediye edildi. Bir gün önceden göl kenarında çadırlarıyla kamp kuran yarışmacılar, eşleri ve çocuklarıyla birlikte güzel bir hafta sonu geçirdi. Program sonunda balık ekmek ikram edildi. Kamader Başkanı Engin UZTÜRK, yaptığı açıklamada, yarışmanın adil şartlarda ve sportmence geçtiğini vurgulayarak, yarışmada tutulan balıkların çok olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu yıl yarışmanın formatını çocuklara ve ailelere özel yaptık. Katılımın yüksek olması bu konuda başarılı olduğumuzu gösteriyor. Bu kusursuz organizasyon için şenliğe destek olan herkese teşekkür ediyorum dedi
TURAN, ‘GENÇLERİN HER DAİM YANINDAYIZ’
Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, sosyal organizasyonların önemli olduğunu ifade ederek “Bu tür organizasyonlarda bizlerde Kandıra Belediyesi olarak üzerimize düşen görevleri gücümüzce destekleyeceğiz . Bu yıl 12. sini düzenledik inşallah 13.cüsü daha güzel olacak” diyerek tüm katılımcılara Kandıra’nın güzelliklerini anlatıp dereceye girenlerin ödüllerini verdi .
ÖDÜLLER VERİLDİ
Yarışmada dereceye girenlere kupa ve değerli olta takımlarından oluşan ödülleri Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Ali Bilgi, Jandarma Asayiş Şube Müdürü Murat Filiz, Tarım İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Murat Coşkun, Amatör Balıkçılık Federasyonu Genel Sekreteri Faruk Baştürk, Deniz Ticaret Oda Başkan Vekili Şevki Dinç, Kocaeli Su Ürünleri Kooperatifler Birlik Başkanı Ali Sarı, Kandıra Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Satılmış, Meclis Üyesi Hayrı Çelik, Kandıra Ziraat Oda Başkanı, bölge muhtarları, Amatör Balıkçılık Federasyonu ve aynı zamanda KAMADER Başkanı Engin Uztürk tarafından verildi.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

12. Ulusal Turna Balığı şenlikleri sona erdi

12'incisi düzenlenen 'Ulusal Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği Tutma Şenliği' kapsamında balık tutma yarışması ve şenlikleri sona erdi.

12. Ulusal Turna Balığı şenlikleri sona erdi

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, dereceye girenlere ödüllerini verdi.

12. Ulusal Turna Balığı şenlikleri sona erdi

En büyük turna balığı tutma yarışmasında yarışmacılar kıyasıya yarıştı.

12. Ulusal Turna Balığı şenlikleri sona erdi

Şenlikte çocuklara yönelik yoğurt yeme yarışma yapıldı.

12. Ulusal Turna Balığı şenlikleri sona erdi

Yumurta taşıma yarışmasında çocuklar kıyasıya yarıştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑