Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

120 yıllık eserler sergilenecek

Değirmendere’nin unutulan gelenek ve görenekleri gün yüzüne çıkıyor. Eski belediye başkanlarından Saniye Altuncu’nun kızı Ayla Altuğ, 28 Ağustos’ta Yalı Evleri’nde tarihi bir sergi açmayı planlıyor

1 Ağustos 2019 Saat: 12:20
120 yıllık eserler sergilenecek
120 yıllık eserler sergilenecek

Değirmendere’de 1962-1973 tarihleri arasında belediye başkanlığı yapan rahmetli Saniye Altuncu’nun 1938’de dünyaya gelen 81 yaşındaki kızı Ayla Altuğ Altuncu, Değirmendere Yalı Evleri’nde bulunan Ahşap Evi’nde 28 Ağustos’ta açacağı sergisinin hazırlıklarına başladı. Altuğ, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ile Yalı Evleri’nde bir araya gelerek sergi hakkında bilgi verdi. Görüşmede geçmiş üzerine sıcak bir sohbet gerçekleştirdi.Altuğ, Değirmendere’nin unutulan gelenek ve göreneklerini konu alarak genç nesillere bu kültürleri aktarma görevini sürdürecek.
HACI ODASI VE GELİN BAKMA ODASI
Sergide Değirmendere kültüründe derin yer tutan ‘Hacı Odası’, ‘Gelin Bakma’ ve‘Çeyiz Görme Odası’ yer alacak. Cumhuriyetin ilk yıllarına ait olan kıyafetler, el emeği ürünler ve fotoğraflar bu sergide gün yüzüne çıkacak. Sergide yer alacak olan, unutulan geleneklerimizi ve göreneklerimizi hatırlatan el emeği göz nuru ürünler ve fotoğraflar, Saniye Altuncu’nun annesi Ayşe Güler’in anneannesi Fatma Hanım’a ait. Sergilenen eserler, Fatma Hanım’ın annesi İnci Hanım tarafından yapılmış olup en az 120 yıllık bir tarihe sahip.Öncelikle Hacı Odası ile ilgili bilgi veren Altuğ, “Hacı gelirken haber veriliyor. Hac ziyareti İstanbul’daki Ayrılık Çeşmesi’nden başlıyor, yine orada bitiyor. Orada toplanıp kervanlarla yola çıkıyorlar.
‘HACILARI ATLI ULAKLAR KARŞILIYOR’
Hac görevlerini yapıp dönerken Adapazarı yakınlarında atlı ulaklar karşılıyor ve Değirmendere’ye gelip haber veriyor. Onlar İstanbul’a Ayrılık Çeşmesi’nde hac ziyareti tamamlanıncaya kadar Değirmendere’deki evinde hazırlık yapılıyor. Hacıya güzel bir süslü oda hazırlanıyor. Hacı zorlu yolculuk sonrasında dinlensin diye sünnet yatağına benzer süslü bir yatak yapıyorlar. Misafirlerini kabul ediyorlar. Bu odayı tekrar kurmak ve gelecek kuşaklara aktarmak adına benim elimde yeterli malzeme var. Deve tüyünden yapılmış, kanaviçe işli örtüler var. Suudi Arabistan’dan aldığım aksesuarlar var. Ailemden kalan bir şeyler var. O dönemlere ait fotoğraflar var. Hacı odasını bu ürünlerle canlandıracağız” şeklinde konuştu.
‘ÇEYİZİNİ BAĞA GÖTÜRÜP SAKLAMIŞ’
“Bu sergide işleyeceğimiz ve odasını kuracağımız ikinci konu ise ‘Gelin Bakma’, ‘Çeyiz Görme’ odası” diyen Altuğ şu bilgileri verdi: “Beyaz gelinlik giyme olayı Cumhuriyet’ten sonra. Çünkü daha evvel bindallılar giyiliyormuş. Değirmendere işgal döneminde Yunanlılar tarafından yakılıp yıkılınca geçmişten hiçbir şey kalmamış. Benim anneannem çocuklarıyla çeyizini alıp bağa götürmüş ve günümüze bu şekilde çeyizi kalabildi. Bu çeyizi geçen sene sergiledim. O süreçte her şey yanınca gelinler beyaz gelinlik giymeye başlamış. Çeyizler öyle altın simli olmamış, makine nakışı kullanılmış ama becerikli hanımlar çok güzel el nakışı yapmışlar.
‘KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITAN GÜZEL ŞEYLER’
Benim bu yılki sergide sergileyeceğim annemin ve benim çeyizim. Kültürümüzü yansıtan güzel şeyler. Bu sergide de Değirmendere’nin eski fotoğraflarını kullanacağım. Yunanlılar tarafından Değirmendere’nin yakıldığı fotoğrafı inşallah bulup sergilemek niyetindeyim. 1.Dünya Savaşı’nda Değirmendere’de milis olan babamın dayısının fotoğrafı var. Annemin amcası da yine milis olarak savaşta çarpışmış. Hatta Bandırma’da camide insanlarımızı doldurup yakacakları zaman o milis grubu kurtarmış. Caminin üzerinde de Ömer Güler diye yazıyor. Ömer amcamın da göğsü madalyalı bir fotoğrafı var. Onu da sergileyeceğim.”
‘DEĞİRMENDERE AŞIĞI BİR İNSANIM’
Kendini de tanıtan Ayla Altuğ, “1 Ağustos 1938 yılında Değirmendere’de dünyaya gelmişim. Babamın işi dolayısıyla Antalya’ya gittik. Okul çağıma geldiğim zaman babam Antalya’dan, Bahçeçik’e tayin olmuş. İlkokula Bahçeçik’te başladım. 1.,2.,3. sınıfları orada okudum. 4.ve 5.sınıfları ise Değirmendere İlkokulu’nda okudum ve bu okuldan mezun oldum. Ortaokulu ise İzmit’te okudum. Lise 1’i İzmit’te okuduktan sonra gidip gelmek zor oluyor diye İstanbul Kandilli Kız Lisesi’ne verdiler. Liseyi tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde Jeoloji Mühendisliğini bitirdim. Üniversite hayatım tamamlandıktan sonra Ankara’da işe başladım ve orada da kaldım. Ankara’yı çok sevmeme rağmen Değirmendere’de doğdum, büyüdüm. Değirmendere aşığı bir insanım.
‘BİRÇOK BELEDİYE BAŞKANI ÇIKTI’
Annemin de belediye başkanı olması dolayısıyla Değirmendere’ye bir bağlılığımız var. Aslında bizim mahallemizden, komşularımızdan çıkan birçok belediye başkanı var. Annem Saniye Altuncu, Ahmet Erkal, Mustafa Kuzu, Faruk Demirer ve şimdi de Gölcük Belediye Başkanı olarak Ali Yıldırım Sezer. Bu dip notu düştükten sonra konumuza dönecek olursak ben Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü görevlisi olarak çalıştım. Eşimle beraber Oyma Pınar Barajı’nın inşaatında 5 yıl çalıştık. Emekli olduktan sonra da GAMA ve Doğuş firmalarında çalıştım. En son işimde Kıbrıs Su Temin Projesi’ydi. Emekli olduktan sonra kışları Ankara’da, temmuz ve ağustosta ayrını da Değirmendere’de geçiriyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑