Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

2 ton 700 kilo sağlıksız gıda imha edildi

Büyükşehir Belediyesi 2010 yılı içinde yaklaşık 3 bin 400 işyerini titiz denetimden geçirdi. Denetimler esnasında sağlığa uygun olmayan 2 ton katı gıda, 700 litre sıvı gıda maddesinin imhasını sağladı

2 Mart 2011 Saat: 13:53

Büyükşehir Belediyesi 2010 yılı içinde yaklaşık 3 bin 400 işyerini titiz denetimden geçirdi. Denetimler esnasında sağlığa uygun olmayan 2 ton katı gıda, 700 litre sıvı gıda maddesinin imhasını sağladı. Vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlayan incelemelerin 2011 yılı Ocak Ayı döneminde ise 220 işyerinin denetimi yapıldı.
DENETİMLER SÜRÜYOR
Büyükşehir Belediyesi kent genelinde gerçekleştirdiği işyeri denetimlerini aralıksız sürdürüyor. İlçe Belediyeleri ve Kocaeli Tarım İl - İlçe Müdürlükleri ile koordinasyonu sağlayarak ortaklaşa yapılan incelemelerde 2010 yılı içinde 3 bin 400 işyeri denetlendi. Karamürsel'den Kandıra'ya, Eşme'den Şekerpınar'a kadar yapılan bu denetimler 244 Unlu mamuller ve ekmek fırını, 1018 lokanta ve fastfood, 834 bakkal, market, 275 kafeterya, kahvehane, çay bahçesi, işyeri ile 227 okul kantininde gerçekleştirildi.
BU SENE OCAK AYINDA 220 DENETİM
Halk sağlığını koruyucu yapılan denetimlerde tüketime sunulması sakıncalı görülen bozulmuş, son kullanma tarihi geçmiş ya da üretim izni olmadan satışa sunulmuş yaklaşık 2 ton gıda maddesi ile 673 litre sıvı gıda maddesi imha edildi. Böylece vatandaşların sağlığa uygun olmayan gıda maddelerini tüketmemeleri sağlandı. 2011 yılı Ocak ayı denetimlerinde ise yaklaşık 220 işyeri denetlenerek işyeri sahiplerine gerekli bilgi ve uyarılarda bulunuldu. Yasal mevzuat hakkında bilgilendirilen esnafa gerekli durumlarda da ceza-i işlem uygulanıyor.
HİJYEN KURALLARI
Yapılan denetimlerde; işyerleri titiz bir kontrolden geçirilirken birçok konuda uyarılarda bulunuldu. Ekipler işyeri, personel, alet - ekipman, genel temizlik ve hijyeni yönünden gerekli denetimleri yapıldı. İşyerlerinde temizlik ve dezenfeksiyonun önemine değinen denetim ekipleri gerek mutfakta kullanılan gerekse satışa sunulan gıda maddelerindeki uyulması gereken hijyen kurallarında bilgi verildi. Ayrıca gıda güvenliği ve kalitesi, sergileme, saklama koşulları ile çalışanların sağlık muayene kartları gibi konularında yasaların öngördüğü doğrultuda incelemeler yapıldı.
SOĞUTUCU DOLAP
Büyükşehir ekipleri denetimler sırasında soğutucu dolap sıcaklık derecelerinin ölçülmesine kadar titiz incelemeler yaptı. Ekipler esnafların soğutucu dolap temizlik, bakım ve sıcaklık derecelerine dikkat etmeleri, gıda maddelerinin muhafaza koşullarına uygun şekilde saklamaları konusunda uyardı. İşyerlerinde satışa sunulan ya da üretimde kullanılan gıda maddesinin mutlaka üretim izinli olması gerektiğini ifade eden yetkililer etiket bilgilerinin tam olması ürün alımında bu bilgilerin mutlaka kontrol edilmesi, üretim izni olmayan, son tüketim tarihi belli olmayan ya da geçmiş, bozulmuş, küflenmiş gıda maddelerinin tüketime sunulmaması konularında duyarlı olmaları istendi.
MİKROORGANİZMALAR RİSK TAŞIYOR
İşyerlerinde yeterli düzeyde temizlenmeyen mikroorganizmalar üretilen gıdaya bulaşırlar. Bu mikroorganizmalar genellikle zor ya da uzun zaman aralıklarıyla temizlenen vanalar, musluklar, kırık - çatlak fayans ve tezgahlar, elektrik düğmeleri, dolap ve kapı-pencere kolları ve benzeri yerlerde yerleşip çoğalma imkanı bulurlar. Bu mikroorganizmalar buralardan el ile temas ya da doğrudan gıda maddesinin teması ile bulaşarak sağlığımız açısından risk oluşturabilecek durumlar ortaya çıkarabilmektedir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑