Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

2 yılda tek parmağıyla kitap yazdı

Doğuştan yüzde 98 Serebral Parsi hastalığı olan 16 yaşındaki Darıcalı Ali Umut Seçkin, hayalini kurduğu kitabını 2 yıl yılda tek parmağıyla yazdı. ‘Gökten üç hikaye düştü’ isimli kitap bugün (cuma) satışa sunuldu

28 Şubat 2020 Saat: 13:34
2 yılda tek parmağıyla kitap yazdı
2 yılda tek parmağıyla kitap yazdı

Darıca'da ailesiyle birlikte yaşayan doğuştan beyin felci hastası Seçkin, anne ve babasının desteğiyle hayata tutundu. Konuşamayan, tek başına yürüyemeyen, yardım almadan yemek dahi yiyemeyen Seçkin’in başarısına bunların hiçbirisi engel olamadı. Hayalinden vazgeçmeyen Seçkin, tüm zorluklara rağmen pes etmeyerek hayata sımsıkı sarıldı ve tek parmağıyla kitap yazdı.
KİTAP YAZMAKTAN PARMAKLARI NASIR TUTTU
2 yılda 144 sayfalık kitabı tamamlayan ve bu sırada yazmaktan parmağı nasır tutan Seçkin azmi ve başarısıyla da herkese örnek oldu. Yaşıtlarından farklı bir hayat süren Seçkin, hiç okula gidemedi ama önüne çıkan engeller başarısına de engel olamadı.
SEÇKİN, ‘ALİ'NİN KENDİ AZMİ’
Annesi Filiz Seçkin kitabının her aşamasını ezbere bildiğini, hayallerini kitabına aktardığını belirterek, “Ali devlet okuluna hiç gidemedi. Bu şartlarda herhangi bir okul kabul etmiyor. Eve öğretmen de gelmiyor. Eğer gönüllü olurlarsa geliyorlardı. Ali'nin kendi azmi. 2 günde kendi öğrendi okuma yazmayı. Rehabilitasyona gidiyor oranın çok faydası oldu. “Ali'nin başaramayacağı şeyleri bile gördük. Beni bile utandırdı. Çok başarılı çok azimli” dedi.
BABA SEÇKİN, ‘ÜNLÜ BR YAZAR OLACAĞIM DİYORDU’
Baba Erdem Seçkin ise “Ali 2-3 yıl önce bize söylüyordu ben çok ünlü bir yazar olacağım diye. Bizde sembolik olarak kitap çıkaracağız deyip onu teselli etmeye çalışıyorduk. Ondan sonra çalışmalarını gördük. Babası olarak şok oldum” diye konuştu.
GELİR AİLEYE VE ALİ'YE KALACAK
Kitabının okurlarıyla buluşmasını “Bir Dileğim Var Derneği” ve yayınevi gerçekleştirirken, yayınevi sahibi Derya Dönmez, “Kitaptan elde edilecek gelir aileye ve Ali'ye kalacak. Ali kitabı bize yolladığında editörler çok fazla değişiklik yapmadılar. Noktalamaları, cümle kurguları zaten duygulandırıyor. Ali’nin hayallerini anlatıyor. Okurlar okuduktan sonra Ali'ye iletirler” şeklinde konuştu.
GÖKTEN ÜÇ HİKÂYE DÜŞTÜ
Ali, kitabında üç hikâyeyi işliyor. Bir tanesi Hikmet ve Banu’nun hikâyesi. Onlar, iki düşman ailenin aşık çocukları. Kavuşmak için neleri göze alabilecekler ya da vaz mı geçecekler, göreceğiz .İkincisinde Cem’in hikâyesi var. Cem de, yıllar önce kendisinden koparılan Tuğçe’sinin ardından hayata devam etmenin yollarını arıyor. Üçüncü ve son hikâyenin kahramanı ise, Ali. Mucizevi bir şekilde yürümeye başlayan Ali, bunu iyi değerlendirebilecek mi, onun hikâyesine ortak oluyoruz…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑