Gazeteci Tanyel Keser vefat etti
Erzurumlular pikniğe davet etti
Aygün, ‘En büyük gücümüz gençlerimiz’
Kayalıklardan denize atlayan genç boğularak can verdi

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

20 milyonluk karşılıksız destek

MARKA, bölgesel gelişmeye ivme kazandıracak projeler için 3 ayrı mali destek programı ile toplamda 20 milyon TL karşılıksız destek verecek

26 Mart 2019 Saat: 14:54
20 milyonluk karşılıksız destek
20 milyonluk karşılıksız destek

Ayşe AYDIN - Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2019 yılı mali destek programları kapsamında bölgede kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların bölgesel gelişmeye ivme kazandıracak projeleri için 3 ayrı mali destek programı ile toplamda 20 Milyon TL karşılıksız destek verecek. Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Vali Hüseyin Aksoy, KSO Başkanı Ayhan Zeyintoğlu, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Kadir Durmuş ve destek almak isteyen kurumlar katıldı.
PROGAMIN AMACI
Bölgesel kalkınma çalışmaları kapsamında yürütülmekte olan mali destek programlarından azami faydanın sağlanması potansiyel yararlanıcıların programların amaç ve önceliklerine uygun düşen projeler geliştirmesi ile mümkün olacak. Bu amaçla, bahse konu mali destek programlarına ilişkin olarak TR42 Düzey 2 Bölgesi’nde yer alan Kocaeli de bilgilendirme programı düzenlendi. Destek Programı kamu kesimi ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğini geliştirmek; yerel potansiyeli harekete geçirmek; proje ve faaliyetlere sağlanacak mali ve teknik destekler ile kurum ve kuruluşların proje üretme ve yönetme kapasitesini geliştirmek; TR42 Bölgesi’nin yatırım imkânlarını iç ve dış yatırımcılara tanıtmak suretiyle Bölge’nin, Ulusal Kalkınma Planı ve programlarında öngörülen ilke ve politikalar çerçevesinde rekabet gücünü artırmak; Bölge’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasını gerçekleştirmek amacını taşıyor. Proje başvuruları 20 Mart’ta başlarken başvurular için son tarih 24 Mayıs 2019 saat 23.59. Taahhütnamenin ıslak imzalı olarak elden teslim edilmesi için son tarih 31 Mayıs 2019 saat 17.00.
ÇÖPOĞLU, ‘BÖLGENİN GÜÇLENMESİNE YÖNELİK’
Programın açılış konuşmasını yapan MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, “Bu yıl 3 mali desteğimizin bütçesi 20 Milyon TL. Bunlar; Milli istihdam seferberliği kapsamında imalat sanayide mesleki eğitimin güçlendirilmesi. AR-GE merkezlerinin ve üretim altyapılarının güçlendirilmesi ve küçük ölçekli turizm alt yapılarının güçlendirilmesine yönelik. Kar amacı gütmeyen kurumlara yönelik olsa bile kar amacı güden KOBİ ve firmalara da yönelik olacak. Programımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
ZEYTİNOĞLU, ‘EĞİTİME DESTEĞİ ÖNEMSİYORUZ’
Ardından söz alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mesleki eğitimlere verilen destekleri çok önemsiyoruz. Meslek liseleriyle ilgili odalar birliği çerçevesinde bize verilen bazı görevler var. Bu programların ilimize ve bölgemize katkılar vermesini diliyorum” dedi.
AKSOY, ‘233 BİN 384 TL KAYNAK’
Vali Hüseyin Aksoy, “bölgenin kalkınması için faaliyet yürüten bölgenin potansiyellerini harekete geçirmek için çalışan ajansımızı bu günde yeni bir mali destek programını kamuoyuyla paylaşıyor. MARKA kurulduğu günden bu yana 23 mali destek programı açıklamış. Toplamda 498 proje için 112 Milyon 110 Bin TL destek sağlamıştır. Ek finansmanlarla beraber 233 Milyon 384 Bin TL’lik yatırım bölgede gerçekleştirmiştir. Teknik destek programları kapsamında 564 projeye de 4 Milyon 400 Bin TL kaynak ayırarak 32 Bini aşkın kişinin eğitim almasını sağlamıştır” dedi.
‘ÖNEMLİ DESTEK’
Sözlerini sürdüren Vali Aksoy, “Proje sunma imkanı tanınan kurumlarımızın proje sunmasını bekliyoruz. Ne kadar proje sunulursa en kalitelisi seçilir. Başvuruda bulunacak firmaların büyük bir titizlikle başvuru yapması ve projelerini hassas olarak hazırlamalarını bekliyoruz. 20 Milyonluk kaynağın gelişim ve kalkınmaya katkı sağlayacak önemli destek olduğunu düşünüyorum. Temennimiz en iyi projelerin hazırlanmasıdır. Mali destek programımızın Kocaelimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Vali Aksoy’un ardından MARKA Proje uygulama birim başkanı AzizOnur Aladağ proje ile ilgili kurumlara bilgi verdi.


Mali destek alacak projelerin kıstasları:
1 - İmalat Sanayiine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı
Programın Amacı
İmalat Sanayiinde Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nın amacı, Bölge’de imalat sanayiinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki eğitimin geliştirilmesi yoluyla Bölge’nin rekabet gücünün artırılmasıdır.
Programın Öncelikleri
İmalat sanayii ile mesleki eğitim kurumları arasında iş birliğinin geliştirilmesi
İmalat sanayiinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik mesleki eğitimde nitelikli insan kaynağı (eğitici personel, usta öğretici, çırak ve öğrenci) yetiştirilmesi
Yenilikçi üretim metotlarına uygun mesleki eğitim altyapısının (sınıf, laboratuvar, atölye, makine-teçhizat ve eğitim materyalleri) ve mesleki eğitim modellerinin geliştirilmesi
Uygun Başvuru Sahipleri ve Ortakları
Mesleki ve Teknik Liseler, Mesleki Eğitim Merkezleri, Meslek Yüksekokulları, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB), Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Sanayi ve Ticaret Odaları
Program Bütçesi
8.000.000 TL
Desteklerin Tutarı
Asgari tutar: 75.000 TL
Azami tutar: 750.000 TL

2 - Üretim Altyapılarının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı
Programın Amacı
Üretim Altyapıları Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’nın amacı, imalat ve hizmet altyapılarının geliştirilmesi yoluyla Bölge’nin rekabet gücünün artırılmasıdır.
Programın Önceliği
Bölgenin öne çıkan sektörlerinde, iş birliği ve ihtisaslaşma yoluyla yenilikçi üretim kapasitesini artırmaya yönelik ortak kullanım amaçlı fiziki altyapıların oluşturulması ve / veya geliştirilmesidir.
Uygun Başvuru Sahipleri
Odalar ve Borsalar
Organize Sanayi Bölgeleri
Üniversiteler
Kamuya ait Araştırma Merkezleri, Enstitüler
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri
Teknoloji Transfer Ofisleri veya Teknoloji Transfer Merkezleri (Üniversitelerin ve / veya teknopark yönetici şirketlerin ortak olduğu bir özel hukuk tüzel kişisi (şirket) olarak faaliyet gösteren Teknoloji Transfer Arayüzleri)
Yerel Yönetimler
Sivil Toplum Kuruluşları
Birlikler ve Kâr Amacı Gütmeyen Kooperatifler
Program Bütçesi
6.000.000 TL
Desteklerin Tutarı
Asgari tutar: 75.000 TL
Azami tutar: 750.000 TL

3 - Kültür ve Turizm Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı
Programın Amacı
Kültür ve Turizm Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’nın amacı; turizmin çeşitlendirilmesi, yaygınlaştırılması ve bölgedeki turizm potansiyelinin değerlendirilmesidir.
Programın Öncelikleri
Tarihi, doğal ve kültürel mirasın korunmasına yönelik faaliyetlerin desteklenmesi ve bu mirasın değerlendirilmesini sağlayacak şekilde altyapısının geliştirilmesi
Turizm çeşitliliğinin arttırılması ve turizm tesis ve hizmet altyapısının iyileştirilmesi
Yenilikçi turizm yönetiminin sağlanması
Uygun Başvuru Sahipleri
Valilikler
Kaymakamlıklar
İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri
Yerel Yönetimler
İl Özel İdareleri
Birlikler ve Odalar
Program Bütçesi
6.000.000 TL
Desteklerin Tutarı
Asgari tutar: 75.000 TL
Azami tutar: 750.000 TL

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

20 milyonluk karşılıksız destek

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy

20 milyonluk karşılıksız destek

MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu

20 milyonluk karşılıksız destek

MARKA Proje uygulama birim başkanı Aziz Onur Aladağ

20 milyonluk karşılıksız destek

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu

20 milyonluk karşılıksız destek

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑