Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘2018’de 1.3 milyar yatırım yapacağız’

Büyükşehir Belediyesi Genel sekreteri İlhan Bayram, 2018 yılının bütçesini yaptık. Bütçemizin yarısı olan 1 milyar 300 milyon liralık yatırım yapmayı öngörüyoruz” dedi

25 Ağustos 2017 Saat: 15:32
‘2018’de 1.3 milyar yatırım yapacağız’
‘2018’de 1.3 milyar yatırım yapacağız’

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram göreve geldikten sonra yaptığı çalışmalar yapılacak projeler ve gelecek ile ilgili neyi öngördüklerini değerlendirmek amacıyla kendisinin davetiyle dün Seka Park sahil 1 Restoranda bir araya geldik. Yaklaşık iki saatlik zaman dilimindeki birlikteliğimizde Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Nurettin Sağsöz, Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Yazı İşleri Müdürü Orhan Balcı ve Köşe Yazarı Nurettin Kolaylı yer aldı. Büyükşehir Belediyesi hukuk servisi sorumlusu Necmi Özen ve özel kalem müdürü Abdülkadir Dizman’da hazır bulundu.
‘65 YAŞ ÜSTÜ KONUSUNDA GEREĞİNİ YAPARIM’
Şehir içi ulaşımda özel halk otobüslerindeki bazı sürücülerin 65 yaş üstü kartlarla yaptığı binişlerle ilgili kötü davranışlarının sürdüğü konusunda gelen şikayetleri encümen toplantılarında değerlendirdiklerini ve bu konuda para cezası verdiklerini belirten Genel Sekreter İlhan Bayram, “Bu iş keyfi bir iş değil. Bu konunun gereğini yaparım” şeklinde konuştu.
‘HALK OTOBÜSLERİNİN ÖDEMESİ BAYRAM ÖNCESİ’
Halk otobüslerine 65 yaş üstü binişler nedeniyle ayda ödenen 750 TL’lik ücretin 30 Ağustos öncesinde ödeneceğinin müjdesini veren Genel Sekreter Bayram, bazı illerde bu ödenen paranın dışında verilen destek ile ilgili inceleme yapılabilir ifadesinde bulundu.
‘TARAMVAYA İLGİ BEKLENTİMİZİN ÜSTÜNDE’
Bayram, “Tramvay projesini yapıldıktan sonra günlük 14 bin yolcu üzerinden düşünmüştük. 01 Ağustos’tan sonra ücretli biniş başladıktan sonra günlük yolcu sayısı 18 binlerde. Bu sayı yaz dönemi olmasına, okulların tatil olmasına karşın bir sayı. Okullar açıldıktan sonra bu sayı daha da artacak. Tramvay İzmit’te bir konfor getirdi. Kalite getirdi. Şehir içi ulaşımına kısmi bir çözüm getirdi. Güzergahı durakları gittiği alanlar gayet iyi, ancak tam anlamıyla il genelindeki ulaşıma çözüm getirmiyor” dedi.
‘6 TRAMVAY KABİNİ DAHA ALACAĞIZ’
Bayram, “Sefer sayıları şu anda 10 dakikada bir okullar açıldıktan sonra sefer sayıları 6 dakikaya inecek. Bu nedenle yeni kabin alımı için ihaleye çıktık. 6 adet daha kabin alacağız. Bu ulaşım mecrasını geliştireceğiz” şeklinde konuştu.
‘OKULLAR BÖLGESİNE UZATACAĞIZ’
Genel Sekreter Bayram, “Tramvayın Seka Park’taki son durağını İzmit Cezaevi yerine yapılan Eğitim Kampüsü ve karşısındaki alanda bulunan okulların kullanması için uzatma konusunda çalışıyoruz ve ilk önceliğimiz. Ayrıca Kuruçeşme tarafına da uzatabilir miyiz? Sorusunu kendi kendimize sorduk ve üzerinde çalışıyoruz. Bir yıl içinde de tamamlarız” ifadesinde bulundu.
‘BİR SONRAKİ ADIM İZMİT METROSU’
Bayram, “İzmit Metrosu Kirazlıyalı ile Cengiz Topel Havaalanı arasında olacak ve 30 kilometreyi kapsıyor. Körfez, Derince, İzmit ve Alikahya kısmı öncelikli yapılacak bölüm olarak öngörüyoruz. Yollar istediğimiz sirklasyonu sağlayacak şekilde değil. Tramvay yolları doğal olarak daralttı. Biz istiyoruz ki şehir içine toplu taşıma araçların mümkün olduğu kadar girmesin. Yoğunluğu arttırarak değil, azaltarak yapmalıyız, bunun içinde metro olmazsa olmazımız” dedi.
‘BAKANLIK ELİYLE YAPILMALI’
Bayram, “İzmit Metrosu’nu Büyükşehir’in kaynaklarıyla yapamayız. Bu metroyu Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılması gerekir. Bunun için ayrı olarak çalışıyoruz. Başbakan Binali Yıldırım ilimize geldiğinde konu ile ilgili görüşme yapıldı. Hızlandıracağız. Ancak, maliyet oldukça fazla olacak” diye konuştu.
‘GÜZERGAH İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR’
Bayram, “Sahil bandından bir güzergah konusunda ön çalışma yapılmış. Bakanlıktan bu konuda onay alınmış. Ancak, yinede bu güzergah konusunda çalışma yapıyoruz, Belki küçük değişiklikler olabilir. İstasyonlarımızı en iyi şekilde belirlemeliyiz. Yerin altına girdikten sonra sahilde dağın dibinde de aynı çalışmalar yapılacak. İzmit’in içindeki trafiğide biz istediğimiz gibi düzenlemeliyiz. Bu konuyu da projecilerle tartışacağız” dedi.
‘BATI GARAJI PROJE AŞAMASINDA’
Mannesman Fabrikası’nın yerini parasını ödeyerek satın alınmasının ardından söküm işleminin fabrika tarafından yapıldığını belirten Bayram, Batı Garajı”nın buraya taşınacağını bu konudaki proje çalışmalarının ise hızla sürdüğünün altını çizdi.
‘GEBZE’DE KAMULAŞTIRILMA BAŞLANDI’
İl genelindeki ulaşıma baktığımızda İzmit’ten acil olarak el almamız gereken Gebze var. Özellikle OSB’ler bölgesinde girişte çıkışta belirli saatlerde tıkanmaya neden oluyor şeklinde görüş bildiren Bayram, “Bunun artık sürdürülebilir ve ertelenebilir hali kalmadı. Bundan dolayı Gebze Metrosu için istasyonlarının kamulaştırma kararını aldık ve işleme başladık. Bu yıl sonuna kadar çalışmalar tamamlanacak ve 2018 yılının başında ihaleye çıkacağız” dedi.
‘GEBZE METROSU 15 KİLOMETRE’
Bayram, “Gebze Metrosu 15 kilometrelik bir şekilde yapılacak. Gerekli çalışmaları yayıp ihaleye çıktıktan sonra 2018’in Mart veya Nisan ayında işe başlarız. Gebze Metrosu’nun Büyükşehir Belediyesi’nin kendi öz kaynaklarıyla yaparız” şeklinde konuştu.
‘GEBZE’DE ÖNCE ALTYAPI BİTTİ’
İl genelindeki ilçeler arasında Gebze merkezde ilk önce alt yapıyı tamamladığımız ilçemiz vurgusu yapan Genel Sekreter Bayram, üst yapıya da en iyi şekilde yaptık. Anibal köprüsü etrafından bir trafik yoğunluğu var onuda hem metro hemde yeni bir yöntemle çözmeyi planlıyoruz ifadesini kullandı.
‘MASTER PLANI ÜZERİNDEDE ÇALIŞIYORUZ’
Bayram, “Şehrin ulaşım konusundaki master planı yapıldıktan sonra gerek metro gerekse ulaşım güzergahları planlaması yapılmış. Bu plan Kuranı Kerim gibi değişmeyecek anlamında değil. Planın güncellemesi içinde çalışma yapılıyor. Büyük paralar harcanarak yapılan projeleri doğru yapmamız lazım” dedi.
‘ACISU’DAN İNİŞTE ZEMİN PROBLEMİ VAR’
Bayram, “Problemler var bu problemlerin bize ulaştığı kaynaklar var. Ulaşan şikayetleri çözdükten sonra onlara dönüp bilgi veriyoruz. Bazı şeyleri de yüzde yüz doğru yapmıyoruz. Belediyelerde açıklanamayan hiçbir şey yok. İzmit’te Acısu’dan Merkez Bankası’na inen yolda yaşanan çökme sorunu konusunda zeminde bir problem var. ISU ile ilgili çalışma yaparken zeminden kaynaklanan sorun nedeniyle kazmadan borunun içinde boru geçirerek çalışma yaptık” ifadesini kullandı.
NASİL BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZ VAR?
Bayram, “1950 lerden 60 lardan sonra sanayileşmeyle başlayan süreç, tarımsal ve işyeri mantığıyla ticaretle uğraşırken, şehirlere herkes ekmek için iş için gelmişler. Şehirleşmeyi de o dönemlerde iyi yapamamışız. Belediyelerin gücü de bunu yapamamış. Şehirleşme adeta bir patlama şeklinde oluştu. 2004’deki Büyükşehir yasasıyla birlikte belediyelerin elinde bir güç oluştu. Bu güç planlama bakımından altyapı bakımından, mimari bakımdan planların yapılmasını getirdi” şeklinde konuştu.
‘YEŞİL ALANLAR ÇOĞALTILMALI’
Bayram, “Başkan bey (Karaosmanoğlu) sürekli yeşil sürekli ağaç dedi. Bunun bir felsefesi var. Her taraf beton yığını haline geldi. İnsanları evi var işi var ancak mutlu değiller. Biz istiyoruz ki bu şehirde yaşayanlar mutlu olsunlar. Yapılan her şey bu kentte yaşayanlar için yapılıyor. Yaşayışlarını olumlu etkileyelim diye çalışma yapıyoruz” dedi.
‘MAVİYLE YEŞİLİ BULUŞTURACAĞIZ’
Bayram, “Başkan bey, ISU’dayken bana Maviyle yeşili buluşturacağı diye söz verdiğini söyledi ve planlamayı ona göre yapılması talimatını verdi. Bizde ona göre çalıştık. Mavi deniz yeşil dağlar ormanlar ben insanları bura çekmeliyim felsefesiyle çalışıldı çalışılmaya da devam ediliyor. Bunu niçin yapıyoruz? İnsanların rahatlaması mutlu olması deşarj olması için. Büyükşehirlerde AVM’lerde zaman geçiriliyor. İhtiyaçtır, ticari bir yapıdır ancak stresten kurtarmıyor daha çok stres yüklüyor” ifadesinde bulundu.
‘TABİİ ORTAMA DÖNÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ’
Bayram, “Şöförsüz arabayı hayata geçirmeye çalışıyorlar. Şehir içini analiz ediyorlar. 5 gün çalışan insanın işe giderken gideceği, uğrayacağı eve dönüş güzergahı belli. Hafta böyle geçiyor. Bu insanları şöförsüz otobüslerle taşıyalım. İngiltere’de çift katlı otobüslerle denenmeye başlandı. Robotlar çıkıyor. İnsanları standart işten çekiyorlar. Bunun tek sebebi kendine daha fazla zaman ayırma. Peki bu zaman nasıl ve nerede değerlendirilecek? Tabii ortama dönüş sahaları açmalıyız. Tabi ortam yeşil ve mavidir. Daha fazla yapmalıyız. Kent içinde de piknik yapılacak, gezilecek alanları çoğaltmalıyız. Biz bunun için çalışma yapıyoruz” şeklinde konuştu.
‘DOĞAL YAŞAM PARKI ALANI KURDUK’
Bayram, “Doğal yaşam parkı adıyla Uzunçiftlik’te bir yer oluşturduk. Başkan beyin özel ilgi alanı. Şehir insanı doğal yaşantıdan uzak yaşıyor. Hayvanı televizyonda kitapta görüyor. Hayvanlarla ilgili dünyası kedi veya köpek. Özellikle oraya at alındı. Çocuklar gelsinler ata binsinler ona dokunsunlar. Doğal ortamda o canlıyı görsün, incelesin diye çalışıyoruz” dedi.
‘ÇOCUK YETİRŞTİRMEK HER YERDE FARKLI’
Bayram, “Şehirlerle köy yaşamı arasında sosyolojik açıdan doğal olarak fark var. Köyde kasabada çocuk yetiştirmek kolay, şehirde zor. Köyde kasabada bir oto kontrol var. Şehirde maalesef öyle değil. Uyuşturucu konusu önemli sorun. Gençlerin boş zamanlarını değerlendirmeleri lazım. Bunun içinde spor önemli unsur. Fiziki mekanları oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.
‘GEBZE’YE ÇOK AMAÇLI SPOR SALONU’
Gebze’ye 7 bin 800 kişilik bir spor salonu yapacağız. Proje mimarı olarak hazırlandı diyen Bayram, “Sadece senede bir veya iki spor etkinliğin yapıldığı değil yılın her günü işleyen bir alan olsun istiyoruz. Büyük salonun yayında ona bağlı ayrı ayrı bölmeler mini salonlar yapacağız. Okulların yanına spor salonları yapıyoruz” ifadesinde bulundu.
‘TOPLUMUN HER KESİMİNE DOKUNUYORUZ’
Bayram, “İnsanların kendini ifade etmelerini, birbirleriyle iletişim kurmalarını, sosyal olmalarını, birbirlerinin derdini paylaşmalarını, saygılı bir şekilde tartışmalarını istiyoruz ve bunun içinde çalışma yapıyoruz. Biz tamamlayıcı olmak istiyoruz. Toplumda rol model olanları gençlerle buluşturmalıyız. Büyükşehir Kağıtspor iyi yönetiliyor kötü yönetiliyor gibi eleştirenler olabilir. Ancak çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. Kabiliyeti olanlar amatör branşta spor yapma olanağı buluyor. Akademi Lise ile herkesin üniversiteye hazırlanması konusunda yardımcı olduk yüzde 83’de başarı sağladık. KOMEK kursları için yoğun bir başvuru var. Toplumun her kesimine bu şekilde dokunmak istiyoruz” dedi.
‘HANIMLARA SPOR YAPTIRILIYOR’
Bayram, “Başkan bey sabah yürüyüşlerini bilinçli bir şekilde yapıyor. O yürüyüşlerde vatandaş başkana derdini şikayetini anlatabiliyor. O yürüyüşlerde gelen öneriler sonrasında hanımların spor yapması için çalışma yapıldı. Mekanlar hazırlandı hazırlanmaya devam ediliyor. BESYO mezunu eğiticilerle spor yapılıyor. Spor zenginlerin elit kesimin yaptığı bir konu değil herkesin yapması gereken bir konudur. Bunun içinde bir şube müdürlüğü kurduk. Bu şehir sağlıklı insanları yaşadığı bir yer olsun. İnsanlar sağlıklı olmazsa hiçbir nimetten yararlanamaz” ifadesinde bulundu.
‘YARDIMIN REKLAMI OLMAZ’
Genel Sekreter İlhan bayram, “Yardıma muhtaç, hasta kişiler var. Yardım ettiğimiz kişileri ve yapılan yardımları konuşmak dahi istemiyoruz. Bu konuda kesinlikle reklam yapılmamalı. Nerede ne var sürekli takip edip bakımlarını gerçekleştiriyoruz” dedi.
‘İZMİT VE GEBZE’YE ENGELLİ MERKEZİ’
Bayram, “Engelli çocukları olanlar konusunda yeni bir çalışma başlattık. Engelli yakını olmak ağırdır, engelli ebebeyini olmak daha da ağırdır. İzmit ve Gebze’ye engelliler merkezi yapılması için başkan beyin (Karaosmanoğlu) talimatıyla çalışma başlattık. Sağlık merkezlerinin yaptığı tedavi amacıyla değil, engellinin anne babası veya akrabası tarafından belirli saatler bırakabileceği onların bakımının yapıldığı bir yer oluşturmayı planladık. Engellilerle iletişim kurulmasını da öngörüyoruz. Bu merkezler için gerekli çalışmalar örnekleri incelenerek yapıldı. Amacımız sürdürülebilir olmak” şeklinde konuştu.
‘1 MİLYAR 300 MİLYONLUK YATIRIM’
Bayram, “Gelecek yılın bütçesini oluşturduk. 2 milyar 600 milyon liralık bütçemizin yarısını yani 1 milyar 300 milyon lirayı yatırıma ayırıyoruz. Bütçemizin yarısını yatırıma ayarın ülkemizdeki tek belediyeyiz. Bunu yapan başka Büyükşehir belediyesi yok. Yüzde 40-41 gelecek sene yüzde 51’e çıkartacağız. Sadece yol, köprü, dalkıç yapalım diye düşünmüyoruz amacımız yatırımlarla her kesimden insanı mutlu etmek” dedi.
‘KONGRE MERKEZİ’NİN İHALESİ EYLÜL’DE’
Bu şehirde seminerlerin çalıştayların sempozyumların kongrelerin yapılacağı bir merkeze ihtiyaç var vurgusu yapan Bayram, Seka Park’ta mevkiinde Kongre Merkezi yapılması için çalışmayı gerçekleştirdik. Eylül’de ihalesi yapılacak. Gelecek seninin sonuna kadar tamamlamayı öngörüyoruz. İçinde Bin 400 kişilik bir ana salon, 200 kişilik, 150 kişilik, nikah salonları, kent bayramlaşmasının yapılacağı bir alan, sergi alanları olacağını belirtti.
‘SEKA PARK’I KORUYUP KOLLAYACAĞIZ’
Bayram, “Yeşillenme için hem ağaçlandırma yapıyoruz hemde yeni alanlar açıyoruz. Seçim öncesi söz verilenleri tamamlamak içinde çalışıyoruz tamamlayacağız. Yürümek ve gezmek amacıyla yapılan Seka Park’ta sahil yollarında vatandaşın rahat edebilmesi için gereken önlemleri alıyoruz alacağız. Toplumsal bilinci her kesime anlatmalıyız. Seka Park şehrin gözbebeği, burayı koruyup kollamalıyız” dedi.
‘ÇÖP FABRİKASI BELİRLENEN YERE YAPILACAK’
Çöp fabrikasını yapacağız. Yeri belirlendi. Yazışmaları sürüyor. Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yapımın başladığının bilgisini verdim diyen Bayram, “Yakma tesisi yapılacak. Yapım için kredi var. O krediyi almak için menzuat müsaade etmiyor. İçişleri Bakanlığı’ndan izin isteniyor. Bakanlık hazineye soruyor borcu var deniyor. Biz İçişleri Bakanlığı’na sormayın, bizim gelirimiz var biz öderiz diyoruz. Buralarda bir sıkıntı var aşmaya çalışıyoruz.Yaptığımız işi kanuna kitabına mevzuata uygun yapmak zorundayız.Benim memurun sıkıntı yaşamasın, siyasetçimi de zora sokulacak sorular sorulmasın” şeklinde konuştu.
‘HUKUK SERVİSİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR’
Bayram, “Fiziki altyapıyı en iyi şekilde oluşturmalıyız. Bizim hukuk servisimiz ve özel bir hukuk bürosu bu konuda çalışıyor. Biz bunu yapacağız irademizde kredi kaynağımızda var. Yasal mevzuatı çalışıyoruz. Bayramdan sonra Ankara’da İşişleri Bakanlığı’nda bu konuşla ilgili görüşme yapacağım. İller Bankası bu konuda değişik formüller üretiyor. Seçeneklerimiz var en iyisini seçeceğiz” dedi.
‘DOĞU KIŞLA’DA SÜREÇ BEKLENİYOR’
Doğu Kışla’da Kapalı Pazar yeri için ihaleye çıktık. Müteahhiti belirlendiğini vurgulayan Bayram, yasal süreç tamamlandıktan sonra Eylül ayı içerisinde yer teslimi yapılıp çalışma başlar diye planlıyoruz. Balık Pazarı’nın yapılması içinde proje çalışması yapıldığını söyledi.
’SEVEREK İSTEYEREK ÇALIŞIYORUM’
Büyükşehir Belediyesi Genel İlhan Bayram, "Zevkli bir iş yapıyorum ve ofiste oturmayı sevmiyorum yapılan projeleri yerinde görmek için sahada çalışmayı önemsiyorum. Bu çalışma ekip işi iyi bir ekiple çalışıyorum. Belli bir noktadan sonra makam mevki bir kenarda kalıyor. Yaptığınız bir iş insanlar tarafından tutulup beğenildi mi? Benimsendi mi? Faydalanıyorlar mı? Bu soruların yanıtı evetse en büyük mutluluk bu” dedi.

Haber: Orhan BALCI
Fotoğraf: Gülşah YÜCEL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑