Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘2023’e kadar seçim olmaz’

Bir buçuk ay boyunca İstanbul seçimlerinde görev yapan CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, gazetemiz ziyaretinde değerlendirmelerde bulunarak, “Biz bundan sonra daha rahatız. Ben 2023’e kadar seçim olacağını düşünmüyorum” dedi

27 Haziran 2019 Saat: 16:46
‘2023’e kadar seçim olmaz’
‘2023’e kadar seçim olmaz’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili, CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, İş İnsanı Tahsin Tarhan; CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız ile birlikte bugün (perşembe) gazetemizi ziyaret etti. Tarhan ve Andız’ı Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Yazı İşleri Müdürü Özkan Yılmaz ve Köşe Yazarı Nurettin Kolaylı karşıladı.
ASKERLİK SİSTEMİ KONUSU
Yeni askerlik sistemiyle ilgili konuşan Tarhan, “Askerlik sistemini teknolojiye, sisteme, çağa göre yenilemek gerekiyor. 6 aylık askerlik yapanlar da asgari ücretin altında maaş almasın diye üsteledim. Bir genç en azından hem okulu bitirir, hem askere gider. Bu süreçte maaş alır ve kafası rahat olur. Erlerin maaşı çok düşük. Bu sayede askere giden ve askerliği seven kalmak isterse şartları uyuyorsa kalabilir” dedi.
‘BUNDAN SONRA RAHATIZ’
İstanbul seçimlerini de değerlendiren Milletvekili Tarhan, “Biz bundan sonra daha rahatız. Ben 2023’e kadar seçim olmayacağını düşünüyorum. Araştırmalara göre Anadolu’nun İmamoğlu’na desteği yüzde 60 civarında. İmamoğlu, Karadeniz’den, Doğu ve Güneydoğu’dan oyları alırsa İstanbul’dan fazla olur” ifadelerini kullandı.
‘YEREL YÖNETİMLERDE SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜDÜ’
Halk o kadar bilinçli oy kullandı ki, Türkiye’nin bugünkü durumuna CHP’yi de ortak etti. Halk AKP’ye dedi ki sana genelde tek başına istediğini yapabileceğin bir yetki verdim, yerel yönetimlerde de CHP’ye yetki verdim. Onun için CHP’nin sorumluluğu da büyük. İstanbul’da gerçekten olmayacak iş oldu. Cumhuriyet tarihinde kazanılmış bir seçim gasp edildi. Tekrar seçim oldu ve bunun üzerine ister istemez biz daha iyi organize olduk” dedi.
‘CUMHURBAŞKANININ KEMAL BEY’DEN HABERİ HABERİ OLMADI’
Seçim çalışmalarından bahseden Tarhan, “Biz mağduriyeti, hak gaspını iyi anlattık. Çok iyi bir oy farkıyla belediyeyi aldık. En ilginci Cumhurbaşkanı bir konuşmasında ‘CHP’nin genel başkanı ve milletvekilleri dahi İstanbul’a seçim kampanyası yürütmek için gelemediler.’ dedi. Yani bizim yaptığımız çalışmalardan cumhurbaşkanının bile haberi olmamış. 6 Mayıs’ta seçim kararı alındı. Bize bayramda yalnızca 4 gün izin verdiler. Biz 100 tane milletvekiliyle bayram ertesinden itibaren çalışmaya başladık” dedi.
‘ÇALIŞMALARI PAYLAŞMADIK’
“Genel başkanımız öyle güzel seçim çalışması yürüttü ki, Ankara’da gözükürken İstanbul’da ev ve mahalle toplantılarına katılıyordu” diyen Tarhan,“En düşük oy aldığımız köylere dahil genel başkanımız giderek ev toplantılarına katıldı. O köylerde oyumuzu 3’e, 4’e katladık. Çalışmalarımızın hiçbirini ne basınla ne de sosyal medya ile paylaştık” ifadelerine yer verdi.
‘MALTEPE, ATAŞEHİR VE KARTAL’DA BİRER HAFTA ÇALIŞTIM’
Tarhan, “39 ilçeye 39 sorumlu milletvekili atandı. 70’e yakın milletvekili de dönüşümlü olarak ilçelerdeydi. Ben 1 hafta Maltepe’de, 1 hafta Kartal’da, 1 hafta da Ataşehir’deydim. Milletvekilleri güçlü olduğu bölgelere, hemşehri derneklerine de gitti. Başarılı bir çalışmaydı ve karşılığını aldık” şeklinde konuştu.
‘KAMPANYANIN AKTÖRÜ MİLLETTİR’
Sosyalistlerin de seçimde etkili olduğunu söyleyen Tarhan, “CHP özellikle sol sosyalist tabanlarla son yıllarda bağlantısını koparmıştı. Belki tabanın oyları çok düşük olabilir ama çalışma bazında katkıları çok büyük oldu. Sol sosyalist tabanın harekete geçmesi, milletin de siyasete ilgi duyması başarıya katkıda bulundu. Bu kampanyanın asıl ana aktörü millettir. Millet de harekete geçti. Herkes kendi alanında kampanyaya destek verdi” dedi.
‘RAKİBİMİZ HATALAR YAPTI’
Tarhan, “İlk defa bu seçimde gençlerin ve çocukların da siyasete ilgi duyduğunu gördüm. Buna İmamoğlu’nun çok büyük etkisi oldu. Bunların hepsi birleşince başarı geldi. Bir başarıyı elde etmek için, karşınızdaki rakibinizin de hata yapması gerekiyor. 31 Mart seçim sürecinde de AK Parti büyük hatalar yaptı. Seçimden sonra da hatalar sürdü” şeklinde konuştu.
‘KOCAELİ’DE 4 BELEDİYE DAHA ALABİLİRDİK’
Tarhan, “Kocaeli’de de geçmişteki AKP yapılanmasına baktığımızda tamamen israf ve ben yaptım oldu mantığı içerisinde, milletin sorunlarıyla ilgilenmeyen bir yapıya büründüklerini görüyoruz. Biz Kocaeli’de ilçelerde daha derin bir çalışma ve planlama yapabilseydik, en az 4 tane belediye daha alabilirdik. Karamürsel, Gölcük, Derince, Darıca gibi ilçeler daha iyi bir planlama yapılsaydı çok rahat alınabilirdi” dedi.
’31 MART’TA KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR’DE ADAY ÇIKARMAMAK ÜZÜCÜ’
Büyükşehir Belediyesi’ne CHP’li yerine İYİ Partili bir adayın çıkarılması ile ilgili de konuşan Tarhan, “Büyükşehir’de aday çıkarmamak Kocaeli açısından üzücü ancak partimiz açısından faydalı. Çünkü İYİ Parti’ye de birkaç ilin verilmesi gerekiyordu. Meral Hanım’ın memleketi Kocaeli İYİ Parti’ye verildi” açıklamasında bulundu.
‘ÖRGÜT İSTEMESEYDİ, FATMA HANIM’IN ŞANSI YOKTU’
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in aday gösterilme süreciyle ilgili de konuşan Tarhan, “CHP Örgütleri, milletvekilleri istemeseydi, Fatma Hanım’ın İzmit’te olma şansı sıfırdı. Genel başkan milletvekillerinin aday olmasını asla istemiyordu. Milletvekillerini asla, hiçbir ilçeye koymayacaktı. CHP tabanı yani bizler, Fatma Hanım’ın kazanacağını bildiğimiz için ısrarcıydık. Aday, genel merkezden belirlenmedi. Biz istediğimiz için Fatma Hanım oldu, yoksa genel başkan kabul etmiyordu” dedi.
‘KAZANILMAYACAK YERLERDE ADAY İSTEDİ’
Genel başkanımız,‘Kazanılmayacak yerlerde milletvekilleri aday olarak çıkabilir’ dedi. Oyu artırmak ve Büyükşehir’e katkı sağlamak için… İddiası olduğumuz, kazanabileceğimiz yerlere milletvekillerini aday olarak koymak istemedi. Bu, meclisi boşaltmak olur” şeklinde konuştu.
‘CHP’NİN YENİ PROGRAMA İHTİYACI VAR’
“CHP’nin programının tartışılması gerekiyor” diyen Tarhan,“CHP’nin de yeni bir programa ihtiyacı var. Herkes kanunlarla yasalarla insanları bağlamaya çalışıyor. İyi bir program hazırlaması ve bu programla halkın karşısına çıkması gerekiyor. Dünya artık bilişimi, teknolojiyi konuşuyor. Başkanlık siteminin yanlış olduğu ortaya çıktı. Yeni bir anayasa ortaya koymak gerekir” dedi.
‘SOSYAL DEMOKRATLIĞI BELEDİYELERDE GÖSTERMELİYİZ’
Tarhan, “Biz yerel yönetimde başarılı olmalıyız. İyi de bir programımız var. Her yerel yönetimi her yerde uygulamıyoruz. Sosyal demokrat belediyeciliğin ne olduğunu bu ülkeye anlatmalıyız. Sadece Eskişehir ile yetinmemeliyiz. Sosyal demokrat belediyeciliği her yere götürsek, her yerde anlatsak başarı gelir” diye konuştu.
‘GENÇLERİN ENERJİSİNİ ATMASI LAZIM’
Gelişmekte olan bir ülkenin sosyal demokratlara ihtiyacı var. Kocaeli’de gençler uyuşturucuya, hatta tinere yönlenmiş. Gençlerin bir şekilde enerjisini atması lazım. Gençlerin enerjisini atabileceği, gece geç saatlere kadar parklarda, kafelerde bulunabileceği alanlar yaratılması lazım. Onun için sosyal demokratlara yerel yönetimlerde ihtiyaç var” dedi.
‘AK PARTİ KADRO VE PROGRAM HATALARI YAPTI’
“AK Parti’nin yol haritasını program ve kadrolar bazında değiştirmesi gerekiyor” diyen Tarhan,“Son yıllarda program bazında çok büyük hatalar yaptılar. Bir dönem inşaata çok büyük paralar yatırdılar. Yol, köprü, otoban gibi asfalta betona çok fazla yatırım yapıldı. Üretime yönlendirilmedi. Daha sonra ‘Bu millet bize oy veriyor, biz kimi koyarsak oy verirler’ diyerek kadro hataları yapmaya başladılar” ifadelerini kullandı.
‘DAMAT EKONOMİYİ GÖTÜREMİYOR’
“AK Parti’nin halka yüzünü dönmesi ve kadrolarını değiştirmesi gerekir” diyen Tarhan,“Bu olay damatla olmaz. Damat ekonomiyi götüremiyor. Bu açıkça ortada. Bu ülkenin adalete ve hukuka ihtiyacı var. Yabancılar buraya gelip yatırım yapacaksa, öncelikli olarak Türkiye’nin güvencesini vermesi gerekir. Söylemlerle bir insanın düşüncesinden dolayı içeri atılmaması gerekiyor” diye konuştu.
‘İYİ PARTİ’YLE SIKINTI OLMAZ’
İttifakla ilgili Tarhan, “Şu an Millet İttifakı içerisinde İYİ Parti ile ilgili bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yani bu konuda kadrolaşma dediğiniz zaman liyakat önemli. Belediye içerisinde faydalı insanlar varsa, ben belediye başkanı olsam ona bakmam. Alanında başarılı insanlar olduktan sonra sorun olmaması lazım. Bunu aşmalıyız” yorumunda bulundu.
‘ÖRGÜTLE KAVGA EDEN BAŞARILI OLMAZ’
Tarhan, “Örgütle kavga eden belediye başkanları asla başarılı olamamıştır. Örnek vereyim Eskişehir Belediye Başkanı’nın örgütle hiçbir zaman alakası olmadı. Örgütün kendi içinde bir işleyişi var. Belediye başkanı artık kentin tüm vatandaşları kucaklayacak. Belediye başkanlarının hizmetleriyle başarılı olacağını düşünüyorum. Örgüte hakim olmaya çalışanların başarısız olacağının kanısındayım” dedi.
‘MUHAFAZAKAR KESİMDEN DE OY ALDIK’
Tarhan, "Biz muhafazakar kesimden de oy aldık. Dolayısıyla onların da temsilcisiyiz. Oy almasak da isteklerini yerine getirmeliyiz. Tabi sosyal demokratlara yapacağımız hizmetleri de muhafazakar kesim istemiyor diye kesmeyeceğiz. İki kesimi de dengeleyeceğiz. İki tarafın da isteğinin gerçekleşmesi gerekiyor" ifadelerine yer verdi. Merve YUSUF

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘2023’e kadar seçim olmaz’

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan ve CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız gazetemizi ziyaret etti.

‘2023’e kadar seçim olmaz’

İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız ve CHP Milletvekili Tahsin Tarhan…

‘2023’e kadar seçim olmaz’

Soldan sağa; Özkan Yılmaz, Sadun Çetin, Tahsin Tarhan, Nurettin Kolaylı ve Emre Andız…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑