Lastik İş’te genel kurul
Düğün hediyesi olarak böbreğini verdi
Akşener, Kocaeli'ye geliyor
Hürriyet adaylarla bir araya geldi
İbrahim Bıyıklı Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

22 Bin 953 öğrenci yeni sistemle sınava girecek

‘Veli Tercihine bağlı Serbest Kayıt Sistemi’ adıyla TEOG’un yerine gelen sınav sistemi, 2 Haziran'da ilk kez yapılacak. Sınava 22 Bin 953 öğrenci girecek

31 Mayıs 2018 Saat: 11:56
22 Bin 953 öğrenci yeni sistemle sınava girecek
22 Bin 953 öğrenci yeni sistemle sınava girecek

Ayşe AYDIN - Veliler ve öğretmenler tarafından hala eleştirilen yeni liselere giriş sisteminin ilk sınavı 2 Haziran Cumartesi yapılacak. 75 okul,bin 313 salonda yapılacak sınava toplam 22 Bin 953 öğrenci girecek.Sabah saat 09.30’da sözel, 11.30’da sayısal bölümünün sınavları yapılacak.

ÖNCE SÖZEL SONRA SAYISAL

Yeni sistemle öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. Nitelikli okullara girmek isteyen öğrenciler ise isteğe bağlı olarak merkezi sınava girecek. Sözel bölümde 50 soru sorulacak ve öğrencilere 75 dakika verilecek. Sayısal bölümde40 soru olacak ve 60 dakika zaman tanınacak. Sınavla ilgili mağduriyetin yaşanmaması için öğrencilerin sabah erken saatlerde sınava gireceği okullarda bulunması gerekiyor.

GEREKLİ BELGELER

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli, kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak.  Sınavın başlamasından itibaren ilk 15 dakika içerisinde sınav binasına gelen öğrenciler sınava alınabilecek.

90 SORU SORULACAK

Soru kitapçıkları A, B, C ve D olmak üzere dört ayrı tür olarak düzenlendi. Her sorunun 4 (dört) seçeneği olacak. Ders testine ait ham puanı; ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak. (Üç yanlış bir doğru cevabı götürecektir.) Birinci Bölüm Saat 9:30-10:45, İkinci Bölüm Saat 11:30-12:30, Alt testler soru sayısı, ağırlık katsayısı alt testler soru sayısı ağırlık katsayısı olarak değerlendirilecek. Sınavda Türkçe’den 20,  Matematik’ten20, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’ten 10, Fen Bilimleri’nden 20, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden 10, Yabancı Dil’den 10 soru sorulacak. Sınav Sonuçları ise 3 hafta sonra açıklanacak. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑