Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

3. Kent Sempozyumu 19 Aralık’ta

TMMOB İKK öncülüğünde gerçekleştirilecek olan Kocaeli Kent Sempozyumu, ‘Kocaeli, Kocaeli kadar mı?’ başlığıyla 19 Aralık’ta başlayacak

7 Aralık 2019 Saat: 12:41
3. Kent Sempozyumu 19 Aralık’ta
3. Kent Sempozyumu 19 Aralık’ta

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, 19-20-21 Aralık tarihlerinde düzenleyeceği Kocaeli Kent Sempozyumu ile ilgili basın açıklaması düzenlendi. Mimarlar Odası Taş Bina’da gerçekleşen toplantıda açıklamayı Sempozyum Sekreteri Nilgün Akcan Özcan yaptı. TMMOB İKK’nın diğer bileşenleri de açıklamada hazır bulundu.
‘DİSİPLİNLERARASI ÇALIŞMANIN EN İYİ ÖRNEĞİ’
TMMOB birlikteliğinde yapılan kent sempozyumlarının kente önemli katısı olduğunu ifade eden Sempozyum Sekreteri Nilgün Akcan Özcan, “Sempozyum aynı zamanda İl Koordinasyon Kurulunun öncülük ettiği kente dair disiplinler arası çalışmanın en iyi örneğidir. 2007 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz TMMOB Kocaeli Kent Sempozyumunda, ‘Kimlikli ve Yaşanabilir Kocaeli’ hedefine ulaşılması amaçlanmış ve kentsel tespit ve öneriler sempozyumda sunulmuştur.2011 yılında ikincisini gerçekleştirdiğimiz kent sempozyumunda ise kentin baskın kimliği olan sanayi ana tema olarak kurgulanmış ve ‘Kaotik Sanayi Kenti’ yerine ‘Yaşanabilir Sanayi Kenti’ne ulaşmak için çözümler aranmıştır” dedi.
‘İNSAN VE YAŞAM ODAKLI’
Bu yıl düzenlenecek III Kent Sempozyumu’ndan da bahseden Özcan, “Kentin dış çeperlerinin ötesine bakarak bölgesel etkileşimleri dikkate alarak coğrafik kent sınırlarını aşarak ‘Kocaeli Kocaeli kadar mı?’ çerçevesinden tespit ve önerilerimizi paylaşacağız. Yapılan danışma, düzenleme ve yürütme kurulu toplantılarında ‘Kocaeli, Kocaeli Kadar mı?’ temasının ‘Kent ve Sosyal Yaşam’ bağlamında insan ve yaşam odaklı öneriler ile irdelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca sempozyum sürecine bir de ortaöğretim öğrencileri için resim yarışması planlanmıştır. Amacımız, geleceği emanet edeceğimiz çocuklarımızın görüşlerini, hayallerini resim sanatı ile sempozyuma taşınması ve bu bağlamda da bir resim yarışması açılması ve sergiye dönüştürülmesidir” dedi.
‘HERKES KATILABİLİR’
Sözlerini sürdüren Özcan, “Sempozyum 19 Aralık Perşembe günü Seka Park Kongre ve Kültür Merkezi’nde Saat 16.30 da açılış konuşmaları, resim yarışması ödül töreni ile başlayacaktır. Ayrıca açılış sonrası arzu eden konuklarımı için 19.00-20.00 saatlerinde Seka Park Bilim ve Kağıt Müzesi gezisi planlanmıştır. Oturumlar 20 ve 21 Aralık 2019 tarihlerinde TMMOB Mimarlar Odası Tarihi Binada 09.00-18.30 saatlerinde gerçekleşecektir.Sempozyum herkese açık olup bilgi, tecrübe ve fikirlerinizle katkılarınızı ve katılımınızı dileriz” ifadelerini kullandı.
‘STRATEJİK NOKTADA’
Sempozyumun amacından da bahseden Özcan, “Sınırlar siyasi ve coğrafik özellikleri ortaya koysa da aslında günümüz kentleri birbirine girmiş bir yaşamı paylaşmaktadır, artık yaşamsal ve işlevsel olarak kentlerin sınırları bulunmamaktadır.Rant yaratma baskıları ile kentin değerleri, doğal varlıkları, kamusal kullanım alanları kentliye hizmet etmeyen işlevlere dönüşmeye devam etmektedir. Kocaeli de bu süreçten nasibini alan kentlerden biridir. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan karayolu-demiryolu ve denizyolu ulaşım ağlarının kesiştiği stratejik bir noktada yer alan Kocaeli, ‘Küresel Kent Vizyonu’ hedefindeki İstanbul metropolünün komşusu olmasından kaynaklı olarak kendi planlamasına menfi etki eden bir değişim yaşamaktadır” dedi.
‘SAĞLIKLI PROJELER’
Sözlerini sürdüren Özcan, “Kocaeli endüstriyel üretime bağlı çevresel ilişkilerini kurgularken bir yandan etkileşimde olduğu kentlerin diğer yandan küresel finans ilişkilerinin baskısı altında negatif etkenlere maruz kalmaktadır.TMMOB’a bağlı tüm bileşenlerinin, üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının kendi uzmanlık alanlarından bilimsel verileri ve önerileri ortaya koyacağı, diğer toplumcu yapıların kendi düşünce ve çalışmalarından katkılar sunacağı bu sempozyumda kentin yapısal ve yaşamsal tüm sorunlarını tartışırken;Kocaeli’yi sınırlarındaki iller ile birlikte küresel ölçekten değerlendirmeye, kentsel rantın kamu yararına dönüşmesi amaçlı planlama ve uygulama fikirlerini ortaya koymaya, sağlıklı ve bilimsel bir gelişme içinde, yaşanılabilir bir kentin oluşturulmasına yönelik projeler üretmeye, çalışacağız” dedi. Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑