Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

58 Milyon TL’lik arıtma tesisi açıldı

İSU’nun Dilovası Mimar Sinan Mahallesi’nde yaptırdığı 58 Milyon TL’lik İleri Biyolojik Arıtma Tesisi törenle kamuoyuna tanıtıldı. Atık sular bu tesiste belli aşamalardan geçtikten sonra çevre sulamada ve sanayi tesislerinde kullanılabilecek

24 Ocak 2019 Saat: 17:03
58 Milyon TL’lik arıtma tesisi açıldı
58 Milyon TL’lik arıtma tesisi açıldı

Ayşe AYDIN - Dilovası Mimar Sinan Mahallesi’nde gerçekleştirilen törene Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Alaeddin Alkaç, Ak Parti Milletvekili İlyas Şeker, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Ak Parti Dilovası Belediye Başkan adayı Hamza Şayir, Ak Parti İlçe Başkanı Osman Akbulut, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Gebze Kimya İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aracı ve vatandaşlar katıldı.
22 ARITMA TESİSİ
Törende açılış konuşmasını İSU Genel Müdürü Ali Sağlık yaptı. Sağlık, “Su ve çevreye verdiğimiz önemden dolayı Kocaeli’de birçok modern arıtma tesisi işletmekteyiz. Sürekli hedef büyütmek ve hizmet standardını ilerletmek zorundayız. Bizlerin işi sadece temiz suyu dağıtmak değil, aynı zamanda kirlenen suyu, çevreyi en az şekilde kirleterek deşarj etmektir. 5 Bin 675 kilometre kollektör hatla kentimize hizmet etmekteyiz. 22 arıtma tesisi şu an fiilen çalışmaktadır. Kocaeli’de bu atık arıtma tesislerinin işletilmesi neticesinde yüzde yüz arıtma oranına ulaştık. Sıfır kirlilik hedefiyle yola çıktığımız Dilovası’nda en güzelini yapmak adına çalışmalara devam ediyoruz” dedi.
58 MİLYONLUK TESİS
Sağlık, “Bu arıtma tesisimiz, gelecekte planlanan yerleşim alanlarında kısa orta uzun vadeli tüm atık suları işleyecek şekilde planlanmıştır. 58 Milyon TL’lik artırma tesisi yaklaşık 200 Bin kişinin atık suyunu arıtacak şekilde yapılmıştır. 2020 ile birlikte bu tesis günde 60 Bin metreküp kapasiteye ulaşacak. Bütün çabamız Türkiye’de sanayinin kalbinin attığı şehirde, havasıyla, suyuyla çevresiyle yaşanabilir kılmaktır. Bu tesisin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Arıtma tesisinin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
‘SOSYAL BELEDİYECİLİK KONUŞTU’
Sağlık’ın ardından konuşan Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, “İktidarlar insanlar için vardır. Bu anlamda 15 yılda beri Kocaeli’nin tamamında Büyükşehir belediye başkanımız ekibiyle beraber tüm ilçelerde olduğu gibi Dilovası’nda da yatığı arıtma tesisi takdire şayandır. Dilovası, altyapıda, üstyapıya ulaşımda, eğitimde, sağlıkta çok güzel hizmetlere kavuşmuştur. Sosyal belediyeciliği son 15 yılda Ak Parti’de gördük. Son 15 yılda, 15 tane okul kazandırıldı. Eynerce, dil deresi ıslah edildi. Köylerimizin tamamında alt ve üstyapı yapıldı ve hepsinde doğalgaz var” dedi.
‘EN TEMİZ SUYU GETİRİYORUZ’
Son olarak kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Dünyanın en temiz suyunu evlere iş yerlerine ulaştırıyoruz. Şu pet şişelerden daha sağlıklı bir su götürüyoruz. Temizlik kurallarına uyarak su tahlili yapıyoruz. Türkiye’nin en güzel laboratuvarlarından birini yaptık. Su olmayınca hayat olmaz o yüzden su sağlıklı olmalı. Gebze’de, Dilovası’nda, Kandıra’da tüm köylerde su temin edip vatandaşımıza sağlıklı bir şekilde ulaştırıyoruz. Nüfusumuz 2 Milyona geldi. Bu kadar insanın kirlettiği suyu rastgele dökerseniz her yer kirlenir. Onun için dere tepe bütün vadilerde kullandığımız suları hanelerde, iş yerlerinden alıp arıtma tesislerine getiriyoruz” dedi.
‘GÖZÜMÜZÜN NURU GİBİ BAKIYORUZ’
Sözlerini sürdüren Karaosmanoğlu, “Bu hizmetlere gözümüzün nuru gibi bakıyoruz. Arıtma tesisi olmazsa sağlık olmaz. Her taraf mikrop yuvasına döner. Sevmek lafla olmaz, dokunacaksın yapacaksın, hizmet götüreceksin. Bazıları konuşuyor, biz yapıyoruz. Lafla peynir gemisi yürümez. Buranın şefi Mart’a kadar benim. Şimdilik emanet bizde. Allaha şükür 15 yıldır altyapı üst yapı çok güzel işler yaptık. Halk bize görev verdi, biz de yaptık. Dördüncü dönem de beşinci dönem de devam edeceğiz. Bazen muhalefete Halkımız artık uyandı, Türkiye eski Türkiye değil” şeklinde konuştu.
‘MUHALEFET ADAY BULAMIYOR’
Muhalefet partilerini de eleştiren Başkan Karaosmanoğlu, “O kadar güzel mirasımız var ki muhalefet partisi büyükşehirde aday bulamıyor. İYİ Parti’ye lütfetmişler Büyükşehir’i. Tüm ilçe belediyelerimizle Allah’a şükür yüz akıyla tertemiz işlerle halkımızın karşısındayız. Türkiye bir uçağın kakışı gibi adım adım yükseldi. Hamdolsun IMF kapılarında para dilenmiyoruz. Para istersen emir alırsın. 2023’e metroya da bineceğiz. Bunları eskiden hükümetler yapamıyordu. İsraf etmezsen, kursa kuşa yem yapmazsan bereket var” diyerek konuşmasını tamamladı.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

58 Milyon TL’lik arıtma tesisi açıldı
58 Milyon TL’lik arıtma tesisi açıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu.

58 Milyon TL’lik arıtma tesisi açıldı

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık.

58 Milyon TL’lik arıtma tesisi açıldı

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar.

58 Milyon TL’lik arıtma tesisi açıldı

Dilovası Mimar Sinan Mahallesi’nde gerçekleştirilen törene Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Alaeddin Alkaç, Ak Parti Milletvekili İlyas Şeker, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Ak Parti Dilovası Belediye Başkan adayı Hamza Şayir, Ak Parti İlçe Başkanı Osman Akbulut, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Gebze Kimya İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aracı ve vatandaşlar katıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑