Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

65 yaş üstü taksi şoförleri isyanda

1 Eylül’den itibaren yürürlüğe giren yasa ile taksi, otobüs ve minibüs şoförlerine 65 yaş sınırı geldi. Taksi duraklarına herhangi bir uyarı yazısı ulaşmazken, 65 yaş üstü şoförler gittiği yere kadar çalışacaklarını ifade etti

3 Eylül 2019 Saat: 15:19
65 yaş üstü taksi şoförleri isyanda
65 yaş üstü taksi şoförleri isyanda

1 Eylül tarihi itibariyle taksi, otobüs ve kamyon şoförlerine getirilen 65 yaş üstü sınırı taksicileri ikiye böldü. Kimi taksi şoförleri 65 yaş ve üstünün sağlık raporu ile çalışabileceğini ifade ederken, kimileri de artık şoförlük yapmalarının doğru olmadığı kanısında. Gazetemiz muhabiri Ayşe Aydın, kentimizde bulunan 3 taksi durağından görüş alarak konuyla ilgili şoförlerin nabzını tuttu. Ayşe AYDIN

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

65 yaş üstü şoförler isyan etti

Park Taksi’nin şoförleri Muharrem Topal, Mehmet Tunca, Necdet Karaca ve Sercan Yavuz, 65 yaş sınırı hakkında görüşlerini aktardılar.

65 yaş üstü şoförler isyan etti

Çilingir, ‘Eve mahkum mu olayım’
Yıllardır Oğuz Taksi’de çalışan 70 yaşındaki Mehmet Çilingir, “Emir demiri keser. Emir büyük yerden geldi. Cezası ağır zaten. Ne yapabiliriz ki, bırakacağız. Bir insan emeklilikten sonra niye çalışır çünkü ihtiyacı vardır. Elektriğimi, suyumu, doğalgazımı kim ödeyecek. Bundan sonda iş de bulamam, başka iş yapamam. Bundan sonra evime mahkum olur, ölümü beklerim. 13 yaşından beri çalışan adamım. Evde kimse de yok yalnız başımayım” dedi.
‘NEDEN İSTEMİYORLAR?’
Çalışmayı sevdiğini ifade eden Çilingir, “Ben kahveyi sevmem, dedikodu yapmayı da sevmem. Kendi halimde bir insanım. Mecliste 70-80 milyon insanın kaderini belirleyen insanlar var. Bunlar neden çalışıyor. Bunların bir özelliği, bir ayrıcalığı mı var? Ben zaten uzun süre çalışmıyorum. Kısa bir süre çalışıyorum ve gidiyorum. Burada kaç kişinin kaderiyle oynuyorum ki ben, neden çalışmamızı istemiyorlar?” diyerek sitem etti.
‘TRAFİK KÜLTÜRÜ YOK’
Türkiye’de trafikte çok sıkıntı olduğundan da yakınan Çilingir, “Trafik bilmeyen insanlarla uğraşmak çok zor. Avrupa’da uzun yıllar araç kullandım. Hiçbir şey düşünmeden trafiğe çıkıyorsun çünkü kuralları biliyorsun. Türkiye’de ise trafiğe çıktığımızda ne olacağını kestiremiyoruz. Arkadan gelen önden giden ne yapacak bilmiyoruz. Bu memlekette araç kullananların yüzde 90’ı Avrupa’da araç kullanamaz. Ehliyetini alırlar doğru deli doktoruna gönderirler. Sinyal vermeden dönüyorlar. Sağ sol anlayışları yok” diyerek Türkiye’de taksi kültürü olmadığını da belirtti.

65 yaş üstü şoförler isyan etti

Kurnaz, ‘Sağlık raporuyla çalışabilirler’
35 yaşındaki Serhat Kurnaz, “Emekli maaşı yetmiyor. Geliri olsa neden çalışsın ki? Sağlık raporu ile bence çalışabilirler. Psikonteknike soktular 65 yaş ve üstünü. Madem bu yasa gelecekti neden o raporu istediler. Uzun yol şoförlerinde 65 yaş ve üstü çalışmamalı ama taksiciler için geçerli olmamalı bence. Biraz ses çıkarsa bence yasa değişebilir. 65 yaş ve üstü vatandaşlar çalışamazsa mağdur olacak. Üniversite okuyan çocuğu vardır, kiradadır çalışmaya mecbur kaldığı için şoförlük yapıyordur. Yoksa neden sabah kalksın direksiyon sallasın” dedi.
‘GENÇLERE ARAÇ VERMEM’
Sözlerini sürdüren Kurnaz, “Eli ayağı titreyen, gözü görmeyen, kulağı duymayan bu işi yapsın demiyoruz. Ben 35 yaşındayım. 65 yaşına geldiğimde arabamı kimseye veremem çünkü güvenmem. Böyle yaparak insanları köreltiyorlar. Yaşlı olanlar çoğu gençten akıllılar. Öngörüleri daha yüksek. Gençler araçları hor kullanıyor, vatandaşla tartışıyor. Saygıları yok. Ben bile gençlere araç vermeye çekiniyorum” ifadelerini kullandı.

65 yaş üstü şoförler isyan etti

Topal, ‘Giderlerimi de karşılasın’
Park Taksi’de çalışan ve 72 yaşında olantaksi şoförü Muharrem Topal, yeni yasayla alakalı sorularımıza cevap vererek, “Belli olmaz, ya kiraya vereceğim, ya da satacağım arabayı. Nereye kadar giderse götüreceğiz. 65 yaş üstü olanlara psikoteknik raporundan sonra B sınıfı ehliyet veriyorlar. E sınıfı ehliyet vermiyorlar. Madem beni 65 yaşından sonra çalıştırmayacaksın; elektriğimi, suyumu ve doğalgazımı da yarı yarıya düşür” diyerek devletten bu konuda destek beklediğini ifade etti.

65 yaş üstü şoförler isyan etti

Kahya ‘65 yaş bu trafiği kaldıramaz’
BelsaTaksi’de yıllardır çalışan 60 yaşındaki Musa Kahya, “65 yaş grubunun evrakı artık kabul edilmiyor. Birkaç arkadaş var durakta 80 yaşın üstünde. Artık bırakmaları lazım. Bir gencin refleksleriyle yaşlı bir insanın refleksleri aynı değil. 65 yaşında olanların çalışmaması lazım. 5 yıl sonra ben çalışmayı düşünmüyorum. Trafik çok yoğun ve yorucu. O yaşlardaki insanlar trafiği kaldıramaz. Bizler riskli bir iş yapıyoruz. Trafikte ne olacağı belli değil. Gençlerin refleksleri daha yüksek. Herhangi bir olumsuzluğun önüne geçebilecek davranışta bulunabilirler ama yaşlılar için aynı şeyi söyleyemem” dedi.

65 yaş üstü şoförler isyan etti

Kar, ‘Kaptanın yaşına bakarım’
59 yaşındaki taksi şoförü Şaban Kar, “Belli bir yaştan sonra refleksler azalıyor. Ben kendimi çok sağlıklı hissederim. Ama 65 yaşına geldiğimde durmam buralarda. Biz kamu hizmeti yapıyoruz. Bana yapılmasını istemediğim bir şeyi başkasına yapmam. Otobüs, minibüs olsun fark etmez çoluk çocuğumu 65 yaş üstü şoförün kullandığı araca teslim etmek istemem. Ben bir yere gideceksem kaptanın yaşına bakarım. Hastanelerde doktorları 65 yaşından sonra kamu kurumda çalıştırmıyorlar” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑