Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

80 Günde Devr-i Alem izleyiciden tam not aldı

Kocaeli Şehir Tiyatroları'nın yeni oyunu ‘80 Günde Devr-i Alem’, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluştu. Oyunu Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın eşi Figen Büyükakın da izledi

16 Şubat 2020 Saat: 18:02
‘80 Günde Devr-i Alem’
80 Günde Devr-i Alem izleyiciden tam not aldı

Masalsı tadı ve muhteşem oyuncu performansı ile 80 Günde Devr-i Alem oyununun Kocaeli Şehir Tiyatrolarındaki ilk gösterimi dün İzmit Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde (SDKM) gerçekleştirildi. Jules Verne’nin eseri 80 Günde Devr-i Alem’den uyarlanan oyuna tiyatroseverler yoğun ilgi gösterdi. Prömiyer sonrasında düzenlenen kokteyl ile tiyatroseverler oyunun yaratıcı kadrosu ve oyuncularıyla bir araya geldi.
KOCAELİ’DE İLK KEZ SAHNELENDİ
Jules Verne’nin 1872 yılında yazdığı ünlü romanı 80 Günde Devr-i Alem, Kocaeli Şehir Tiyatroları oyuncularının muhteşem performansı ile sahnelendi. Kocaeli’de ilk kez sahnelenen oyuna Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın eşi Figen Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, protokol ve tiyatroseverler katıldı.
‘BEŞ AYDA ALTINCI PRÖMİYER’
Oyun sonunda konuşan Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, “Beşinci ayımızda altıncı prömiyerimiz oldu. Machbeth ile başladık, Masal Odası ile devam ettik, ardından Otobüs Durağında Üç Bencil'i izledik, sonra Günün Çorbası dedik, ardından Tamamen Doluyuz dedik ve şimdi de 80 Günde Devr-i Alem diyoruz. Çok yakında bir prömiyerimiz daha var. O da Vişne Bahçesi... Bu oyunumuza da sizleri bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
‘5 OYUNCU 49’UN ÜZERİNDE ROL OYNUYOR’
Kocaeli Şehir Tiyatrolarının çok köklü bir tiyatro olduğunu ve burada olmaktan mutluluk duyduğunu belirten 80 Günde Devr-i Alem oyunun yönetmeni Gökhan Kocaoğlu, “Bu köklü tiyatronun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. 80 Günde Devr-i Alem aslında bir çocuk romanı olarak bilinir ama aslında her yaştan insanın okuduğu bir romandır. Bizde bunu beş kişi ile sahneye taşıdık. Bu beş kişi oyunda 49’un üzerinde rol oynuyor. Oyuncularımız gerçekten değişik ve zor bir performans sahneliyorlar” dedi.
‘KOMEDİ İÇERİKLİ OLMASI BİZİ AYRI BİR HEYECANLI KILDI’
Oyunu izleyen tiyatroseverlerden Hülya Katanak, “Oyunu gerçekten başarılı bulduk. Oyunun hakkında kısa bir bilgimiz vardı ama oyunun bu kadar komedi içerikli olması bizi ayrı bir heyecanlı kıldı. Oyun gerçekten başarılı ve büyük bir emek var. Oyunda gerçekten çok güzel vakit geçirdik. Kocaeli Şehir Tiyatroları gerçekten performans olarak başarılı buluyorum. Yılladır takip ediyorum. Oyuncu olarak, oyun kalitesi olarak ve performans olarak başarılı buluyorum” şeklinde konuştu.
‘OYUNU KEYİFLE İZLEDİK’
Oyunun sürükleyici bir performansının olduğu ifade eden Hidayet Gönüllü, “Köstüm ve oyuncu performansları gayet başarılıydı. Keyifle izledik ve ileride sahnelenecek olan oyunları merakla bekliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ben Kocaeli Şehir Tiyatroları'na her ay öğrencilerimiz ile birlikte geliyorum. Çocuklar da biz de keyifle izliyoruz” dedi.
ZAMANA KARŞI YARIŞDA MACERA
1872 Londra’sında geçen oyunun konusu gizemli ve nevi şahsına münhasır tam bir İngiliz centilmeni eksantrik Bay PhileasFogg, dünyanın etrafını 80 günde gezebileceğine dair bir bahse girer ve bu uğurda elinde avucunda ne varsa ortaya koyar. Viktorya dönemi Londra’sından yola çıkar. Bu çılgın macerada kendisine sadık hizmetkarı Passepartout eşlik etmektedir. Zamana karşı yarışırken gittikleri her ülkede macera ve olaylar peşlerini bırakmazken, birlikte 3 kıta ve 4 okyanus aşacak, Londra’dan Vahşi Batı’ya uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkacaklardır.
DEDEKTİF FİX PEŞLERİNDE
Trenlerden gemilere koşturacak, hatta bir fille bile seyahat edeceklerdir. Ne var ki zamana karşı yarışırken karşılarında farkında olmadıkları bir engel vardır; Fogg’un bir kanun kaçağı olduğuna kendini inandırmış Dedektif Fix peşlerindedir ve bu yolculuğu engellemek için elinden geleni yapmaktadır. Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda seyirci ile buluşan 80 Günde Devr-i Alem oyunun yönetmenliğini Gökhan Kocaoğlu yapıyor. Oyun Kocaeli Şehir Tiyatroları oyuncuları Selim Taylan Ertuğrul, Çiğdem Sarıhan Benli, Levent Muratoğlu, Tekin Ezgütekin ve Utku Oğuz’un muhteşem performansı ile sahnelendi.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

80 Günde Devr-i Alem izleyiciden tam not aldı

1872 Londra’sında geçen oyunda rol alan sanatçılar performanslarıyla izleyiciden tam not aldı.

80 Günde Devr-i Alem izleyiciden tam not aldı

Prömiyer sonrasında düzenlenen kokteyl ile tiyatroseverler oyunun yaratıcı kadrosu ve oyuncularıyla bir araya geldi.

80 Günde Devr-i Alem izleyiciden tam not aldı

Dün İzmit Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde (SDKM) sahnelenen oyun büyük beğeni topladı.

80 Günde Devr-i Alem izleyiciden tam not aldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın eşi Figen Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan oyunu izleyenler arasındaydı.

80 Günde Devr-i Alem izleyiciden tam not aldı

Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı

80 Günde Devr-i Alem izleyiciden tam not aldı

80 Günde Devr-i Alem oyununun Kocaeli Şehir Tiyatrolarındaki ilk gösterimine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑