Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Aday olmamı Başbakan istedi’

Polemiklerin prensi AK Partinin uslanmak bilmeyen yaramaz çocuğu, şimdilerinse milletvekili aday adayı Nedim Arsal, aday adaylığını kaçış olarak görenlere Başbakan talimat verdi, ben de aday oldum

27 Şubat 2011 Saat: 08:15

Polemiklerin prensi AK Parti'nin uslanmak bilmeyen yaramaz çocuğu, şimdilerinse milletvekili aday adayı Nedim Arsal, aday adaylığını kaçış olarak görenlere "Başbakan talimat verdi, ben de aday oldum" diyerek son noktayı koydu

Milletvekili aday adayı oldunuz. Bununla ilgili ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?


Gündüzleri genelde sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyoruz. Akşamları ise teşkilat toplantıları oluyor onlara katılmaya çalışıyoruz. Fakat süre çok kısıtlı.


Teşkilatların aday adaylığı noktasında size bakış açısı nasıl?

Teşkilatların genel bir psikolojisi var. Teşkilatların içinden gelenlere hep sıcak bakıyorlar. Bize de o anlamda sıcak bir ilgi gösteriyorlar. İzmit ilçe dışındaki teşkilatlar da genelde basından takip ettikleri için bize karşı bir aşinalık var. Bu da bizim için bir avantaj. Onun için biraz daha ilgi gösteriyorlar.

"KİMSENİN VİCDANINA İPOTEK KOYAMAYIZ"

Dolayısıyla bu ilgi de bizi mutlu ediyor. Yani bize bakışları iyi görünüyor. Tabii biz kimsenin vicdanına ipotek koyamayız ama onlar destek versin diye hayat felsefemizi anlatmaya çalışıyoruz. Sonuçta kimse bilmediği bir şeyin arkasından gitmez. Hem Kocaeli hem İzmit için güzel bir hareket getiririz diye düşünüyoruz.

Diğer partilerin seçim yarışındaki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şuanda pek fazla bir hareket göremiyorum. Yeni yeni toparlanmaya başladılar. İl başkanları yeni atandı. Biraz da seçimin psikolojisini Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de liderlerin tavrı belirliyor. Devlet Bahçeli'nin Ergenekon'dan yargılanan bir orgenerali 'aday göstereceğiz' dediği haberi vardı gazetelerde.

MHP'YE ZARAR VERİR

Yalçın Küçük'ün Devlet Bahçeli'ye, Apo'yu Irak'ta ziyaret eden orgenerali 'aday gösterin' talebi var. Bu gibi olaylar Türkiye'ye ve MHP gibi partilere zarar verir. Apo'yu ziyaret ederek ona kardeşim demiş bir adamın tavsiyesiyle aday göstermesi bütün teşkilatla birlikte MHP'ye oy verecek kişileri de derinden yaralamıştır. Ben öyle hissediyorum.

GÜNEŞ, ÇETİN, SİRMEN, ŞENSOY VE ERENKAYA'NIN İŞİ ZOR

Anketleri değerlendirdiğimizde MHP yüzde 12, CHP 24, AK Parti ise yüzde 49 oy alacak gibi görünüyor. ANAR'ın yapmış olduğu bu anket önceki akşam açıklandı. Bu anketler liderleri ve gösterilecek olan adayların profilinde etkili olacaktır. İzmit'te bizim işimiz zor ama CHP'ninki de kolay değil. Orada da güçlü isimler var. Ön sıralara girmek isteyeceklerdir. Giremezlerse biraz buruk olacak ve kırılacaklardır. Hurşit Güneş, İzzet Çetin, Sefa Sirmen, Ferhan Şensoy, Hikmet Erenkaya gibi isimlerin de işi zor.

GÜNEŞ'İN KARŞISINA SAĞLAM ADAY GEREK

MHP'deki durum da farklı değil. Lütfü Türkkan, Ruhi Çavdar, Cumali Durmuş ve Kemal Köse de çıktı. Onların durumu ve sıralamalar ne olacak? Belki onların sıralamaları seçime etki eder diye düşünüyorum. Bir Bekirpaşa bir Kandıra bölgesinden AK Parti'nin iyi bir aday göstermesi gerekiyor. Çünkü Hurşit Güneş oralı. Onun karşısına o psikolojiyi yıkabilecek iyi bir aday çıkarmak gerek. Tatlı bir seçim olacağını düşünüyorum.

Parti yönetiminizde değişiklikler oldu. Yeni il ve ilçe başkanınız atandı. Yeni ilçe başkanı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ali Korkmaz benim başkan yardımcımdı. Bizim önceliğimiz İzmit ilçenin içinden bir aday çıkmasıydı. İyi ya da kötü iki yıldır verilen bir mücadele var. Bu mücadelenin sonucunda 'içimizden değil dışarıdan olsun' demek en az 30 kişiye hakaret olurdu. Doğru olmazdı. Parti de doğru olanı yaptı. Bilgi Köprüsü Dershanesi'nin sahibi ve başkanlık için de tahsili uygun bir isim. Bütün kriterleri tutuyor. Tabii biz de her zaman yanında olacağız. Ben güzel işler yapacağını düşünüyorum.

KİM OLURSA OLSUN KÜÇÜK GÖRMESİNLER

100 kişilik yeni bir liste yapılmış. Genel merkez İzmit ilçede olacak yöneticileri dizayn edecek. İnşallah İzmit için hayırlı bir yönetim çıkar diye düşünüyorum. Tabi şunu da unutmamak lazım. İzmit'te iktidar partisinin ilçe başkanlığını yapmak kolay bir iş değil. Birçok talep oluyor, bu taleplerin hepsine cevap verebilmek kolay değil. Teşkilatı önemsediğinizi hissettirmeniz gerekiyor. Biz bunu yaptık diye düşünüyorum. Yeni geleceklere de tavsiyem budur. Kim olursa olsun küçük görmesinler.

'CİVELEK HERKESİ KUCAKLASIN'

İl başkanı Mahmut Civelek'i de tanırım. O da eski kuruculardandır. Kullar Belediye Başkanlığı ve il yönetiminde başkan yardımcılığı yaptı. İl başkanı olması sürpriz olmadı. Gelir gelmez eski belediye başkanlarını toplaması, kurucularla, emek vermiş insanlarla bir araya gelmesi gelecekte onun için iyi bir imaj doğurdu. Onu sürdüreceğini düşünüyorum. Bütün ilçeleri kucaklarsa başarılı olur ama kucaklayamazsa da sıkıntı diye düşünüyorum.

Nedim Arsal deyince akla kavgacı siyaset ve polemikler geliyor. Siyasette bu şekilde davranmanızın sebebi nedir? Siyasette akıl hocanız kim?

Nedim Arsal'ın hocası vicdanıdır. Biz vicdanlı siyaset yapmayı seviyoruz. Her zaman söyledim amacımız asla kavga etmek değil. Basın da ufak bir şeyi alıp onun üzerinden gündem yaratmayı ve bunu sürdürmeyi seviyor. Biz vicdanımıza göre siyaset yaptık. Biz eğer ki siyasetin kendi geleneklerine göre siyaset yapmış olsaydık; bugün çok farklı yerlerde olurduk. Eğer bir gelecek hesabı yapsaydık biz de iyi geçinmeyi bilirdik. Bizde makam hesabı yapıp 'ağam paşam' demeyi biliriz. Bu zamana kadar böyle bir hesabımız olmadı, inşallah bundan sonrada olmaz.

DOSTLUK GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRDİK

Bu anlamda davranışımızın özündeki felsefe şuydu: eğer ki biz gerçekten dostsak yeri geldiğinde uyarma vazifemizi yapmalıyız. Her kez çok iyisin, süpersin demeyi bilir. Ama önemli olan zirvedeyken özeleştiri yapabilmektir. Bence bir partinin ya da bir hareketin en güçlü olduğu an aslında en güçsüz olduğu andır. Çünkü en güçlü olduğunuzda bazı durumları göremeyebilirsiniz ve size yol gösterecek dostlara ihtiyacınız olur. İşte biz de burada dostluk görevimizi yerine getirdik.

OLAYLAR BÜYÜTÜLÜYOR

Kimseyle kavga edelim diye bir tavrımız olmadı olamaz da. Ben sadece iyi anlaşılmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz kavgacı değiliz, her zaman barıştan yanayız. Zaten bizi bu anlamda uyaran ağabeylerimiz de oluyor. Aslında biz de bunu istemedik. Çok farklı gündemler ortaya çıktı. Biz sadece gördüğümüz eksikleri dile getiriyoruz. Bunlar büyütülüyor günlerce gündem oluyor.

İstifa etmeniz için milletvekili aday adaylığı bir bahane mi oldu?


Bize kimse 'istifa et' demedi. Bize özellikle Nihat Bey tarafından Başbakanımızdan getirilen talimat 'Nedim'e iletin, aday adayı olsun'. Sayın başbakanımız bunu bakanıyla gönderiyor. Başbakanımız talimat verdi biz de yerine getirdik. Sonuçta ne olacağını göreceğiz. Yani biz makam için mücadele eden makam tansiyonu yüksek insanlar değiliz. Ama bu işi iyi yapabileceğimizi düşünüyoruz.

İSTİFANIN ADAYLIKLA ALAKASI YOK

Nasıl yola çıkarsanız çıkın bu işi ciddiye almanız gerekiyor. Yani biz bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün milletvekilleri kadar iyi, en az onlar kadar iyi yapabileceğimizi düşünüyoruz. Biz bu işi iyi yapabiliriz. İstifanın adaylıkla alakası yok. Daha önce de istifa edebilirdik. İstifa etmemiz istenmişti zaten. Biz olması gerekeni yaptık. Genel merkezin talimatını uyguladık.

Size göre; yaşınız genç olduğu için bu işi daha mı iyi yaparsınız yani?


Biz 'herkesten iyi yaparız' demiyoruz. 'En az onlar kadar iyi yaparız' diyorum. Zaten bizim üzerimize yapışan da budur. Ukalavari demeçler bizi biraz daha halktan koparıyor. Biz ukala değiliz. Biz sadece kendimize güveniyoruz. Bu şekilde büyüdük, yetiştik. Bu işi elbette yapabiliriz. Ben her partiden yaşı genç olan arkadaşların kendine güvenip yola çıkması gerektiğini düşünüyorum.

Halil Vehbi Yenice konusunda ne söyleyeceksiniz? Özel bir destek var mı gerçekten?

Bu olayın aslı şudur. Bir yönetim kurulu toplantısı sonrası sohbet ediyoruz. İlçe başkanı olduğum dönemdi. Kim aday olacak falan diye konuşuyoruz. Herkes bir isim söyledi falan. Elbette Halil Vehbi Yenice'nin de adı geçti. Bu muhabbeti aldılar ve İzmit ilçe Yenice'yi destekliyor dediler. Böyle bir şey yok. Halil Vehbi Yenice yıllarca siyaset yapmış düzgün bir insandır. Partiye yarar sağlayacak herkesin yanında olurum. Ama biz asla İzmit ilçe olarak Yenice'nin arkasındayız demedik.

Nevzat Doğan'la aranız nasıl?

İyi. Görüşmüyoruz. Nevzat Doğan ile yaşanan süreç tabi aradaki bağları kopartıyor. Ama biz Nevzat Doğan'a düşman değiliz. Onun bir AK Partili olarak başarılı olmasını istiyorum. Gördüğümüz zaman 'nasılsınız' diyoruz o kadar. Geçmişte de aramızda sıkı bağlar yoktu. Bir dostluğumuz ve belli bir ilişkimiz de yoktu. İlçe başkanı ve belediye başkanı olarak ilişkilerimiz başladı. İnişli-çıkışlı devam etti. Ben hiçbir partiliye karşı düşmanlık besleyip, onun kötülüğünü isteyemem. Yeter ki başarılı olsun.

Facebook'ta 'Bu şarkı burada bitmez' diye bir grubunuz var. Üye sayısı gittikçe artıyor sanırım?

Evet. Gençler böyle güzel bir şey yaptı. Hedefleri 5 bin üye idi. Ama şu anda 9 bine az kaldı. Reklam teklifleri falan geliyor. Siteyle ilgilenen gönüllü gençlerimiz var. Elbette bizim de hoşumuza gidiyor. Bu hafta 8 bininci olan üyeye Umuttepe'de Acun Ilıcalı'nın Yetenek Sizsiniz programına üç bilet hediye ettiler.


YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑