Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Otopark
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

AFAD, afetlere hazırlık yılını başlattı

Kocaeli AFAD, her ay bir temanın işleneceği “Afetlere Hazırlık Yılı” faaliyetlerine start verdi

20 Ağustos 2019 Saat: 10:05
AFAD, afetlere hazırlık yılını başlattı
AFAD, afetlere hazırlık yılını başlattı

AFAD Başkanlığınca afetlere dirençli Türkiye oluşturmak ve toplumda önlem alma kültürünü yerleştirmek üzere Afetlere Hazırlık Yılı çalışmaları başlatıldı. İlimizde de tedbir içerikli zihinsel dönüşüm için planlanan faaliyetlerin ilki Gölcük’teki 1999 anma etkinliklerinde yapıldı.
TANITIM VE BİLGİLENDİRME YAPILDI
Alanda kurulan stantta konuyla ilgili broşür dağıtımı, tanıtım ve bilgilendirme yapılırken, araç ve ekipman kapasitesi sergilendi. AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, alanda çeşitli televizyonlara hazırlık yılı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Ayrıca alana kurulan led ekrandan Afetlere Hazırlık Yılı ile ilgili hazırlanan filmler ve uyarıcı infografik çalışmalar Gölcüklülere gösterildi. Deprem ve diğer afetlerle ilgili alınması gereken önlemlerin yansıtıldığı ekran anma etkinliklerinde bir ilkti ve büyük ilgi gördü. Filmleri izleyenlerin, anılarının canlandığına ve hüzünlü anlar yaşadıklarına şahit olundu.
TÜM YURTTA FARKINDALIK
Bilgilendirme, tutum ve davranış değiştirme temel hede§eriyle başlatılan Afetlere Hazırlık Yılı çalışmaları kapsamında yurt genelinde çeşitli farkındalık faaliyetleri de yürütülüyor. 16 Ağustos Cuma günü camilerden konuya duyarlılık kazandırmak üzere hutbe okutuldu. Süper Lig ve 1. Lig maçlarında oyuncular “Afetlere Hazır Ol” pankartlarıyla sahaya çıktılar. Kısa süre içinde televizyonlarda hazırlık yılı kamu spotları da dönmeye başlayacak.
'AFET RİSKLERİNİ ANLAMAK'
İlimizde de “Hep Huzurlu Kalalım Diye-Afetlere Hazır Ol” görselleri tanıtım platromlarında paylaşılmaya başlandı. Kamu kurumlarında da afiş çalışması yapılıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, başlatılan çalışmalarda her ay farklı bir konuda olmak üzere yıl boyunca 12 farklı temaya vurgu yapılacağını, Ağustos ayının temasının “Afet Risklerini Anlamak” olduğunu vurguladı.
'TÜM KOCAELİ’NİN DİKKATİNİ ÇEKECEĞİZ'
Afet Çantası, Toplanma Alanları, Afet Sigortası, Bina Güvenliği, İlk Yardım, Gönüllülük, Yangın, Afet Anı, Tatbikat, Afete Hazır Türkiye gibi temalarla devam edecek hazırlık yılı etkinlikleriyle Kocaeli kamuoyunun dikkatini çekeceklerine inandıklarını söyledi. Ulaşım araçlarında ve teknoloji mağazalarında da farkındalık görsellerini döndürmek istediklerine değinen Tekoğul, sözlerini şöyle sürdürdü: “Afet olduktan sonrasına yönelik müdahale içerikli zihinsel dünyamızı afet öncesindeki hazırlıklara evriltmemiz gerekiyor. Afetlere hazırlanmak, bir kurumun tedbir almasıyla gerçekleşecek bir şey değildir. Toplumun tüm kesimlerinin, Kamu kuruluşlarının, Belediyelerin, Üniversitelerin, sivil ve özel kuruluşların, bireylerin hep birlikte dahil olduğu bir risk azaltma çabasıyla afetlere hazırlanmak mümkün görülmektedir. Bu hazırlık farkındalığını arttırmak üzere İl Müdürlüğümüzce başlatılan ve yıl boyunca sürecek çalışmalara hemşehrilerimizin desteğini bekliyoruz.”

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

AFAD, afetlere hazırlık yılını başlattı

Etkinliklere AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de katıldı.

AFAD, afetlere hazırlık yılını başlattı

Tedbir içerikli zihinsel dönüşüm için planlanan faaliyetlerin ilki Gölcük’teki 1999 anma etkinliklerinde yapıldı.

AFAD, afetlere hazırlık yılını başlattı

Alanda kurulan stantta konuyla ilgili broşür dağıtımı, tanıtım ve bilgilendirme yapılırken, araç ve ekipman kapasitesi sergilendi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑