Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

AGD’den intihar açıklaması

Artan intihar vakalarını değerlendiren AGD Kocaeli Şube Başkanı Kemal Halıcı, “2018 yılında 3 bin 161 kişi intihar etti. Bu vakalar çok ciddi bir biçimde incelenmeli” dedi

14 Kasım 2019 Saat: 13:56
AGD’den intihar açıklaması
AGD’den intihar açıklaması

Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şube Başkanı Kemal Halıcı, son zamanlarda artan intihar vakalarına değindi. Vakaların sadece ekonomik ve inanç eksikliği olarak yorumlanmaması gerektiğini belirten Halıcı, “Bu üzücü vakalardan sonra inanıyoruz ki merkezi hükümet de yerel yönetimler de kendi muhasebelerini yapacaklardır” dedi.
‘GÜN GEÇMİYOR Kİ CANIMIZ YANMASIN’
Yazılı bir açıklama yapan AGD Kocaeli Şube Başkanı Kemal Halıcı, “İstanbul'da aynı evde birlikte kalan 45 yaş üstü 4 kardeşin intiharının ardından Antalya'da da 4 kişilik bir ailenin intihar haberini almak bizler için hem üzücü hem de sarsıcı olmuştur. Kocaeli’mizde de gün geçmiyor ki bir intihar vakası olmasın, canımız yanmasın. Öncelikle ilimizde vuku bulan intiharların ve 2 ailenin de yakınlarına, tanıyanlarına, sevenlerine sabırlar diliyoruz. Vakaların ekonomik sıkıntı sebebiyle yaşanmış olduğunu beyan etmek hiçbirimizi temize çıkarmaz. Vakaların inanç eksikliğinden kaynaklandığını ileri sürmek de geride kalanların inançlarının gereğini yaşadıklarını göstermez” dedi.
‘2018’DE 3 BİN 161 İNTİHAR OLDU’
İntihar vakalarıyla ilgili sayısal verileri de paylaşan Halıcı, “Ülkemizde 2017 yılında 3 bin 168, 2016’da 3 bin 193, 2015’te 3 bin 246, 2014’te ise 3 bin 169 kişi intihar ederek yaşamına son verdi. Türkiye'de 2000'lerin başlarında her yıl 2000'li sayılarla ifade edilen intihar sonucu ölüm vakaları, 2012 yılından itibaren 3000'li rakamlara çıkmış durumdadır. TÜİK'in 2018 yılındaki intiharların nedenleriyle ilgili verilerinde 3 bin 161 olaydan bin 155'inin nedeninin belirlenemediği görülüyor. Belirlenen nedenlerse sırasıyla şöyle: Hastalık (677), geçim zorluğu (246), aile geçimsizliği (129), hissi ilişki ve istediği ile evlenememe (86), ticari başarısızlık (6), öğrenim başarısızlığı (1)’dir. 861 vaka ise diğer kategorisinde değerlendirilmiş” ifadelerini kullandı.
‘CİDDİ BİR ŞEKİLDE İNCELENMELİ’
Sözlerini sürdüren Halıcı, “2000-2018 yılındaki verileri incelendiğinde intihar nedenleri arasında genelde ilk sırada hastalık, ikincisinde aile geçimsizliği, üçüncüsünde ise geçim zorluğu var. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında her yıl 800 bin kişi intihar ediyor. Bunun 20 katı ise ölümle sonuçlanmayan intihar girişimi yaşanıyor. Örgütün hesaplamasına göre her 40 saniyede bir kişi yaşamına son veriyor. İntiharların yüzde 70'den fazlası düşük ya da orta gelir seviyeli ülkelerde yaşanıyor. Hem dünyada hem de Türkiye’de insanların kendi yaşamlarına son vererek intihar etmeleri mutlaka çok ciddi bir biçimde incelenmeli. İnsanlarda oluşan yalnızlık hissini yaşama tutunamama hissini başarısızlık duygusunun önüne geçebilmek için her alanda gerekli çalışmalar yapılmalıdır” şeklinde belirtti.
‘MUHASEBE YAPACAKLARDIR’
İktidardan sivil toplum örgütlerine, kent yaşamından akrabalık, komşuluk ve mesai ilişkilerine kadar durumun gözden geçirmemiz gerektiğini ifade eden Halıcı, “Ne intiharları meşrulaştırarak ne de intihar edenleri suçlayarak yaşanan sıkıntıların, yalnızlık ve yenilmişlik hissiyatının üstesinden gelebiliriz. Kim olursa olsun ölüm ve acı herkes için aynıdır. Hükümetlerin ve toplumsal diğer örgütlenmelerin en baştaki görevi insanlardan gelecek kaygısını gidermek ve yaşama tutunabilecekleri ortamı oluşturmaktır. İstanbul’da Antalya’da bu üzücü vakalardan sonra inanıyoruz ki merkezi hükümet de yerel yönetimler de kendi muhasebelerini yapacaklardır” diye konuştu. Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑