Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘AKP’ye verdiğimiz emanet oyları geri istiyoruz’

Gazetemizi ziyaret eden Demokrat Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Baki, “Merkez sağın gerçek sahibi olduğumuzu düşünüyorum. AKP’ye verdiğimiz emanet oyları geri istiyoruz” dedi

5 Şubat 2019 Saat: 15:52
‘AKP’ye verdiğimiz emanet oyları geri istiyoruz’
‘AKP’ye verdiğimiz emanet oyları geri istiyoruz’

Merve YUSUF - Demokrat Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Baki gazetemizi ziyaret etti. Baki’yi Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Yazı İşleri Müdürü Özkan Yılmaz ve Köşe Yazarı Nurettin Kolaylı ağırladı. Ziyaretinde Baki, hem siyasi geçmişinden bahsetti, hem de projelerinden söz etti. Merkez sağın gerçek sahibi olduklarını söyleyen Baki, “AKP’ye verdiğimiz emanet oyları geri istiyoruz” dedi.
‘BENİ VEZİROĞLU YETİŞTİRDİ’
Nail Baki, “Beni yetiştiren Kadri Veziroğlu’dur. Gece gündüz Kadri Bey ile beraberdik. Hatta onun yüzünden uzun zaman evlenemedim çünkü hiç bırakmıyordu beni.Depremde herkes çadırda kalırken beni Belsa’ya çıkarmıştı. Düzce depremine de orada onunla beraber yakalandık. Koca binada biz vardık. Rahmetlinin çok hizmeti vardır” şeklinde konuştu.
‘SEFA BEY İLE 1997’DE TANIŞTIM’
Kendini tanıtan Baki, “1971 İzmit doğumluyum. Ankara’da uluslararası ilişkiler okuduktan sonra AB üzerinde yüksek lisans yaptım. Dışişleri Bakanlığı sınavına hazırlanırken milli istihbarattan da davet gelmişti. Sefa Bey ile 1997 senesinde teyzemin eşi Remzi Çakar sayesinde tanıştım” dedi.
‘İBRAHİM BEY’E BRİFİNG VERDİM’
Baki, “1 sene İbrahim Bey (Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu) ile çalıştım. Oradan ayrılmadan önce İbrahim Bey’e brifing verdim. Rahmetli Rektör Baki Komsuoğlu da beni üniversiteye istiyordu. Avrupa Birliği kürsüsüne gittim ve uluslararası projeler üzerine orada çalıştım” dedi.
‘ÖNCE TİCARETE SONRA SİYASETE’
Baki konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Siyasete atılmak için önce ticarete atıldım. Çünkü özgür olmam lazım. Bir yere bağlı olduğunuz zaman fikrinizi hür bir şekilde ifade edemiyorsunuz. Orada uluslararası işler yapıyorum.İbrahim Bey ile 1 sene çalıştık. Ben ona kentin sorunlarını anlattım. O gün anlattığım sorunların üzerinden 15 yıl geçti ve yine aynı noktadayız. Ben zaten bunun için aday oldum.
‘ÜYE SAYISINDA 3’ÜNCÜ PARTİYİZ’
3 Ocak’ta Yüksek Seçim Kuru açıkladı. AKP ve CHP’den sonra üye sayısında 3’üncü sıradayız. Partiye katılımlar da çok fazla. Biz merkez sağın gerçek sahibi olduğumuza inanıyoruz. Bu memleketin her taşında, toprağında emeğimiz var. Bizim liderlerimiz ülkeye 2 tane köprü, 2 tane havalimanı, 109 tane fabrika yaptı ama hepsi satıldı. Biz bu merkez sağın gerçek sahibi olarak da bayrağı kaldırmamız gerekiyordu, onu da kaldırdık zaten.
‘HEDEF KİTLEM MERKEZ SAĞ’
Merkez sağ seçmeninin tamamı bizim seçmenimiz. AKP seçmeninin tamamı ya DYP’li ya da ANAP’lı. Ben Nail Baki olarak çıktım ve CHP’lilerden de İYİ Partililerden de oy alırım ama benim hedefim kendi merkez sağ seçmenimi geriye döndürmek. AKP’nin kurucusunu bile döndürdüm. Kime gitsem eski Demokrat Partiliyim dedi. Herkesin bir hikayesi var.
‘HER YERDE MEŞALE TAKIMI VAR’
Eskiden belediyelerde mehter ve bando takımları vardı. Şimdi bakın her yerde meşale takımı var. Bu takımın içinde de her yerde aynı tipler var ve her yerde meşale yakmaya gidiyorlar.Ben bunu saadet zinciri olarak değerlendiriyorum. Benim için Çiftlik Bank’tan hiçbir farkı yok. Ben vatandaşa siz yoksullaşıyorsunuz bunlar zenginleşiyor diyorum. Salonlarda kalabalıklar ama çok tehlikeli bir şey var; sokakta yoklar.
‘BU KENT SAHİPSİZ’
Merkez sağda farklı bir parti lazım. Biz sokağa çıktığımız zaman insanlar umutlanıyor. 15 yıldır bu kentin hakkının savunulmadığını düşünüyorum. 15 yıl kaybettik. Milli gelire 4. Sırada para vermişiz. Biz yaptıkları yatırım yüzde 2. Bu kent sahipsiz.
‘İTTİFAKIN MAYASI TUTMADI’
Kocaeli’nin 2.bir valiye ihtiyacı yok. Zaten bir valimiz var. Bu kentin seçilmiş bir belediye başkanına ihtiyacı var ama AKP’den değil. Benim ya da başka birinin yönetmesi gerekiyor. Bu kentin seçtiği belediye başkanı güçlü olacak. Millet ittifakında geçen dönem birlikteydik. Türkiye’de bu mayanın tutmadığını ben hep söylüyordum ve karşıydım. Bir şey de değişmedi, daha da kötüye gidiyor. İYİ Parti’nin oturması en az 5-10 sene. Benim hedefim AKP’lilerden benim seçmenimi çekmek. Ben AKP’ye verdiğim emanet oylarımı ve partililerimi geri istiyorum.
‘SU ALMA GARANTİSİ’
Yuvacık Barajı projesinden de bahseden Baki, “Yap işlet devret her zaman kötü bir tercihtir. Yuvacık Barajı’nı yapmadan önce, gittiğimiz vatandaşa dedik ki biz bu barajı yapacağız. 15 yıl ödemesi var. 5 kuruş da para vermeyeceğiz. Su alma garantisi vereceğiz. Dünyada hiçbir belediyede olmayan içme suyu barajı bizde var. Sonra bunun geri ödemesi başladı.
‘ÖNCE KOCAELİSPOR’U KURTAR’
AKP Genel Merkezi’nin projeleri belli. Üst geçit, park, bahçe ve stadyum standart. Kocaeli’nin ihtiyacını kimse sormuyor. Kocaelispor amatör ligdeyken stadyum yapmanın bir amacı var mı? Önce Kocaelispor’u kurtar, altyapısını kur, sistemini kur. Sahille aramızı koparttılar. E-5 Karayolu’nu kesinlikle kaldırtacağım. Şehir içi yol olacak orası. Gidin İzmit’e bakın. Gri bir tabaka var her yerde. Yürüyüş Yolu’nda yüksek binaların arasında dar bir koridorda zehir soluyoruz.
‘METRO METROPOLLERDE YAPILIR’
32 kilometre Kartepe’ye metro yapacaklar. Dünyadan haberleri yok. Bir metronun çalışabilmesi ve zarar etmemesi için 50 bin yolcu taşıması lazım. Bu ne demek Kartepe’deki insanlara sabah akşam İzmit’e gidin gelin demek. Metro, yoğun nüfuslu metropollerde yapılır. Bizim zeminimiz zaten çok kötü. Metronun da kilometresi için 90 bin Euro harcaması lazım. İstanbul değiliz ki biz, metrekarede milyon nüfusumuz yok bizim.
‘TRAMVAY YERİNE TROLEYBÜS’
Burada troleybüs yapılması lazım. Dünya troleybüslere döndü artık. Altyapı sorunu yok. Tamamı tramvayla aynı. Sadece lastikleri var. Tramvay %12’den fazla eğim çıkmaz ama troleybüsler çıkar. Görüntü vs. her şey aynı. Sadece altyapıya ihtiyaç yok. Metroyu pahalı buluyorum ve Metro İzmit’in gerçeklerine uygun değil. Ben artık bu kentte bacalı sanayiye izin vermeyeceğim. Ben artık sanayi kentinden kültür, turizm ve sanat kenti olmasını istiyorum. Benim tarihim var, dağım, tepem, gölüm denizim var.
‘DOMATESİN SUYUNU NASIL YAKACAKSIN’
Çöp fabrikası yapacaklarını söylüyorlar. Kesinlikle karşıyım. Dünyada evsel atık yakmak kadar zor daha ne var? Domatesin suyunu nasıl yakacaksın? Biz bunları Muhammet Saraç’a da söyledik. Atık ayrıştırma olmalı dedik. 320 milyon TL çok ciddi para yapamazlar. Ben vatandaş için bir farkındalık projesi yapacağım. Getirin pet şişenizi, atık kağıdınızı belediye irtibat bürosuna teslim edin. Alın ekmek fişinizi, otobüs biletinizi diyeceğim. Böyle bir sosyal proje yapacağız. Toplarlar çünkü insanların ekmek derdi var.
‘OTTOMAN GEOGRAPHY KURACAĞIM’
Seka Park’ta insanlar hava iyiyken geziyorlar ama benim orada 12 ay turizm yapmam lazım. Kocaeli Fuar Alanımız var. Fuara 15 yıldır çivi çakılmadı. Uluslararası bir turist projesi düşünüyorum. Miniatürk var ya hani ben de Ottoman Geography kuracağım. Gidecekler bir sokağa girecekler Batı Trakya Türkleri’ni yaşayacaklar orada. Bir tarafta hediyelik eşya satılacak diğer tarafta da yöresel yemekler pişecek. Derneğe de ofis vereceğim kira alınmayacak. Oradan dönüp Gürcü, Rumeli, Çerkes Sokağına gidilmiş olacak. İnsanlar Osmanlı’yı yaşamış olacak.
‘HER MAHALLEYE SPOR KULÜBÜ’
Her mahallede bir spor kulübü yapacağım. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkeyiz. Avrupalı çocuklar deniz olmasa da yüzme biliyor. Biz de her yaz duyuyoruz boğulma haberlerini. Yüzmeyi zorunlu hale getireceğim gidecekler çocuklar yüzme öğrenecekler. Amerika’da olsa bu imkanlar burası yatlarla dolar.
‘CEDİT’TE FARKLI BİR PROJE’
Konut projesini spesifik yapacağım kentsel dönüşüm ile ilgili… Cedit Mahallesi ile ilgili olan kentsel dönüşümü biraz takip ettim insanlarla konuştum. Biz burada farklı bir proje yapacağız. Öncelikle orta hasarlı binaları dönüştüreceğiz.
BEN %60’A TALİBİM
Merkez sağda biz istediğimiz oyları alabilirsek Türkiye’de bir şeyler değiştirebiliriz çünkü merkez sağda bir partiye ihtiyaç var.Teşkilatlarda bir moral bozukluğu var. CHP ve İYİ Parti ile ittifak yapıldığı zaman %30’larda bir pastaya talip oluyorsun. Zaten vatandaş bu ittifakı tutmadı. Ben %60’lık sağ seçmenin oyuna talip olmalıyım. Benim hedefim ve pastam orada. Ben onlarla birlikte olduğum zaman seçmenimi kaybediyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑