Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Aralık’ta Ankara’da belediyeleri konuşacağız’

Adalet ve Kalkınma Partisi İl başkanı Şemsettin Ceyhan, gazetemize yaptığı ziyarette gündeme dair açıklamalarda bulundu

16 Kasım 2017 Saat: 14:52
‘Aralık’ta Ankara’da belediyeleri konuşacağız’
‘Aralık’ta Ankara’da belediyeleri konuşacağız’

Adalet ve Kalkınma Partisi İl başkanı Şemsettin Ceyhan ve İl yönetim kurulu üyesi Yusuf Akın, gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz genel yayın yönetmeni Sadun Çetin, yazı işleri müdürü Orhan Balcı ve köşe yazarı Nurettin Kolaylı ile gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın yaklaşık bir buçuk saatlik değerlendirmesinden öne çıkanlar şöyle,
‘ORTAK SÖYLEM GELİŞTİRİYORUZ’
“Bakanıyla, il başkanıyla, milletvekilleriyle, Büyükşehir Belediye Başkanıyla ortak söylemimiz “Metro” oldu ve bunu her yerde Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza söyleyince 10 yılda yapılacak iş 3 yıla indi. Biz siyaseti bu şekilde yapmaya çalışıyoruz.
‘PROJELER İÇİN AYNI MASAYA OTURUYORUZ’
Bizde kuruculuktan gelen bir ahenk var, biz yaklaşık 3 yıldır, bir masaya Bakanımızı, Büyükşehir Beledi Başkanımızı, Milletvekillerimizi, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanlarımızı, Pazar günü yani tatil günü oturup Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin projelerini konuşup sorun varsa çözmenin gayreti içinde oluyoruz. İlimizde bir çok iş yapılan bu çalışma nedeniyle önemli bir soruna dönüşmeden yürüyor.
‘HERKESİN ÇALIŞMA ALANINI PLANLADIK’
Bizim işimiz yolunda gitmeyen projelerdeki sıkıntıları görüp varsa sorunun çözümü için çalışma yapmak. Benim il başkanı olarak ve milletvekilerimizin projenin müteahhitinle konuşması farklı olur bakanımızın konuşması farklı olur. Koordinasyon toplantılarında bu konuları konuşuyoruz ve bakanımız belirlediği programlarla bu projeleri yerinde inceleyip işin daha çabuk sonuçlanmasına çalışıyor. Biz yapacağımız çalışmaları planlayarak gerçekleştiriyoruz. İl başkanı, milletvekilleri ve bakanımızın yapacağı çalışmalardaki alanlarına müdahale etmiyoruz.
‘2018 VERİLEN SÖZLER İÇİN SON VİRAJ’
Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarıyla ayda bir bir araya gelip durum değerlendirmesi yapıyoruz. 4-5 başlıklı konularımız var bunları konuşup sorun varsa çözmeye çalışacağız. 2018’in son viraj olduğunu beyannamelerde söz verdiklerimizin eksiklerinin tamamlama yılı olduğunun değerlendirmesini yapacağız.
‘ARALIK’TA ANKARA’DA BELEDİYELERİ KONUŞACAĞIZ’
3 yıldır belerli zamanlarda belediyelerimizin hepsini geziyoruz. Seçim beyannamelerini önümüze alıp verilen sözlerin ne durumda olduğunu, konuşuyoruz, yapılması gecikenlerinin yapılması için ne zaman yapılacak konusunu masaya yatırıyoruz. Yaklaşık 8 ay önce Bakanımız Fikri Işık başkanlığında 13 belediye başkanımızın yaptığı çalışmaların değerlendirmesini yaptık. Aralık ayında yine Ankara’da bütçe görüşmeleri devam ederken tatil günü mesayi yapıp kongre sırasına göre Kartepe’den başlayıp 13 Belediye Başkanımızın verdiği sözlerdeki durumunu değerlendireceğiz.
‘2019’DA SORUNSUZ HAZIR OLMALIYIZ’
Belediyenin performansı, başkanın davranışı bazında anket çalışması yaptırıyoruz. Bu çalışmayıda alıp belediye başkanına senin ilçendeki sorun bu, bu sorunun çözümü için sana düşen konu böyle büyükşehiri ilgilendiren sorun bu deyip seçim beyannamesindeki durumuda inceleyip sorun varsa çözmek için çalışacağız. Amacımız fırça atmak değil, sorun varsa çözmek. Verilen sözleri yerine getirmek. 5 yıl önce vaat edilen projede değişiklik yapılması gerekiyorsa projenin revize edilmesi gerekliyse onuda değerlendireceğiz. Kamuouyunu bilgilendireceğiz. 2019’da söz verdiklerimizi yapmamış olarak seçmenin karşısına çıkmak istemiyoruz. Sıkıntı varsa Bakanımız Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu İl Başkanı olarak ben yük alıp gereğini yapmaya çalışacağız. Söz verdiklerini hatta söylemediklerini yapan belediyeler olarak 2019’da seçmenin karşısına çıkmak istiyoruz. 13 belediye başkanımızda bana göre başarılı. Siyaseten bir karar aldıysak bizi üzmezler ve gereğini yaparlar bende il başkanı olarak zırt pırt ilçe belediye başkanımın işine karışmam.
‘1,5 YILDIR HAZIRLANIYORUZ’
Biz yaklaşık 1,5 yıldır özellikle belediye başkanlarımızı sıkıştırıp 2019 seçimlerinin hazırlığını yapıyoruz. Belediye başkanlarımızın yeri tahsis etmek, gelecek paraların gönderilmesi gibi onları aşan konular oluyor. Burada milletvekillerimiz bakanımız devreye giriyor. Okulla ilgili bir yatırımsa Milletvekilimiz Mehmet Akif Yılmaz ilgileniyor, sağlıkla ilgili bir konu varsa Zeki Aygün, Adalet ve Aile Bakanlığı ile ilgili bir konu varsa Sezer Şener Katırcıoğlu, Ulaştırmayla İlyas Şeker ilgileniyor. Aramızda böyle bir görev bölümü var vekillerimizde bu konuda hassas bir şekilde çalışıyor. Sıkıntı çözülmezse bakanımız Fikri Işık devreye girerek sorunu çözmeye gayret ediyor.
‘EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ’
“13 belediye ile kent insanına hizmet götürüyoruz. Belediye başkanlarımızın teşkilatlarımızın eksiği vardır. Milletimizin bir kısmı buna kızabilir, ne yaparsanız yapın siyaseten ideolojik olarak memnun edemeyeceğiniz bir kısım vardır. Biz bunlara bakmadan söz verdiğimiz işleri yapmak için çalışmaya devam ederiz. Biz ilimizde bu ekiple elimizden gelinin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Eksikler biter mi? Bitmez, Çünkü insanoğlu hep kendini yeniler ve eksikler ortaya çıkar.
‘YERELDE 7 HAZİRAN YAŞANMAZ’
Milletimiz 7 Haziran’daki gibi 2019’un yerel seçimlerinde bir oy verme şeklinde olur mu? Ben böyle bir oy dağılımı olacağı kanatinde değilim. Kişisel olarak büyükşehir veya ilçe belediye başkanına oy vermeme gibi bir eğilim gösterilir mi? Olabilir buda normaldir. Seçmen bazen belediye başkanı seçerken partiye değilde kişiye oy verir. Bunun büyük oranda olmaması için çalışacağız.
‘VAZ GEÇİLMEZ TEK KİŞİ CUMHURBAŞKANIMIZDIR’
Belediye başkanlarının istifası konusu sabah kalkıp istifa edin süreci değil, yapılan araştırmalar, kamuoyu yoklamaları ve istişareler sonrasında ortaya çıkan bir değişim gerçekleşti. 2019’a gidiyoruz, İstanbul’daki “Evet-Hayır” oylarını Cumhurbaşkanımız kendine göre daha net tahlil edip bir karar verdi. Türkiye’dede bugüne kadar belediye başkanlarının istifa ettirilmesi süreci yaşanmadı. Reis diyorki hiç kimsenin hukuku milletin ve partinin hukukundan önde değildir. Bu Şemsettin Ceyhan içinde geçerli, Kadir Toptaş içinde, Melih Gökçek içinde, bizim için partimizde vaz geçilmeyecek bir kişi vardır oda sayın Cumhurbaşkanımız’dır.
‘BAŞARI KRİTERİ OYUMUZU ARTTIRMAKTIR’
AK Parti olarak 2019’da oy oranımızı koruyup mesafe almak istiyoruz. Bizim 13 belediyemiz var Gölcük’ü kaçla aldık yüzde 44’le, yüzde 38’le tekrar alalım diye bir şey düşünmüyoruz, biz Gölcük’ü yüzde 44’ün üzerinde bir oyla almalıyız diye çalışıyoruz. Başarının kriteri budur. İlçelerde değişiklik yaparken ilçe başkanlarımıza hırsız uğursuz deyip değiştirmedik, yenilenme ihtiyacı ortaya çıktı ve yaptığımız istişareler sonrasında bu kararı genel merkezle birlikte aldık.
‘50 İL BAŞKANI DEĞİŞTİ’
Yarın il kongresi olacak, benimle ilgili bir yenilenme süreci olacaksa bu benim başarısız kötü olduğum anlamında değerlendirilmemeli, zaten böyle bir durum olsu partimiz kongreyi beklemeden gereğini yapar. Şu ana kadar ülke genelinde 30’a yakın il başkanından müsaade istendi. Ben göreve başladığımdan bu yana 50’ye yakın il başkanı değişti. Sorunları örtmeyen bir partiyiz sonra bakarız demiyoruz anında karar verip gereği yapılıyor.
‘16 YILDIR HİZMET EDİYORUM’
3 yıldır il başkanlığı yapıyorum. 16 yıldırda bu partiye hasılasız hizmet veriyorum. En ufak bir şikayetim yok. Fedekarlıklarımız var ama bunlar yapmamız gerekenler. Biz öldüğümüzde çocuklarımızın anlatacağı bir hikaye bırakıyorum diye düşünüyorum. Kente bir şeyler bırakmamız önemli. Bir partinin yüzde 55 oranında oy alması kolay bir şey değil.
‘BİZİM İÇİN LİDER ÇOK FARKLI’
Bizim lidere bakış açımız farklı. Biz liderimizi bir dava uğruna seviyoruz. Beni arasalar deselerki Kocaeli’de bir değişim isteniyor istifa için hemen şimdi mi geleyim? Yoksa sabah mı geleyim? Derim. Biz öyle bakıyoruz. İl başkanı olmak için bir sınava girmedim. Uygun görüldüğüm için il başkanı oldum. Ben nihayi karar verici değilim. Biz uzlayıcı şekliyle karar veriyoruz. Siyasetle uğraşan usul ve ağdabını bilmeli. Ben gençlik kollarından gelmeseydim, o sıkıntıyı yaşamasaydım, bugünkü duruma gelmezdim.
‘PARTİDE LİDER ÇOK ÖNEMLİ’
AK Parti lideriyle lideride milletiyle tek vucut olmuş ben yüzde 50’yi böyle alıyorum. Biz liderle yürüyen bir partiyiz. Biz lidere bağlıyız. 7 Haziran sonrasında 81 il başkanı bir araya geldiğimizde yanlış yaptıklarımızı söyleyip 1 Kasım seçimlerine öğle hazırlandık. Teşkilatlar olarak cuvaldızı kendimize batırdığımız için başarıyı yakaladık. CHP’de 10 yıl sonra bizim çizgimize gelecek. Lidersiz bir parti, lidersiz bir ülke, lidersiz bir aile olmaz. İstişareyi, danışmayı, müzakereyi öne koyduğu için saptamalarda yüzde 99 oranında başarılı.
‘ADAYLARIMIZI BİR ÇOK VERİYLE BELİRLİYORUZ’
Genel merkez 6 ayda bir bizimle ilgili, belediye meclis üyeleriyle ilgili belediye başkanlarıyla ilgili bilgi istiyor, anket yaptırıyor ve bu bilgileri alıp dosyaya koyuyor. Bunun içinde projeler, bütçeler verilen sözler bulunuyor. Beş yıl sonunda genel merkez o dosyayı çıkartıp durum değerlendirmesini en sağlıklı bir biçimde yapıyor. Anketlerde durum kötüyse 2019 için karar net bir şekilde ortaya çıkıyor. Anketlerde kötüyse birilerinin adamı diye tekrar aday gösterilmesi söz konusu bile olmuyor.
‘İL BAŞKANLARI MASASIYLA BİR KÜLTÜR OLUŞTURDUK’
İl başkanları olarak bir araya geliyoruz. Bazen bu yapıyla ilgili olarak bir rahatsızlık oluyor. 6 yıl evvel 7 siyasi partinin il başkanını bir masaya oturtacağım derseniz kimse inanmazdı, biz bunu başardık. 2019’da yapılması gereken birlikteliği biz iki yıl evvel görmüşüz ve partilerin tabanlarına karşın bunu gerçekleştirmişiz. Ben aydığım oy oranı olan yüzde 56,5 ile masaya oturmuyorum. Masada herkes eşit. Bundan niye rahatsız olunur bilmem. Biz örnek bir kültür oluşturduk bizden sonra gelen il başkanları bu kültürü sürdürmeli. Bilecik’te başlamışlar, Diyarbakır Vali’si Güzeloğlu’nu ziyaret ettiğimizde bizim yaptığımıza hayranlıkla baktılar. 13 belediyesi olan bir iktidarız, sorumluluk bizde masada bir araya gelmeyi önemsiyoruz. Bugün il başkanıyız yarın bu görevler bittiğinde aynı kentte aynı yerde yemek yiyeceğiz gezeceğiz. Siyasetin kişiliğimizin içine ağ gibi girmesine engel olmalıyız. Eleştirilerimizi yapıcı olarak yapmalıyız. Bizim tabanımızda il başkanları toplantısıyla ilgili bir sorun yok.
‘2019’U ANLATIYORUM’
2019’da Cumhurbaşkanlığı seçimi bir sandıkta milletvekilliği seçimi bir başka sandıkta yapılacak. Milletimizin Recep Tayyip Erdoğan olgusu AK Parti logosunun bir tık üstünde, Erdoğan AK parti markasının önünde, biz yüzde 49,9 oranında oy aldığımızda hiçbir anlamı yok, hedef yüzde 50,1 için her birimizin samimi bir şekilde çalışması lazım.
‘ATATÜRK KURUCU LİDERİMİZ’
Atatürk’ü ideolojinin içerisinde söküp almalıyız. Atatürk bu ülkenin kurucusudur lideridir. Biz son iki yıldır 29 Ekim’e ayrı bir önem veriyoruz. Bu 29 Ekim’de en yığınsal olarak biz katıldık. Çelenk koyma törenine katıldık. Bunu yaparkende mehterende, halk müziğine de sahip çıkmışız, her şeyi putlaştırmadan bir değer olarak bir noktada tuttuk. Milli değer, manevi değer, dini değer yani 80 milyonun ortak değerini tartışmamalıyız.
‘BİN YILLIK BİR GEÇMİŞİMİZ VAR’
Kurban bayramının et bayramı olmadığını, Ramazan bayramının şeker bayramı olmadığını , Cumhuriyet Bayramı’nın sadece küçük bir zümrenin bayramı olmadığını 80 milyonun kurtuluş mücadelesinin taçlandığı, tarihi olayları tarihine göre paylaşılması gerektiğini konuşmak lazım. Bin yıllık geçmişimizde mehter var halk müziği var bunu unutmamalıyız. Mehter dinlerken benim için kıpır kıpır oluyor halk müziği dinlerken ritim tutuyorum.
‘80 MİLYON BİRLİKTE YAŞIYORUZ’
15 Temmuz akşamı tankın altında ezilen açık mıydı? Kapalı mıydı? Küpeli miydi? Küpesiz miydi? Bakmadık. Ben o güne kadar küpeli erkeğe farklı bakıyordum. Hala erkeğin küpe takmasını doğru bulmuyorum ancak, şimdi daha önyargısız yaklaşıyorum. Bandosu mehterini halk müziğini milli mücadele kahramanlığını birilerinin tekelinde olmaktan çıkartalım. 80 milyon kavga etmeden yaşamak zorundayız.
‘İYİ PARTİ YOLA ÇIKAMADI’
Yolu çıkamayan bir İYİ Parti’yi önemsemiyorum, DSP’nin aldığı oyu önemsiyorum ve alabildiğimi kendimize almak istiyorum, CHP’nin aldığı yüzde 25 oyun iki puanının almak istiyorum. 2019’da göreve devam edersem bunları gerçekleştirmeyi hedeflemiyorum. Toplumu kucaklarken hem siyasi hemde inancımız gereği olduğunu belirtiyorum. Bunları yaparkende yüzde 56,5’u korumak için değil, yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimine ayrı ayrı bakarak çalışıyorum. Bütün belediye başkanlarının yüzde 50,1’in altındaki oyun yatağında rahat yatırmayacağını söylüyorum. Gölcük’te tabanın yaptığı ittifak bize neredeyse seçim kaybettiriyordu.
‘DURMAZ VE ERGÜNEY’İN ŞANSI AYNI’
Sağlık müdürü konusunda değerlendirme yapan Ceyhan, “Sağlık Bakanlığı bize ve milletvekillerimize Kocaeli’de kim sağlık il müdürü olmalıdır diye sordu. Bizde Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr.Şenol Ergüney ve şu anda Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’ne vekalet eden Mürsel Durmaz’ın uygun olduğunun görüşünü verdik. İkisinin de şansı yüzde 50’dir kararı bakanlık verecek”
‘KUZEY MARMARA OTOYOLU ÖDEMELERİ 2018’E SARKACAK’
Kuzey Marmara Otoyolu istimlak konusunda paraların ödenmesi konusunda sıkıntının ortadan kaldırılması için çalışma yapıyoruz. Ancak, süreç kendi içindeki zorluk nedeniyle biraz uzuyor, uzayan bu konuda da milletvekiliyle çözemiyorsak bakanımızla çözmeye çalışıyoruz. Normal şartlarda istimlak olan yerlerde en fazla 6 ayda ödeme yapılıyor. Ödemeler maliyeden karayollarına geçiyor ve tahsisler yapılıyor, o arada bürokratik engeller oluyor. 2017’de ödenecek rakam zamanında ödeniyor, 2018’e kalacak kısım varsa doğal olarak kalıyor, buranın gidişatıda 2018 gibi görünüyor.
‘GEBZE’DEKİ TAPU SORUNU ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’
Biz iktidarız sorunları çözüm konusunda bakıyoruz. Gebze’de bir milyon 800 bin metre kare bir yer var. 50 yıllık 80 yıllık bir sorun. Tapusu olmayanlar var, tapu tahsis belgesi olanlar var, tapu tahsis belgesi olupta parayı belediyeye ödemeyen var, tapusu olanlar var , hiç binası olmayıp arazisi olanlar var. Farklı sorunları olan yere herkes istiyor ki tapu verin. Şuurlandırma yapılmamış, ham bir yer ve buranın planlanması lazım. 900’e yakın binanın imarı, iskanı ve tapusu yok. Yaklaşık bin kişinin tapusu var onlara tapu verelim deme lüksümüz yok. Başbakana 6 ay evvel konuyu ilettik, Ben, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Gebze Belediye Başkanımız, Milletvekilimiz İlyas Şeker ve TOKİ yetkilileri üzerinde çalışıyoruz. Muhalefet bir şey söyleyip oy uğruna herkesin kafasını karıştırıyor. Bir yol haritası yaptık, Kentsel Dönüşüm gibi bir süreçle konuyu lanse edeceğiz. Kimseyi madur etmeden sorunu çözmenin çalışması yapılıyor. Çayırova ve Gebze için TOKİ Başkanı ile önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz. Biz CHP’li milletvekilinin yaptığı gibi fantezi açıklama yapamayız. 8 bin 9 bin aileye bulunabilecek en makul çözümü bulmak zorundayız. Kentsel Dönüşüm zor bir iş, kamuoyunu, TOKİ’yi bütçeyi iyi yönetmeliyiz. Erenlerde bunu başardık.
‘KONU ZAFER KILIÇ’IN KONUSU’
İlçe başkanı olmak ayrı bir konu insan olmak ticaretle uğraşmak ayrı bir konu. AK Partili ilçe başkanı figiru olmasaydı bu konu bu kadar köpürtülmezdi. İnsan işini, aşını ve eşini ihmal ederse siyasetçi olamaz. Ben il başkanlığını profesyonel anlayışla yapmaya çalışıyorum, siyasetten ekmek kazanmıyorum, iş yerinden ekmek kazanıyorum sonunda kendi işimizin başına geri döneceğiz. Arkadaşımız işlerini belirli süreden sonra takip edememiş, ilçe başkanlığı sonrasında ekonomik bir sıkıntı içine girmiş. Yardımcı olmak için görüştük, elimizden geldiği oranda destek olmaya çalışacağız. Konu AK Parti’nin değil, Zafer Kılıç’ın konusu. Piyası dolandırdı gibi bir durum yok. Konu bankalarla kişinin arasındaki yasal süreç.
‘KENT KONUT 55 MİLYON LİRAYLA EN PAHALI YERİ ALDI’
Teknik sorunlar var. Herkes fedekarlık yapmak zorunda. En önemli fedekarlığı Büyükşehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yapmıştır. 55 milyon liralık bir bedeli böyle bir projede ortaya koymak önemliydi. Toplumsal uzlaşı konusunda Kocaelispor’un kamburunu çözmek noktasında makül bir noktaya geldik. 30 kasıma kadar vergi borçlarının kapanması gerekiyor. Bu sonuçlanmazsa üzücü bir durum ortaya çıkar. Kent Konut 55 milyon lirayla en pahalı yeri aldı.
‘YENİ STAD HAZIR’
Yeni stadyum bitti. Ara döneme yetişir. 2 yıl stadı yıktırmadık. Stadyuma ulaşım konusunda tramvay dahil çalışma yapılıyor. Kocaelispor bir kitlenin takımı değil kentin takımı”

Röportaj: Orhan BALCI
Fotoğraf: Gökhan BEŞİKTAŞ

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑