Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

Aras, ‘Artık hayvan bile satamıyoruz’

Partisinin haftalık toplantısında iktidarı eleştiren Başkan Mehmet Aras, “Yıllarca etrafımızdaki ülkelere canlı hayvan ihracatı yapan bir ülke bugün ne acıdır ki ithal eder duruma gelmiştir” dedi

22 Temmuz 2019 Saat: 12:45
Aras, ‘Artık hayvan bile satamıyoruz’
Aras, ‘Artık hayvan bile satamıyoruz’

Yeniden Refah Partisi Kocaeli il yönetim kurulu haftalık toplantısını yeni il binasında İl Başkanı Mehmet Aras başkanlığında dün akşam (pazar) yaptı. Bu gün gelinen noktadaki tüm sıkıntıların kaynağını iktidar olduğunu ifade eden Aras, kamuya yerleştirmede de parti kayırmasına dikkat çekti.
‘ARGE’YE HIZ VERİLMELİ’
Toplantıda gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Başkan Aras, “S400’lerin ülkemize gelmeye başladı. Bu dönemde ülkemizin tehdit algısı yükseldiği için hazır bir savunma sistemine acil ihtiyaç duyulmuş ve bunun tedariki Rusya’dan sağlanmıştır. Fakat buradan alınacak dersler vardır mutlaka kendi milli hava savunma sistemimizi üretme noktasında ARGE çalışmalarına hız vermeli ve kendi öz kaynaklarımızla savunmamızı gerçekleştirerek ülkemiz için olmazsa olmaz olan savunma alanını başka ülkelerin inisiyatifine terk etmemeliyiz” şeklinde konuştu.
‘EHLİYETSİZ İDARECİLER ARTTI’
“Ülkede üretenin adeta cezalandırıldığını bir dönemden geçmekteyiz” diyen Aras şöyle devam etti: “Liyakatsiz, ehliyetsiz idareciler tüm sektörleri durma noktasına getirdi. İktidar partisi teşkilatlarında tanıdığı olan aldığı eğitim dalına bakılmaksızın kamunun sevk ve idaresinde görevlendirilmekte. Tarım ve Orman Bakanlığı buna en güzel örnektir. Bakan bey İşletme mezunu dört yardımcısı var biri avukat birisi inşaat mühendisi birisi işletme mezunu birisi ziraat mühendisi bu arkadaşların öz geçmişlerine bakıyoruz ne yazıyor. Hepsinin ortak paydası AKP de il başkanı olmak veya eski milletvekili olmak. İşte tamda bu yüzden 10 yıldan fazla zamandır hayvan ithal ediyoruz ve her yıl bir önceki yıla göre ithal ettiğimiz hayvan sayısı artmaktadır.”
‘SORUMLU İKTİDARDIR’
Bakış açımızı değiştirdiğimizde bu sorunların ortadan kalkacağını belirten Aras, “Yıllarca etrafımızdaki ülkelere canlı hayvan ihracatı yapan bir ülke bugün ne acıdır ki ithal eder duruma gelmiştir. Gelinen bu durumun tek sorumlusu bugünkü iktidar ve bugün kendini ondan ayrı konumlandırma ya çalışan adı yeni kendisini eskimiş olanlardır. Dönemin Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü’nün ifadesi ile AB ile yürütülen üyelik müzakerelerinde en zor konu “10 yıl içerisinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan 25 milyonluk nüfusun 15 milyona indirilmesidir” beyanı bugün geldiğimiz durumun özetidir. Tarlasını eken çiftçiye, hayvanını yetiştiren hayvancıya gelir garantisi vermeyenler köprü yapana geçiş, havaalanı yapana uçuş garantisi verme hakkına sahip değildir. Bu işlerin düzeltilmesi iktidarın bu mantığı ile mümkün değildir” dedi. Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑