Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Atatürk ile ilgili anılarını anlattılar

İzmit’te yaşayan 94 yaşındaki Resmiye Çetin ve 86 yaşındaki Aynur Özal, “Büyük Dahi Atatürk İzmit’te” sergisinde Atatürk ile ilgili anılarını anlattılar

20 Kasım 2019 Saat: 17:06
Atatürk ile ilgili anılarını anlattılar
Atatürk ile ilgili anılarını anlattılar

İzmit’te yaşayan 94 yaşındaki Resmiye Çetin ve 86 yaşındaki Aynur Özal, Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının İzmit’e getirilmesinin 81. yıl dönümünde İzmit Belediyesi’nin Dünya’nın en büyük Atatürk müzesi olan “Büyük Dahi Atatürk İzmit’te” sergisini ziyaret ederek Atatürk ile ilgili anılarını anlattılar. 86 yaşındaki Aynur Özal, Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının İzmit’e getirildiği gün orada olduğunu ve o gün İzmit’in nüfusunun 3-4 kat daha fazla olduğunu ifade etti. 94 yaşındaki Resmiye Çetin ise Atatürk’ü yakından gördüğünü belirtti.
‘TÜRK MİLLETİ ATATÜRK’ÜN DEĞERİNİ BİLMELİDİR’
Atatürk’ün naaşının İzmit’e geldiği gün yani 19 Kasım 1938’de tren garında olduğunu ifade eden 86 yaşındaki Aynur Özal, “ O gün ki feryatları figanları çok iyi hatırlıyorum. Göklere yükselen bir feryat bir gözyaşı vardı. O gün İzmit’in nüfusu 3-4 kat artmış gibiydi. Herkes oradaydı. Bu müzeyi İzmit’e getiren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e çok teşekkür ederim. Bu müzede çok duygulandım. Türk milleti Atatürk’e çok şey borçludur. Türk milleti Atatürk’ün değerini bilmelidir” dedi.
‘ATATÜRK BENİ YERDEN KALDIRDI’
Atatürk ile sohbet ettiğini ifade eden 94 yaşındaki Resmiye Çetin ile serginin sahibi olan Sabiha Gökçen’in manevi oğlu tarihçi mimar Eriş Ülger yakından ilgilendi. Atatürk ile ilgili anılarını anlatan Çetin, “Ben 9 yaşındaydım. Şuan İzmit’te yaşıyorum fakat o gün Trakya’da okuyordum. Atatürk’ün Trakya ziyaretini duyunca okuldaki arkadaşlarımızla oraya gittik. Atatürk ile karşılaştığımız arkadan bir çocuk beni itti. Ben yere düştüm ve Atatürk’ün önüne doğru kapaklandım. Mustafa Kemal Atatürk benim düştüğümü görünce çenemden tutarak beni yerden kaldırdı ve 'geçmiş olsun kızım' dedi. O anlar benim için hayatımın en önemli anlarıydı” diye konuştu.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Atatürk ile ilgili anılarını anlattılar

86 yaşındaki Aynur Özal

Atatürk ile ilgili anılarını anlattılar

Sabiha Gökçen’in manevi oğlu tarihçi mimar Eriş Ülger, 94 yaşındaki Resmiye Çetin ile yakından ilgilendi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑