Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sağlık

Atık pil toplamada rekora koşuluyor

Çevreye ve insana duyarlı çalışmalara öncelik veren İzmit Belediyesi, kullanım ömrünü tamamlamış atıkları toplayarak doğaya vereceği muhtemel zararların önüne geçmeye çalışıyor. Atık pillerin kimyasal

14 Nisan 2010 Saat: 11:34

Çevreye ve insana duyarlı çalışmalara öncelik veren İzmit Belediyesi, kullanım ömrünü tamamlamış atıkları toplayarak doğaya vereceği muhtemel zararların önüne geçmeye çalışıyor.

Atık pillerin kimyasal zararlarını önlemek için özel hazırlanan pil kutularında bu atıkları toplayan İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri son 3 ay içersinde 2 ton atık pil topladılar. Atık pillerin biriktirileceği toplam 350 adet kutuyu muhtarlıklara, süpermarketlere, okullara ve halka açık alanlara bırakan görevliler hedeflerinin daha çok atık pil toplamak olduğunu belirtti. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz çalışmalar hakkında verdiği bilgide; "Atık pillerin çerisinde cıva, kadminyum gibi doğal yaşama ve insan sağlığına zararlı ağır metaller yer alıyor. Bu nedenle atık pilleri kaynağından ayrı toplayarak çevreye vermesi muhtemel zararların önüne geçiyoruz. Bu kapsamda son 3 ay içerisinde 2 ton atık pil toplamamız yaptığımız çalışmanın önemini ortaya koymaktadır" dedi. Doğaya bırakılan bir pilin yok olma süresinin 300 yıl olduğunu, başta karaciğer yetmezliği olmak üzere kansızlık, sinir sistemi, mide rahatsızlıkları gibi hastalıklara sebep olduğunu da sözlerine ekleyen Açıkgöz "Gelecek nesillere ağır metallerden arınmış bir çevre bırakmak için çalışıyoruz" dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑