Metrekare başına 25 kg yağmur yağdı
AK Parti’nin yeni il yönetimi
TEM'de zincirleme kaza!
Büyükşehir 30 ayrı noktada teyakkuzda

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Avukatlar, Fener’e sahip çıktı

Bürosunda uğradığı bıçaklı saldırı ile yaralanan Avukat Hüseyin Fener için Baro’ya bağlı avukatlar Adliye önünde basın açıklaması yaptı, olayı kınadı

10 Ekim 2018 Saat: 16:49
Avukatlar, Fener’e sahip çıktı
Avukatlar, Fener’e sahip çıktı

Ayşe AYDIN - Geçtiğimiz Pazartesi günü Kocaeli Plaza’da yaşanan bıçaklı saldırıdaSüleyman A. isimli şahıstarafından yaralanan Avukat Hüseyin Fener için avukatlar birlik oldu. Konuyla ilgili Kocaeli Barosu Kocaeli Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştiren avukatlara Baro Başkanı Sertif Gökçe, eski Baro Başkanları Fahri Örengül, Cengiz Sarıbay, Tamer Solakoğlu da destek verdi. Açıklamayı okuyan Baro Başkanı Sertif Gökçe daha sonra Avukat Hüseyin Fener’in sağlık durumunun iyiye gittiğini, kaçan zanlı Süleyman A.’nın ise henüz yakalanmadığını söyledi.

‘SALDIRI YARGIYA YAPILDI’

Adliye önündeki basın açıklamasını Baro Başkanı Sertif Gökçe yaptı. Gökçe, “Meslektaşımıza yönelik menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu tür saldırıların avukatlık mesleğini yürütmemize engel olmayacağını, savunmanın susmayacağını bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz. Çünkü biz avukatlar, yüzyıllardır toplumlara önderlik yapmanın, baskılara direnmenin, hiçbir gücün karşısında boyun eğmemenin, doğru bildiğimizi savunmaktan çekinmemenin haklı gururu ve azmiyle cüppelerimizi onurla ve hiç kimsenin önünde iliklemeden sırtımızda taşıyoruz. Yargının vazgeçilmez üç unsurundan biri olan savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik saldırılar, yargıya yapılmış demektir” dedi.

‘BASKI ALTINDA ÇALIŞAMAYIZ’

“Bugün avukata atılan yumruk, saplanan bıçak, sıkılan her kurşun adaleti ve bağımsız yargıyı hedef almaktadır” diyen Başkan Gökçe şöyle devam etti: “Avukata yönelik her türlü saldırıyı yapanlar da bir gün kendilerinin de savunmaya ve avukata ihtiyaç duyabileceklerini asla unutmasınlar” diyen Gökçe, “Yargının eşit ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı, yurttaşlarımızın hak arama özgürlüklerini temsil eden biz avukatlar, maalesef görevimizi yaparken baskı altına alınmaya çalışıldığımız, duruşma salonlarında bile şiddet gördüğümüz, sırf savunma biçimimiz beğenilmedi diye tutuklandığımız günlerden geçmekteyiz. Avukatlar uyuşmazlıkların tarafı değildirler”dedi.

‘BİRLİKTELİĞE İHTİYAÇ VAR’

Avukatın, vekil sıfatıyla takip ettiği davanın taraflarıyla özdeşleştirilerek hedef alınması, sözlü, fiili ve silahlı saldırılara uğramasını asla kabul etmeyeceklerini de söyleyen Gökçe, “Can güvenliğinin olmadığı, yaşam hakkının ihlal edildiği bir ortamda, hak arama hürriyetinin teminatı olan savunma hakkının kullanılabilmesi asla mümkün değildir.Değerli meslektaşlarım, avukatlara karşı yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında pes etmeyen bir meslek için, birlikte çalışmaya ve gayret sarf etmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunmaktadır” diye konuştu. 

‘DAHA DİK DURACAĞIZ’

Gökçe son olarak “Meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik saldırıların son bulduğu ve savunma makamını itibarsızlaştırmaya yönelik baskıların da kalktığı günler için hep birlikte mücadele etmeliyiz. İnanıyoruz ki bu mücadele sonucunda kazanan bağımsız savunma, hukukun üstünlüğü ve demokrasi olacaktır.Kocaeli Barosu olarak, dün olduğu gibi bugün de, bu tür haksızlıkların ve saldırıların karşısında dik duracağımızı ve hukuk çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğimizi, meslektaşlarımıza karşı yapılan bu tür saldırılara karşı yürütülen hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha yüksek sesle belirtmek isteriz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑