Terör operasyonu: 5 kişi gözaltında!
23 Nisan çelengi Ata’ya sunuldu
Kocaeli'de hava açıyor
2 araç kaza yaptı: 4 kişi yaralandı

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Baç Cami otoparkı, kapatıldı

1 Eylül’den bu yana cami derneğine katkı için yıkılan alanın otopark olarak kullanıldığı Baç Cami’de bu uygulama sona erdi

14 Eylül 2018 Saat: 15:55
Baç Cami otoparkı, kapatıldı
Baç Cami otoparkı, kapatıldı

Ayşe AYDIN - İstanbul Vakıflar 2’nci Bölge Müdürlüğü, etik olmadığı gerekçesiyle otopark uygulamasının sonlandırılmasını istedi. Böylece cami derneği ve Kuran kursunun giderleri için 1 Eylül’de başlayan otopark uygulaması bugün (cuma) itibariyle sonlandırıldı. Alanın etrafına set çekilirken aracını otoparka bırakmak isteyen vatandaş, geri döndü. Aracını otoparka bırakanlar normal bir otopark uygulaması gibi ücret ödemiyordu. Vatandaşlar, cami derneği ve Kuran kursunun giderleri için gönlünden kopanı bırakıyordu.

GELEN GERİ DÖNDÜ

Geçtiğimiz Mayıs ayında yıkılan Baç Cami’nin alanı, cami yapımına katkı amacıyla 1 Eylül’den bu yana otopark olarak kullanılıyordu. Konu ulusal basına düşünce İstanbul Vakıflar 2’nci Gölge Müdürlüğü, cami alanının otopark olarak kullanılmaması gerektiğini oradaki yetkililere bildirdi. Sabah saatlerinde işe giden bazı vatandaşlar alana aracını park ederken yetkililere gelen haber ile alana araç alınmadı. Oradaki yetkililer, sabah saatlerinde aracını park eden vatandaşlara ulaşamadı. Vatandaşlar, akşam saatlerinde aracını almaya gelene kadar araçlar alanda kaldı.

İHALE 18 EYLÜL’DE

1800’lü yıllarda yapımına başlanan Baç Cami, Kocaeli Valiliği’nin talimatıyla riski bulunmuş ve ibadete kapatılmıştı. Ardından restorasyon çalışmalarının başladığı camide, cemaatin isteği ile restorasyon durdurulmuştu. Akabinde cami, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun kararıyla yıkılmıştı. Restorasyonun Müteahhitti Lokman Arslan, Genel Müdürlüğü usulsüz yıkım nedeniyle mahkemeye vermiş ve camiinin yapılmayacağı iddiaları çıkmıştı. Ancak bir taraftan da yetkililer bu iddialara karşı Baç Cami’nin yapım ihalesinin 18 Eylül Salı günü saat 15.00’de İstanbul Vakıflar 2’nci Gölge Müdürlüğü’nde yapılacağını açıklamıştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑