Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi

11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları ve Kadınlar Günü’nü ilimizde kutlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Alanında başarıya ulaşmış iki girişimci kadın ve iki öğrencinin başarı öyküsünü dinledi

11 Şubat 2019 Saat: 17:27
Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi
Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi

Ayşe AYDINBilim Merkezi’ndeki programa Bakan Selçuk’un yanı sıra Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, Vali Hüseyin Aksoy ile eşi Hülya Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti Milletvekilleri Emine Zeybek, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, KEFEK Başkanı Canan Kalsın, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, Ak Parti İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül, daire ve kurum müdürleri katıldı.
ÇETİNKAYA, ‘SORU SORMAYI İLKE EDİNDİM’
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Lisesi’nden gitar öğretmeni Gülşah Tülek, keman öğretmeni Şevval Keskin, öğrencilerden Özge Öztürk ve Ceyda Durak müzik dinletisi sundu. Programda söz alan Körfez Uluğbey Ortaokulu öğrencisi Ezgi Çetinkaya, “15 Şubat Bilim ve kadınlar ve kız çocukları gününde karşınızda olmaktan gurur duyuyorum. Ben Ezgi Çetinkaya Körfez Uluğbey ortaokulunda 7. Sınıf öğrencisiyim. Araştırmayı soru sormayı ilke edinmiş bir kız çocuğuyum. İnşallah ileride bilime yönelerek bir bilim kadını olacağım. Çünkü dünyanın bilime biliminde kadına ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri proje yarışmasında geliştirdiğim akıllı kapı projesiyle Türkiye’de ilk 3 proje arasına girdim” dedi.
ÇETİN, ‘ÖRNEK OLACAK PROJE’
Gölcük Fen Lisesi öğrencisi Zeynep Sude Çetin ise yaptığı konuşmada “Ben ve arkadaşlarım üretkenliğimizi sınırlamadan araştırdık. Ekip olarak çevremizi nasıl koruyacağımızı düşündük ve bir proje üreterek uluslararası bir yarışmada başarılı olduk. Eğitim alanında tüm ülkelere örnek olacak bir proje olan projede Finlandiya ile işbirliği içerisinde ilerledik” dedi. Ardından söz alan Gıda Mühendisi Duygu Yılmaz, 30 yaşında bir gıda ve kimya mühendisiyim. Babamın polis memuru olması sebebiyle 3 buçuk yaşında İstanbul’a geldim. Çok küçük yaşta çalışma hayatına başlamak zorunda kaldım. Hiçbir zaman umut etmekten vazgeçmedim” dedi.
ÇAKAN, ‘DİSİPLİN SABIR VE AZİM’
Son olarak kürsüye gelen 2018 Türkiye Bilimler Akademisi Genç Bilim İnsanı Ödülüne sahip Doç. Dr. Rezan Demir Çakan, “Bilim kadını olarak ne bağlı bulunduğum kurumda ne de bundan öne çalıştığım kurumlarda kadın kimliğimden dolayı bir zorlukla karşılaşmadım ama bir bilim kadını olarak rol dengesini kurmak ve mesai saatlerinden bağımsız çalışmak gerçekten çok güç. Ben bu rutini hayatımın bir parçası olarak gördüm ve sürekli çalıştım. Çalışınca olmayacak hiçbir şey yok. Kız çocuklarımıza naçizane birkaç küçük tavsiyede bulunmak isterim. Benim hayatımda hedeflerimi tutturamadığım çok zaman oldu. Önemli olan nokta asla pes etmemek ve küsmemek. Hayat ajitasyonla geçecek kadar uzun değil. 3 önemli madde var. Disiplin sabır ve azim. Bunları bırakmadığınız sürece bir şekilde başarılı oluyorsunuz” dedi.
BAŞKAN, ‘GURUR KAYNAĞIMIZ OLDULAR’
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “11 Şubat Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü. Kadınlarımız her yerde olmalı. Bazen bir sanayide otomobil tamircisi. Bazen doktor, bazen mühendis, bazen bir şirket CEO’su. Bazen ise bilim insanı. Yaşamın her alanında söz sahibi olmalı. Çünkü bu ülkenin üreten kadınlara ihtiyacı var. Üretimin her sahasında daha sık görmeye başladığımız kadınlarımız, bilimde de söz sahibi olmaya başladı. Bugün dünya çapında bilinen ve pek çok başarıya imza atmış bilim kadınımız var. Dünyanın çeşitli kuruluşlarında ve üniversitelerinde yaptıkları çalışmalarla ülkemizin gurur kaynağı oldular. Kadınlarımız her alanda insan yaşamına yön verecek buluşlara imza attı. Kadınlarımızın eşit fırsatlardan faydalanması büyük önem taşımaktadır. Kadınlar sosyo-kültürel tarihimizin oluşturulmasında büyük katkı sunmuşlardır. Kadının müdahil olmadığı hiçbir alan olamaz. Türkiye gelişirken bu sürece en fazla katkı veren kadınlarımız olmuştur. Fikirleriniz bizler için çok değerli. Çünkü kadınsız demokrasi olmaz. Biz toplum olarak kadınlarımızla daha güçlüyüz” dedi.
AKSOY, ‘ÇALIŞANLARIN YÜZDE 28’İ KADIN’
Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye gelen Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli olarak ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duymaktayız. Kocaeli, Türkiye’nin önemli bir şehri ekonomiye önemli katkılar sunan bir kent. Kocaeli’de kadınlarımızın daha iyi bir noktaya gelmesi, eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanması hepimizin ortak çabası. Bu anlamda Büyükşehir belediyemizle yürüttüğümüz projeler var. Okullardaki bir sınıfı robotik atölye haline getirmeye devam ediyoruz. Ekonomide istihdamda, bilimde ve sanatta daha fazla yer alamsı hepimizin arzusu. İlimizde çalışanların yüzde 28’ini kadınlar oluşturuyor. Temennimiz bunun daha da artması” diye konuştu.
BAKAN SELÇUK, ‘OKUMA ORANI YÜZDE 83’
Aksoy’un ardından konuşan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Tüm kız çocuklarımız ve kadınlarımızın gününü kutluyorum. Bilim ve teknoloji stratejik duruma geldi. Hızlı değişime ayak uydurmakla kalmayıp öncülük de etmek zorundayız. Bunun için genç kızlarımızın milli değerlerle olduğu kadar bilim, sanat ve edebiyat bilgisiyle de donatmalıyız. Kız çocuklarımıza ne kadar eğer verirsek onların önünü ne kadar açarsak ailelerimiz de o kadar güçlü olur. Kadınlarımız ve kız çocuklarımıza yapılan her çalışma geleceğimizin güvencesidir. Kızlarımızın okuma oranı 2002’de yüzde 45 iken şimdi yüzde 83’e ulaştı” dedi.
ÖZGECAN’I UNUTMADI
Bakan Selçuk, “Bakanlığımız özel sektör ile Türkiye’nin mühendis kızları projesini yürütüyor. Kadınlarımız çalışma ve sosyal hayat ile her alanda daha fazla varlar. İşgücüne katılma oranında birçok ülkeyi geride bıraktık. Son 10 yılda kadınlarımızın işgücüne katılma oranında Avrupa’da birinci sıradayız. Kadınlarımız için yapılan bu icraatları aslında toplumun geleceği için yapıyoruz. Türkiye büyük bir AR-GE yatırımı yapıyor. Bizler istiyoruz ki bu kaynakları size sağlayalım sizler de geleceği inşa edin” diyerek 4 yıl önce öldürülen Özgecan Aslan’ı anarak konuşmasını tamamladı. 


Bilimde başarı gösteren öğrenciler:
Ezgi Çetinkaya (Körfez Uluğbey Ortaokulu-Prof. Dr. Gazi Yaşargil 2. Fen Bilimleri yarışması-mansiyon ödülü)
Zeynep Sude Çetin (Gölcük Fen Lisesi- yaşam alanlarının temizlenmesi-uluslararası bilim yarışması-birincilik ödülü)
Başarı kazanmış kadın girişimciler:
Duygu Yılmaz (Biolive Biyolojik ve Kimyasal Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. kurucu ortağı) Zeytin çekirdeğinden antimikrobiyelbiyoplastik yüzeyler üretme projesiyle uluslararası birincilik
Doç. Dr. Rezan Demir Çakan (2012 yılında Güney Kore tarafından verilen Genç Araştırmacı ödülü)

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi

Vali Hüseyin Aksoy

Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu

Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi

Program sonunda Bakan Selçuk, başarı ödülü alanlara teşekkür belgesi takdim etti ve protokol üyeleriyle birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi

Gölcük Fen Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi ve Yaşam Alanlarının Temizlenmesi Uluslararası Bilim Yarışması birincilik ödülü sahibi Zeynep Sude Çetin

Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi

Körfez Uluğbey Ortaokulu öğrencisi ve Prof. Dr. Gazi Yaşargil 2’nci Fen Bilimleri Yarışması Mansiyon ödülü sahibi Ezgi Çetinkaya

Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi

Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilen programa kent protokolü de yoğun ilgi gösterdi.

Bakan Selçuk, başarı hikayelerini dinledi

Doç. Dr. Rezzan Demir Çakan

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑