Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Bakan Yıldız, güneş enerjili araba kullandı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, İTÜ öğrencilerinin Avustralyadaki uluslararası yarışmaya katılmak için tasarladıkları ARIBA 6 isimli aracı kullandı

21 Ağustos 2013 Saat: 12:03
Bakan Yıldız, güneş enerjili araba kullandı
Bakan Yıldız, güneş enerjili araba kullandı

2 LİRAYA ANKARA

Güneş enerjisiyle çalışan Arıba 6 isimli aracı kullanan Yıldız, söz konusu çalışmayı Türkiye’nin geleceğiyle ilgili önemli bir proje olarak gördüklerini söyleyerek, “Güneşin başımızın üzerinde yeri var. Normalde güneş yakar ama inşallah bizim cebimizi serinletecek” dedi. Türkiye’de 2012’de ithal edilen 60 milyar dolarlık enerji kaleminin yarısından fazlasının, 33 milyar dolarlık kısmının ulaşımda kullanıldığına işaret eden Yıldız, “Sizin 2 liraya geldiğiniz mesafeyi aracına göre, motor hacmine göre 800-1000 liraya gelen otomobiller var” diye konuştu.

UZAYLI MUAMELESİ

Öğrencilerin verdikleri bilgilere göre, İTÜ bünyesinde güneş enerjili araba çalışmaları 2004’te başladı. Yıldız’ın İstanbul’dan Ankara’ya gelirken kaç lira masraf yaptıkları sorusuna öğrenciler, aracın saç kurutma makinası kadar enerji harcadığını ve 2 liralık bir masraf yaptıkları yanıtını verdi. Yıldız’ın “Almak istesek kaç lira olur? sorusu üzerine öğrenciler, 75-80 bin liraya güneş enerjili bir araç üretilebileceğini, yarış için tasarladıkları aracın maliyetinin ise 300 bin lirayı bulduğunu söyledi. Yıldız’ın, “Uzaylı muamelesi gördünüz mü” ifadesi üzerine öğrenciler, “Biraz görüyoruz. Tekerleri görünmediği için araba olduğunu biraz geç anlıyor insanlar” dedi. Öğrencilerin kendisine yarışmaya katılma konusunda eksikleri bulunduğunu anlattığını aktaran Yıldız, bir İTÜ mezunu olarak 30 bin lira destekte bulunmaya karar verdiğini söyledi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑