Mobesko (Sağ blok Ana sayfa)
Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Bakanlık hurdaya 850 milyon ödeyecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 105 bin hurda araç sahibine toplamda 500 milyon lira ödeme yaptı. Toplamda ödenecek tutarın 850 milyonu bulması bekleniyor.

17 Ekim 2013 Saat: 11:53
Bakanlık hurdaya 850 milyon ödeyecek
Bakanlık hurdaya 850 milyon ödeyecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 22 yaş üstü kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, tanker ve çekicilerin hurdaya ayrılmasına ilişkin uygulama kapsamında bugüne kadar hurda müdürlüklerine teslim edilen 105 bin araç için 500 milyon lira ödeme yaptı

105 BİN HURDA ALINDI

Kara yollarında güvenliğin artırılması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve nakliye piyasasında fiyat dengesinin sağlanmasını amacıyla Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün, 1990 ve öncesi yıllarda trafiğe çıkan kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, tanker ve çekicilerin hurdaya ayrılmasına yönelik çalışması devam ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, hurdaya ayrılan araçların parçalandığı Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Hurda İşletmesi Müdürlüğünde konuya ilişkin açıklamada bulundu. Adil rekabet ortamının sağlanması ve çevreyi korumak için böyle bir uygulama başlattıklarını belirten Yüceulu, bugüne kadar 105 bin aracın teslim edildiğini bildirdi.

SON TARİH 31 ARALIK

Yüceulu, “1985 model ve öncesi 76 bin 390 aracı daha önce piyasadan toplamıştık. Son tebliğimiz kapsamında bu rakama 28 bin 610 ilave teslimat oldu. Söz konusu kapsama giren yaklaşık 500 bin araç sicilde gözüküyor ama piyasada gerçekte o kadar araç yok. 2023 yılına kadar hedefimiz 1990 model ve öncesi 350 bin aracı piyasadan toplamak” diye konuştu. Ekonomik ve teknik ömrünü doldurmuş araçları olan vatandaşların, ilk olarak Trafik Tescil Bürosu’nda ruhsatlarına "hurdaya ayrıldı" kaşesini bastıracaklarını ifade eden Yüceulu, daha sonra dilekçeyle Hurda İşletmesi Müdürlüğü’nün Kırıkkale, İzmir Aliağa ve Kocaeli Seymen'deki tesislerinden herhangi birine başvurmaları halinde gerekli işlemlerin yapılmasının ardından 1 ay içinde ödemenin yapılacağını kaydetti. Uygulamadan yararlanmak isteyenler, araçlarını 31 Aralık 2013'e kadar teslim edebilecek.

KOCAELİ’DE PARÇALANIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, geçen yıl yürürlüğe giren uygulama kapsamında, söz konusu araçların hurdaya ayrıldıktan sonra tekrar kullanılmaması için MKEK ile protokol imzaladı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde hurdaya ayrılacak araçlar kategorisinde kayıtlı yaklaşık 181 bin 283 kamyon, 213 bin 977 kamyonet, 52 bin 157 minibüs, 30 bin 850 otobüs ve 8 bin 159 özel amaçlı olmak üzere 486 bin 426 araç bulunuyor. Kapsama giren araçların hurdaya ayırma işlemlerinin 2013 sonuna kadar tamamlanması öngörülürken, araçlar, MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüğü’nün Kırıkkale, İzmir Aliağa ve Kocaeli Seymen'deki tesislerinde parçalanıyor. Uygulama için yaklaşık 500 milyon lira ilave kaynak ayıran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hurdaya ayrılacak araç sahiplerine ödeyeceği tutarın toplamda 850 milyon liraya ulaşması bekleniyor

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑