Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, binlerce kişi tarafından uğurlanarak denize açıldı

1 Eylül 2019 Saat: 08:46
Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi
Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi

Dün gece (cumartesi) 00.00 itibariyle ağlarını denize bırakan balıkçıların ‘Vira bismillah’ diyerek havai fişek gösterileri eşliğinde limandan ayrılışları havadan görüntülendi.

TÜRK BAYRAĞI HEDİYE EDİLDİ
Kocaeli’nin Karamürsel ilçesi Ereğli sahilindeki limanda bulunan gırgır tekneleri, dün gece (cumartesi) dolan av yasağı öncesinde hazırlıklarını tamamlayarak dualar eşliğinde Marmara Denizi ve Ege Denizi’ne uğurlandı. Ereğli Limanı'nda düzenlenen törende hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, gece saat 00.00’da sona eren av yasağı öncesinde dualar ederek av sezonunun bereketli geçmesini diledi. Düzenlenen törene Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, ilçe protokolü, balıkçılar ve balıkçı aileleri katıldı. Limanda tekneler hareket etmeden dualar okundu. Edilen duaların ardından balıkçılara Türk bayrağı hediye etti. Yapılan törenin ardından balıkçılar limandan ayrılmak için teknelerine bindi. Son hazırlıklarını yapan balıkçıları aileleri yalnız bırakmadı.
'BİR YANDAN MUTLULUK, DİĞER YANDAN BURUKLUK'
Makinist olarak çalıştığı teknede yeni bir sezona başlayacağı için mutlu olduğunu kaydeden Ahmet Bayraktar isimli vatandaş, “Motorumuzun bütün bakımlarını yaptık, ağlarımızı onardık. Gerisi Allah’a kaldı. Bir yandan mutluluk, diğer yandan burukluk var. Annelerimiz ağlıyor. Durumumu şuan bu şekilde. 8 ay denizde kalacağız, evimize gelmeyeceğiz bu süreç içerisinde. Bu zor bir durum. Zor olmasının sebebi İzmit Körfezi’nde olan avlanma yasağından kaynaklanıyor. Şimdi motorlar buradan çıkıp dışarıdaki denizlerde rızklarını arayacak. Burası serbest olsaydı herkes evinin önünde ekmeğini çıkartacaktı. Buradan çıkıp 300 mil öteye gitmeyecektik. Bol, bereketli bir sezon istiyoruz” dedi.
'TAYFAMIZLA BİRLİKTE 8 AY DENİZDEYİZ'
30 senedir aylarca kaldığı denizlerde rızkını aradığını belirten Serkan Yalçınkaya da yeni sezon için heyecanlı olduklarını ifade ederek, “10-15 yaşımdan itibaren teknelerin içindeyim. Güzel bir sezon olmasını diliyoruz. Heyecanlıyız tabii, bekliyoruz. Allah nasip ederse buradan çıkacağız. Ege Denizi’ne ineceğiz, Didim’e kadar bir yolculuğumuz var. 3 gün kadar süren bir yolculuğumuz olacak. Onun ardından avlanmaya başlayacağız. Bundan dolayı heyecanlıyız. İyi bir sezon geçmesini umuyoruz. Sezon içinde 8 ay boyunca çalışacağız. Allah bir terslik vermezse tayfamızla birlikte 8 ay boyunca denizdeyiz” diye konuştu.
LİMANDAN AYRILIŞI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ
Balıkçılar daha sonra havai, meşale fişek gösterileri ve gemi sirenleri eşliğinde limandan denize açıldılar. Teknelerin açılması sırasında sahili dolduran binlerce vatandaş ve aileler balıkçıları el sallayarak uğurladı. Balıkçıların ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açıldığı o anlar havadan görüntülendi.


HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi

 Son hazırlıklarını yapan balıkçıları aileleri yalnız bırakmadı.

Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi

Balıkçılar havai, meşale fişek gösterileri ve gemi sirenleri eşliğinde limandan denize açıldılar.

Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi

Gece 00.00 itibariyle ağlarını denize bırakan balıkçıların ‘Vira bismillah’ diyerek havai fişek gösterileri eşliğinde limandan ayrılışları havadan görüntülendi.

Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi

Binlerce vatandaş ve aileler balıkçıları el sallayarak uğurladı. 

Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi

Teknelerin açılması sırasında vatandaş ve aileler sahili doldurdu.

Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi

Balıkçılar, binlerce kişi tarafından uğurlanarak denize açıldı.

Balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi

Limanda tekneler hareket etmeden dualar okundu. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑