Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

BİPOLAR BOZUKLUK

17 Ağustos 2019 Saat: 13:51

Toplumda iki uçlu duygu durum bozukluğu olarak bilinen psikolojik bir rahatsızlıktır. Hastalık bireyin tamamen zıt duygulara sebep olan depresyon ve mani (aşırı hareketli, enerjik dönem) adı verilen dönemleri ataklar halinde yaşaması ile olmaktadır.
Bu rahatsızlık toplumda birçok kişide görülmektedir. Nedeni tam olarak belli olmamakla birlikte genetik yatkınlığın etkili olduğu bilinir. Bireyin ruhsal dünyasını etkileyen bazı hormon ve kimyasal salgılar arasındaki dengesizlikler de bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ayrıca yaşanılan bazı travmatik olaylar ve derinden etkileyen bazı durumlar da bipolar rahatsızlığın ortaya çıkmasını arttırır.
Bipolar bozukluk mevsimsel olarak etkilenebilen bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa sahip biri ilkbahar yaz aylarında aşırı hareketli bir dönem yaşarken, sonbahar-kış aylarında depresif bir döneme geçiş yapabilmektedir. Mevsimsel geçişler hastayı kötü etkilemektedir.
Hastanın aşırı coşku, neşeli geçirdiği manik dönemde bireyin otokontrolü neredeyse hiç olmaz ve fevri davranışlar sergileyebilir. Kişide; artan cinsel istek, uykunun azalması, aşırı neşeli olma, halüsinasyon, konuşma hızının artışı, aşırı para harcama, alkol ve kumara merak, dikkat süresinde azalma, doğru-yanlış algısının bozulmaya başlaması gibi belirtiler görülür.
Hastanın depresif geçirdiği dönemde ise; uyuyamama veya çok uyuma, iştahın kesilmesi, dikkat eksikliği, mutsuz ve keyifsiz olma, çaresizlik, boşluk hissi, kendine zarar verme ve intihar düşünceleri, konuşmada yavaşlık, cinsel istekte azalma, enerji kaybı, sürekli ağlama ya da hiç ağlayamama gibi belirtiler görülür.
Bu rahatsızlık ömür boyu devam etmektedir. Tedavisi belirtileri ortadan kaldırmak ve böylelikle kişinin hayat kalitesini arttırmaktır. Kişi öncelikle uzman doktor muayenesinden geçirilmelidir. Hastanın geçmiş yaşantısı, ailede varsa hastalık öyküsü, hastanın farklı bir hastalığa sahip olup olmadığı veya kullandığı bir ilacın olup olmadığı araştırılmalıdır. Tedavide ilaç ve psikoterapi desteği ile hızlı bir ilerleme olabilmektedir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KARANTİNA SÜRESİNCE KAZANIMLARIMIZ16 Mayıs 2020 Saat: 13:44
NORMALLEŞMEYE UYUM SÜRECİ9 Mayıs 2020 Saat: 11:09
FARKINDAYIZ FARKLI DEĞİLİZ4 Nisan 2020 Saat: 13:36
SÜREÇ KONTROLÜ VE BENLİK28 Mart 2020 Saat: 12:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑