Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

Çocuklarda dil gelişimi

27 Temmuz 2019 Saat: 15:31

Bir tarafta çocuğunun konuşmamasından yakınan ebeveynler, bir taraftan kelime sayısının çocuğun yaşına uygun olup olmadığını merak edenler, diğer tarafta ise birkaç dili bebeklikten itibaren nasıl öğretebileceğini düşünen aileler…Kısacası çocukların dil gelişimi merak edilen önemli konular arasındadır.
Bebeğimizin ilk çıkardığı sözcük hepimizin anıları arasındadır. İlk kelimeler genellikle anne ve babadır. Bu kelimeleri ise ne zaman, kaç aylıkken söylemesi gerektiği önemlidir.
Bebeklerde dil gelişimi ile ilgili bir sıkıntı yok ise doğarken konuşma ve dil yeteneği ile doğarlar. Bebeklerin dil öğrenimleri doğumla başlamaktadır. Çevrelerindeki sesleri duyup kendi isteklerini farklı sesler çıkartarak bildirirler. Bebeklerin doğuştan gelen bu yeteneklerini kullanmaları ve geliştirmelerini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar; biyolojik, gelişimsel ve psikososyal faktörlerdir. İşitme ve görme sorunu, yarık damak ve dudak gibi sorunları olan çocukların konuşmalarında sorunlar çıkmaktadır. Zihinsel gerilik, otizm, serebral palsi, yaygın gelişimsel bozukluk gibi durumlar da dil gelişimi ile ilgili problemlere neden olmaktadır.
Dil gelişimini etkileyen en önemli faktörler başında sosyal çevre gelmektedir. Bebekler doğumdan itibaren çevrelerinin onlarla kurmuş olduğu sözel iletişim yolu ile ana dillerini öğrenmektedirler. Bu nedenden dolayı doğumdan başlayarak bebekle konuşmak çok önemlidir.
Kendisiyle az konuşulan ve az sözel iletişim kurulan çocuklarda dil gelişimi gecikmektedir. Aynı şekilde televizyon da çocuğun dil gelişimini geciktiren durumlar arasındadır. Ancak aile bebekle birlikte televizyon izleyip izlenenleri sözel olarak paylaşıp konuşurlarsa dil gelişimi ile ilgili sorun olmamaktadır.
Çocuğun 8-18 ay arasında ilk kelimelerini söylemesi beklenmektedir.
0-6 Ay: Seslere bakıp mırıldanır, anlaşılmaz sesler çıkartırlar. Çocuk bu aylarda seslere tepki vermeyip değişik sesler çıkaramıyorsa uzmandan destek alınmalıdır.
6-12 Ay: Ba-ba, de-de gibi sözcükler çıkarabilmektedirler. Eğer konuşmalara tepki vermeyip ses çıkarmıyorsa sorun olabilmektedir.
Çocukların doğumdan 1 yaşa kadar dil gelişimleri için; onlarla konuşmak gereklidir. Kullanmış olunan nesne ve duyulan seslerin açıklamaları yapılmalıdır (suyu döküyoruz, bardağı aldık gibi). İsmine bakması sağlanmaya çalışılmalı, çıkardığı sesler olumlu desteklenmelidir.
12-18 Ay: İki kelimelik basit cümleler kurabilmektedir.
18-24 Ay: İki ve daha fazla kelimeli cümleler kurabilmektedirler
24-36 Ay: Dört-beş kelimeli cümle kurmaktadırlar. Neden, ne gibi sorular sorabilirler.
Çocukların 1-3 yaş arası dil gelişimleri için düzgün, basit ve kısa cümlelerle konuşmak gereklidir. Çocuğa sorular sorulup bolca konuşturulmalıdır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KARANTİNA SÜRESİNCE KAZANIMLARIMIZ16 Mayıs 2020 Saat: 13:44
NORMALLEŞMEYE UYUM SÜRECİ9 Mayıs 2020 Saat: 11:09
FARKINDAYIZ FARKLI DEĞİLİZ4 Nisan 2020 Saat: 13:36
SÜREÇ KONTROLÜ VE BENLİK28 Mart 2020 Saat: 12:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑