Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

Çocuklarda uyum ve davranış bozuklukları

3 Ağustos 2019 Saat: 13:46

Toplumda meydana gelen olumlu ve olumsuz her durumdan yetişkinler kadar çocuklar da etkilenmektedir. Fakat çocuklar yetişkinler gibi yeterli tecrübeye, gelişmiş mantık ve güçlü bir iradeye sahip olamadıkları için karşılaştıkları olumsuz şart ve durumları ebeveynleri olmadan kolay aşamazlar. Aile büyüklerinin ölümü, yeni bir eve taşınılması, okul değişikliği, yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi gibi beklenmedik olay ve değişiklikleri çocuklar kolay bir şekilde kabul edemeyip uyum sağlamakta zorluk çekerler. Ebeveynlerinden destek görüp özgüven duygusu gelişen bir çocuk kısa süre içerisinde yeni duruma uyum sağlayabilir. Uyum sağlayana kadar geçen süre içerisinde gözüken davranış bozuklukları da ruh sağlığına zararı olmayan geçici süreli uyum bozukluklarıdır. Ancak çocukluk döneminde ortaya çıkan uyum ve davranış bozuklukları eğer ciddiye alınmazlarsa kalıcı birtakım sorunlara neden olabilmektedirler. Çocukluk döneminde sorunları erken tespit ederek önlem almak çok önemlidir. Bu bakımdan hangi tip bozukluklarla karşılaşıldığı ve nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiğini bilmek çözüm sürecini sağlayan en temel etkenlerdendir.
Çocuklarda görülen belli başlı uyum ve davranış bozuklukları: Parmak emme, saç koparma, tırnak yeme, toprak yeme, alt ıslatma ve kirletme, öfke patlamaları, hırsızlık, yalan, uyku bozukluğu, iştahsızlık, içe kapanıklık, mastürbasyon, aşırı hareketlilik, kekemelik, korku ve kaygılar, içe kapanıklık gibidir.
Çocuklardaki bu bozukluklara neden olan faktörler ise; aşırı baskı ve zorlayıcı tutumlar, yetersiz ilgi ve sevgi, aşırı özgür tutumlar, aşırı korumacılık (kaygılı tutum ve davranışlar ), fiziksel, duygusal ve sözel şiddet, taciz (fiziksel, sözel, cinsel), ayrılık (çocuğun anneden uzak kalması), boşanma, kayıp ve ölüm, yaşam şartlarındaki ani ve büyük değişiklikler, yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi, travmatik olaylar (kaza, deprem, ciddi hastalıklar, terör) gibi durumlardır.
Ailelerin bu gibi sorunları çözerken yapmış oldukları en büyük yanlışlardan biri sorunu ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Oysa ki, soruna yol açan nedeni ortadan kaldırmak gereklidir. Aksi takdirde sorun daha da büyüyüp yeni bir sorun haline gelerek tekrar ortaya çıkmaktadır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KARANTİNA SÜRESİNCE KAZANIMLARIMIZ16 Mayıs 2020 Saat: 13:44
NORMALLEŞMEYE UYUM SÜRECİ9 Mayıs 2020 Saat: 11:09
FARKINDAYIZ FARKLI DEĞİLİZ4 Nisan 2020 Saat: 13:36
SÜREÇ KONTROLÜ VE BENLİK28 Mart 2020 Saat: 12:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑