Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

Çocuklarımıza nasıl yaklaşmalıyız

21 Mart 2020 Saat: 13:01

Çin’de başlayarak ülkemize ulaşan Corona virüsünün ardından insanlar önlemlerini almakta ve bu durum ister istemez kaygıyı da paralelinde artırmakta. Malum bu süreçte çocuklarımız da okuldan uzak kalıp psikolojik olarak etkilenmekte. Peki böyle bir durumda toplum olarak çocuklarımıza nasıl yaklaşmalı ve neler yapmalıyız?
√ Panik davranışlar sergilenmemeli, çocukların bizim yaklaşım ve tutumlarımıza göre etkilenip davranış sergileyecekleri unutulmamalıdır.
√ Çocuklarımızı dinleyip bizimle rahat bir şekilde konuşup soru sorabilecekleri iletişim sağlanmalı ve güvenli bir sohbet ortamı sunulmalıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarımız yaşanılan durum ile ilgili bilgi sahibi değil ise özellikle konuyu açıp bilgi vermek gereksiz yere kaygılanmalarına neden olabilecektir.
√ Yaş ve gelişimlerine uygun cümleler seçilip anlatılmalı, gereksiz detay vermekten kaçınılmalıdır.
√ Çocukların genellikle yetişkinler kadar gündem ile ilgilenmeyip oyun oynamak istedikleri unutulmamalı, soru gelmedikçe yaşanılan gelişmeleri onlarla paylaşmamalıyız. Bu durum onları gereksiz yere endişelenmekten korumuş olacaktır.
√ Hijyen kuralları vurgulanmalı, çocuk olumsuz bir durum yaşadığında bağırıp korkutulmamalı, anlayacakları şekilde sabırlı olup anlatılmalıdır.
√ Sorulan sorulara açık ve dürüst bir şekilde cevap verilmelidir.
√ Çocuklara evlerinde güvende olduklarını ve alınan önlemlerin koruyucu olduklarını anlatmalı ancak bunları anlatırken gerçekçi davranarak olumsuz olayları da daha rahat karşılamalarını sağlamalıyız.
√ Çocuklar aile ve öğretmenlerinin vermiş olduğu tepkileri izleyerek davranışları öğrendiklerinden sizlerin olaylara vermiş olduğunuz tepkiler ve yetişkinlerle bu konuda aranızda geçen konuşmalar çocuklara yol gösterici olup nasıl davranmaları gerektiği hakkında belirleyici olacaktır. Bu sebeple çocukların yanında panik olunmamalı ve kaygı yansıtılmamalıdır.
√ Çocukların sizin izniniz ve kontrolünüz olmadan olumsuz haberlere doğrudan maruz kalmaları engellenmeli, onları korkutan görüntüler ve videolar uzak tutulmalıdır.
√ Evde uzun bir süre geçireceklerinden duygu ve düşüncelerini yazabilecekleri bir günlük tutmaları konusunda destek olunmalıdır.
√ Bağışıklıkları güçlendirilmeli, hastalıktan korunabilmek için sağlıklı beslenme, egzersiz, yeterli uyku ve bol sıvı tüketmeleri sağlanmalıdır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑