Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

DEPREM ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALIDIR?

28 Eylül 2019 Saat: 10:46

Yaşanan depremler yetişkinleri olduğu kadar çocukları da etkilemektedir. Bu aşamada ebeveynlere düşen görev çok büyüktür. Çünkü çocuğun beyninde yanlış şekilde oluşan deprem algısı, onun psikolojisini alt üst edebilmektedir.
Deprem, tıpkı diğer doğal afetler gibi depremi doğrudan yaşamayan çocuklarda bile çeşitli korkulara neden olabilmektedir. Peki deprem çocuğa nasıl anlatılmalıdır?
Öncelikle okul öncesi dönemdeki çocuklar sizlere yaşananlarla ilgili çok fazla ‘’neden?’’ sorusunu sorabilir. Ebeveynlerin bu gibi sorulara hazırlıklı olup mümkün olduğunca basit cevaplar vermeye çalışmalıdırlar. Kendisinin ve sizlerin güvende olduğunuzu ve her şeyin yolunda olduğunu ona sıklıkla tekrar etmeniz gerekebilir. Çocuklara endişelenme veya korkma şeklinde telkinler çok fazla işe yaramamakla birlikte bu sözler yerine ona ‘’bütün bu olanlar seni korkutmuş ve endişelendirmiş olabilir ancak bizler aile olarak senin yanındayız ve herhangi bir tehlike anında seni koruyabilmek için hazır olacağız ‘’ diyerek onun duygularını anladığınızı hissettirmek gerekir. Özellikle uzakta olan yakınları için kaygılanabilirler çünkü onların olay yerinden uzakta olduklarını kavramayabilirler. Bu sebeple bu bireylerin de güvende olduklarını anlatıp gerekirse telefonla da arayabilirsiniz.
Çocuğunuz deprem veya depremle ilgili haberlere maruz kalmamış ise hiç tepki vermeyecekleri gibi böyle bir durumda çoğunlukla ailelerin tepkilerinden de etkilenmektedirler. Burada önemli olan çocuğunuzun kaygı ve korkularına yardımcı olup ona kendisini sizin yanınızdayken güvende hissetmesi konusunda sizin öncelikle kendinize güvenebilmenizdir. Bunun yolu ise kendi hislerinizin farkına varıp kendi endişe ve korkularınızı kontrol etmenizden geçmektedir.
Okul çağındaki çocuklar ise okul vb. etkinlikler nedeni ile daha çok evin dışında olduklarından bilgiye daha fazla açık hale gelirler. Okul öncesi çocuklarından farklı olarak ölümün kalıcı bir durum olduğunu bilmelerine rağmen kendilerinden çok uzakta olan bir felaketin bile yakın bir zamanda kendi başlarına gelebileceği ile ilgili endişe duyup bu endişelerini kontrol etmekte zorlanmaktadırlar. Bu yaştaki çocuklar gerçek ve düşlemi birbirinden ayırt edebildiklerinden çocuğunuzun olaylar ile ilgili ne bildiğini, bunu okulda akranları ve öğretmenleri ile konuşup konuşmadıklarını öğrenebilirsiniz. Ona yer kabuğunun hareketliliği ve buna paralel depremin nasıl bir doğa olayı olarak meydana geldiğini çok fazla detaya inmeden anlatabilirsiniz. Ayrıca ona kendi evinizin güvenliği konusunda ne tür önlemler aldığınızı belirtip güvende olduğunu hissettirmelisiniz.
Çocukların televizyon ekranlarında deprem ile ilgili haberlere maruz kalabilecekleri bu tarz haberler ve görüntüler mümkün olduğunca aile tarafından denetlenmelidir. Eğer programın içeriği çocuğunuzun yaşına uygun değil ise o programı değiştirmeli ya da televizyonu kapatmalısınız.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

GÜNÜMÜZDE AİLE15 Şubat 2020 Saat: 10:45
OKULA UYUM SÜRECİ8 Şubat 2020 Saat: 10:22
21. YÜZYILDA EBEVEYN OLMAK25 Ocak 2020 Saat: 10:40
Tüm Yazıları
Yukarı ↑