Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

DİKKAT DAĞINIKLIĞI

21 Eylül 2019 Saat: 13:07

Dikkat dağınıklığı; olaylara fazla veya eksik tepki verme, aşırı hareketlilik, kontrolsüz verilen tepkiler, kolaylıkla karar değiştirme, dikkatsizlik ve unutkanlık olarak çocuk ve gençlerde beynin yapısında görülen nörolojik bir gelişim bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Dikkat dağınıklığı bazı konularda dikkati toplayamama şeklinde görülmektedir. Çocuklarda görülen dikkat dağınıklığı belirtileri ile yetişkinlerde görülen dikkat dağınıklığı belirtileri biraz farklılık göstermektedir.
Çocuklarda bazı derslerde iyi derecede konsantre olunurken, bazı derslere ise dikkatini verememe şeklinde görülebilir. Çocuklardaki dikkat dağınıklığı yaşanan dersler genellikle sevmedikleri derslerdir. Bu durum yetişkinlerde ise bazı işlere odaklanamama, verimli çalışamama şeklinde görülür. Çocuklardaki gibi yetişkinlerde de dikkat dağınıklığı problemi işe olan isteksizlikten kaynaklanabilir.
İlk defa görüşülen bir kişinin adını hafızada tutamama, günler sonra tekrar görüşüldüğünde karşıdaki kişinin simasını ayırt edememe gibi durumlar da görülebilir.
Önemsiz olan dış uyaranlara karşı (örneğin bir iş ile meşgul olurken sokaktan gelen arabanın gürültüsüne, çocuk seslerine odaklanma gibi) çok duyarlı olunması da yine dikkat dağınıklığı belirtileri arasındadır.
Okuma yaparken ya da dinleme sırasında konsantre olamayıp anlayamamak, tekrar okuyup dinlemek zorunda kalmak, sınavlarda çok basit hatalar yapmak ve bu gibi durumlar dikkat dağınıklığı belirtileri arasına girmektedir.
Her dikkat dağınıklığı belirtileri taşıyan kişi için ilaç kullanımı gerekmemektedir. İlaca başlamak için problemin düzeyine bakılır. İlaçsız dikkat dağınıklığı tedavisinde psikolog rehberliğinde terapi vb süreçlere dahil olunur, dikkat güçlendirme setleri ve yazılım destekli uygulamalar gibi destekleyiciler ile çalışılır.
Eğer dikkat dağınıklığı yaşadığınızı düşünüyorsanız öncelikle bir uzmana başvurulmalıdır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KARANTİNA SÜRESİNCE KAZANIMLARIMIZ16 Mayıs 2020 Saat: 13:44
NORMALLEŞMEYE UYUM SÜRECİ9 Mayıs 2020 Saat: 11:09
FARKINDAYIZ FARKLI DEĞİLİZ4 Nisan 2020 Saat: 13:36
SÜREÇ KONTROLÜ VE BENLİK28 Mart 2020 Saat: 12:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑