Gazeteci Tanyel Keser vefat etti
Erzurumlular pikniğe davet etti
Aygün, ‘En büyük gücümüz gençlerimiz’
Kayalıklardan denize atlayan genç boğularak can verdi

Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

ERGENLERİ ANLAMAK

4 Mayıs 2019 Saat: 13:16

Ergenlik, çocukluk ve yetişkinlik arasındaki gelişimsel bir geçiş dönemidir. Ergenliğin ilk evrelerinde, ergenler bedenleri üzerindeki değişim ve gelişimleri üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Devam eden dönem içerisinde ise karşı cinse aşık olma, çekingenlik, yalnız kalma isteği, kederli hal, çalışmaya karşı isteksizlik gibi duygusal iniş çıkışlar sıkça yaşanmaktadır. Bu duygusal dalgalanmaların şiddeti ise yaşa, aile tutumlarına, sosyal ve kültürel çevrelere göre değişiklik göstermektedir.

Ergenlik, ailelere bağlı olarak yaşanılan çocukluk döneminden sıyrılıp kendini özgürleştirme, ailelerin değer sistemlerini sorgulama ve yetişkinliğe doğru devam eden bir geçiş dönemidir. Ergen kişi bu zaman diliminde kendisine birkaç yakın arkadaş edinmekte ve sıklıkla onlarla vaktini geçirmek istemektedir. Bu dönemde anne ve baba ile geçirilen süre azalabilmektedir. Ebeveynler bu dönemde ergene karşı anlayışlı olup çocuğa karşı olan davranış ve tutumları ergenin gelişimine göre ayarlaması gerekir. Özellikle bebeklik zamanında temel gereksinimleri sevgi ile karşılanmış ve çocukluk döneminde merakının giderilmesine izin verilmiş, özgüvenin temelleri atılmış ergenler bu dönemi rahat bir şekilde geçirebilmektedirler.

Aileler bu dönemde çocukların ilgileri doğrultusunda hobi edinmelerini sağlayabilirler. Keyif alınan spor dalları, ilgilenilen bir enstrüman (gitar vb.) çalmayı öğrenmeleri, resim yapmaları gibi hobiler bunlar arasındadır. Aileler bu konularda ergenleri desteklemeli, hobilerine ilgi göstermelidirler.

Ebeveynler çocukları dinlemeli ve fikirlerine saygı göstermelidirler. Özellikle arkadaşları ve fikirleri ile ilgili dinleyip farklı görüşlere açık olunmalı, sert tepkiler verilmemelidir. Ergenler bu dönemde anlaşılmayı beklemektedirler.  İletişim ve tartışmalarda sakin ve yapıcı bir tavır sergilenmeli, vaaz verici bir şekilde konuşulmamalıdır.

Bu dönemde ergenin hassas olduğu ve bireysel kimlik oluşturmaya çalıştığı, ailenin kabulü ve takdirine ihtiyacı olduğu unutulmamalı, aile gerekli sevgi ve güveni ergene hissettirmelidir. Bu dönemde ergene yapılacak en büyük yardım sevildiğini, fark edildiğini ve önemli olduğunu hissettirebilmek ve yanında olabilmektir. Unutulmamalıdır ki çocuğa karşı bebekliğinden itibaren olan iletişim ve yaklaşımımız ne kadar sağlıklı olursa ergenlikten yetişkinliğe geçiş döneminde yaşanacak krizler de o kadar kolay atlatılacaktır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

OKULA DÖNÜŞ SENDROMU24 Ağustos 2019 Saat: 13:07
BİPOLAR BOZUKLUK17 Ağustos 2019 Saat: 13:51
Kurban Bayramı ve çocuk psikolojisi10 Ağustos 2019 Saat: 16:32
Çocuklarda dil gelişimi27 Temmuz 2019 Saat: 15:31
Tüm Yazıları
Yukarı ↑