Uyuşturucu çetesi çökertildi!
İşyerlerinde Arapça kullanımı artıyor
Perşembe Pazarı’nda fiyatlar düştü
'Saflarımızı daha fazla sıklaştıracağız'

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

16 Mart 2019 Saat: 15:31

Hamilelik sakin ve güzel bir şekilde geçirilmesi gereken bir dönemdir ve bu dönem içerisinde her anne adayının yaşamış olduğu belli başlı ortak özellikleri olabilmektedir. Kaygı, heyecan ve korku en belirgin özelliklerdendir. Anne adayları hamileliğin getirmiş olduğu hormonal değişimler ve kendilerini bekleyen sorumluluk baskısı ile birlikte olumsuz duygular geliştirebilmektedirler. Tabi ki bu dönemde yaşanılan çevresel faktörler de anne adayının psikolojisi üzerinde etkileyici unsur olmaktadır.
Genç yaşta ve ilk kez çocuk sahibi olacak anne adaylarında bebeğine yeterli olup olmama kaygısı yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda anne adayının yakın çevresine büyük sorumluluklar düşmektedir.
Hamile bayanlar kilo artışı ve buna paralel olarak gitgide bozulan bedenleri sebebiyle de üzüntü yaşayabilmektedirler. Eşleri tarafından beğenilmeme korkusu ve eski bedenlerine kavuşamayacakları kaygısı da onları strese sokmaktadır. Ancak hamilelik dönemi sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yaşanır ise bu gibi durumlar yaşanmamaktadır.
Anne adayları bebeklerinin sağlıklı olup olmayacağı konusunda da endişe yaşamaktadırlar. Bu dönemde beslenmeye çok dikkat etmelidirler ve hamilelik boyunca doktora danışmadan hiçbir şekilde ilaç kullanmamalıdırlar.
Sağlıklı yaşanacak hamileliğin ilk sırrı paniğe kapılmamak ve bilgili olmaktır. Doktora danışarak onların önermiş olduğu egzersizleri düzenli bir şekilde uygulayarak, iş ve sosyal hayata devam edebilmek bu süreç içerisinde yaşanabilecek kaygı ve stresi de azaltacaktır.
Anne adayları gebelik süresince yaşamış oldukları karamsarlık, endişe, sinirlilik ve depresyonu gevşeme teknikleri ile sakinliklerini koruyarak geçirmeye çalışmalıdırlar. Bu dönemde olumsuz düşüncelerini kontrol edebilen, kendisine zaman ayırabilen, doktorunun önerdiği şekilde düzenli egzersizler yaparak hamileliğin keyfini çıkarabilen anne adayları stresten uzak bir şekilde ve sorunların üstesinden kolayca gelerek hamilelik süreci yaşamaktadırlar.
Hamilelik süreci içerisinde anne adayının yaşamış olduğu stresli durumu daha kolay bir şekilde geçirebilmesi için baba adayına da büyük görevler düşmektedir. Öncelikle baba adayının eşinin bu dönemde ruh halinin değişken olduğunu ve sabırlı davranması gerektiğini bilmesi gerekir. Baba adayı eşinin duygusal hassasiyetlerini anlamalı ve onun bu dönemdeki davranışlarını eski davranışları ile kıyaslamamalıdır.
Baba adayı eşi ile birlikte önemli bir egzersiz olan yürüyüşlere katılmalı ve doğumla ilgili gevşeme egzersizlerine eş ile beraber katılım sağlamalıdır. Baba adayının bu egzersizlere katılımının bilgilenme sürecinin bir parçası olarak görülmesi gerekir ve anne ile birlikte bir paylaşım fırsatı olarak da değerlendirilebilir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ERGOTERAPİ13 Temmuz 2019 Saat: 14:44
NİKOTİN (SİGARA) BAĞIMLILIĞI29 Haziran 2019 Saat: 15:05
KEKEMELİK (KONUŞMA BOZUKLUĞU)23 Haziran 2019 Saat: 11:47
Kafeinin depresyon üzerindeki etkileri15 Haziran 2019 Saat: 15:20
Tüm Yazıları
Yukarı ↑