Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

BANU KILIÇ
BANU KILIÇ

KAPALI ALAN KORKUSU (KLOSTROFOBİ)

18 Mayıs 2019 Saat: 15:49

Klostrofobi adı ile de bilinen kapalı alan korkusu, kişinin kapalı ala içerisinde kalması gerektiğinde ciddi olarak iç sıkıntı yaşamasına ve fizyolojik belirtilerin ile de eklenmesiyle bireyin kendisini daha kötü hissetmesine sebep olan psikolojik bir rahatsızlıktır.
Asansörün bozulma ihtimali ile uzun süre asansör içerisinde kalma düşüncesiyle asansöre binmemeyi tercih ediyorsanız, doktorun yönlendirmelerine rağmen MR’a giremiyorsanız, kendinizi sıkışmış hissettiğiniz için uçağa veya metroya binemiyorsanız, küçük ve de penceresi olmayan odalardan çıkmayı bir an önce istiyorsanız kapalı alan korkusuna sahip olabilirsiniz. Anksiyete (endişe) bozuklukları arasında yer alan ve en yaygın olarak görülen fobi türlerinden birisi de kapalı alan korkusu olmakla birlikte kadınlarda daha çok rastlanılmaktadır.
Baş dönmesi, titreme ve kalp atışlarında artış klostrofobiyle ilgili belirgin semptomlardandır. Bunlara ek olarak nefes darlığı ve miğde bulantısı da görülmektedir. Aynı zamanda klostrofobisi olan kişiler fobilerini ortaya çıkaran durumlar altında kaldıkları zaman ölüm korkusu hissedebilmekte ve beygınlık da geçirebilmektedirler.
Kapalı alan korkusu kişinin yaşamış olduğu travmatik olaylar tarafından tetiklenmektedir. Bu duruma uzun süre kapalı alanda sıkışıp kalma ya da çocukken zorbalığa marıız kalma da neden olabilmektedir.
Kapalı alan korkusunun tedavisinde bireyin kapalı alanlar girdiğinde duymuş olduğu kaygı seviyesinin azaltılması hedeflenmektedir. Bunun için en sık kullanılan yöntemlerden birisi de bilişsel davranışçı terapi (BDT) yöntemidir. BDT yöntemi ile kişilerin olumsuz düşünce kalıplarını değiştirmeye ve kişinin hissetmiş olduğu korkunun gerçek dışı bir korku olduğunu ayırt edebilmesine çalışılır.
Kapalı alan korkusu tedavisinde davranışçı terapi yöntemi ve hipnoz gibi yöntemler de kullanılabilmektedir. Bazı önemli durumlarda ise stres ve anksiyete belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilmesi adına psikolojik desteğe ek olarak anti-anksiyete ilaçları da kullanılabilmektedir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KARANTİNA SÜRESİNCE KAZANIMLARIMIZ16 Mayıs 2020 Saat: 13:44
NORMALLEŞMEYE UYUM SÜRECİ9 Mayıs 2020 Saat: 11:09
FARKINDAYIZ FARKLI DEĞİLİZ4 Nisan 2020 Saat: 13:36
SÜREÇ KONTROLÜ VE BENLİK28 Mart 2020 Saat: 12:08
Tüm Yazıları
Yukarı ↑